מהי השקעה פסיבית ובאיזה מקרים היא עדיפה

הודות לטכנולוגיה המתקדמת ופלטפורמות ההשקעה המקוונות והנוחות, השקעות בשוק ההון הפכו לאפיק ההשקעה המועדף על משקיעים רבים המחפשים אחר אחוזי תשואה נאים. בכדי להשקיע בחוכמה ולהשיג את המטרות והיעדים שהצבתם לעצמכם, חשוב לאמץ אסטרטגיית השקעה מותאמת אישית. אז מהי השקעה פסיבית ובאיזה מקרים היא עדיפה?

Collage Finance Banner Concept
אילוסטרציה | צילום: freepik

השקעה מוצלחת מתחילה בבניית אסטרטגיית השקעה

השקעות בשוק ההון היו שמורות עד לפני מספר שנים למשקיעים אמידים ובעלי ניסיון בלבד. לא עוד - בזכות התפתחות הטכנולוגיה ופלטפורמות ההשקעה המקוונות והנוחות, שערי שוק ההון נפתחו לציבור הרחב ומהווים את אפיק ההשקעה המועדף על משקיעים מתחילים ומנוסים כאחד.

לצד אפשרויות המסחר המגוונות והנוחות בשוק ההון, חשוב לזכור כי מדובר בשוק תנודתי. לפיכך, על מנת להגשים את המטרות והיעדים שהצבתם לעצמכם, חשוב לבנות אסטרטגיית השקעות מותאמת אישית.

כיצד בונים אסטרטגיית השקעות מותאמת אישית?

בבואנו לבנות אסטרטגיית השקעות מותאמת אישית, חשוב לקחת בחשבון 3 פרמטרים מרכזיים:

· טווח זמן ההשקעה

בכדי להתגבר על התנודתיות של שוק ההון ולהשיג את הרווחיות והתשואות המבוקשות, מומלץ להשקיע לטווח הזמן הארוך. השקעה זו הוכיחה את עצמה באופן מדעי כמשתלמת ביותר.

· מאפיינים אישיים

לכל משקיע יש את המטרות והיעדים שלו, אותם הוא מעוניין להשיג באמצעות השקעות בשוק ההון. זאת בנוסף למאפיינים אישיים נוספים בהם יש להתחשב, כמו רמת הסיכון המועדפת, יכולת פיננסית, יכולת לספוג הפסדים ועוד.

· פיזור סיכונים

אחד האלמנטים החשובים בעת בניית אסטרטגיית השקעות הוא לאזן את הסיכון שבתנודתיות של שוק ההון, וזאת באמצעות פיזור סיכונים אולטימטיבי, הנעשה בעיקר דרך רכישת מגוון מוצרים פיננסיים ומדדי מניות.

מהי השקעה פסיבית?

אחת מאסטרטגיות ההשקעה הנפוצות והפופולאריות ביותר היא השקעה פסיבית, המבוססת על השקעה במוצרים פיננסיים שמחקים מדדי שוק שונים, כמו למשל מדד ה – S&P 500, מדד ת"א 35 ונסד"ק. כל מדד כזה מורכב מעשרות עד אלפי מוצרים פיננסיים שונים (מניות, אג"ח, סחורות ועוד) ומאפשר פיזור סיכונים בצורה אולטימטיבית ושיקוף מיטבי של סקטור מסוים כדוגמת הייטק, חקלאות, רכב ועוד.

בשונה מהשקעה אקטיבית, במסגרתה המשקיעים מחפשים אחר המניות בעלות הסיכוי הגבוה ביותר לפרוץ מעלה ולהניב תשואות גבוהות, השקעה פסיבית אינה מנסה "להכות את המדד", אלא ליצור תשואה עקבית לאורך השנים, באמצעות מעקב אחר מדדי השוק המובילים.

מהם היתרונות של השקעה פסיבית?

השקעות פסיביות הן אסטרטגיית ההשקעה הנפוצה והפופולארית ביותר בתיקי השקעות מנוהלים, בין השאר בגלל היתרונות המרכזיים הבאים:

· פיזור סיכונים

חלוקת כספי תיק ההשקעות בין מוצרים פסיביים שונים, מאפשרת גיוון נרחב לתיק ופיזור סיכונים אולטימטיבי.

· עלויות מסחר נמוכות

עלויות המסחר של ההשקעות הפסיביות נחשבות לנמוכות יותר בהשוואה להשקעה במניות בודדות.

· אין צורך בהתעסקות שוטפת

השקעה פסיבית אינה מחייבת אותנו לעקוב מקרוב ובכל רגע נתון אחר ביצועי מניות ספציפיות. בכך היא מאפשרת לנו לנצל את הזמן היקר למטרות אחרות.

· אפקט ריבית דריבית

לאורך השנים, ההשקעות הפסיביות השיגו תשואה ממוצעת הנעה סביב 7% לשנה. אם ניקח בחשבון את אפקט הריבית דריבית, בו התשואה שאנחנו משיגים לאורך השנים מצטרפת אל הקרן וממשיכה לצבור ריבית, הרי שתוך מספר שנים נגיע לאחוזי תשואה גבוהים במיוחד.

השקעה פסיבית – באיזה מקרים היא עדיפה?

כאמור, בשוק ההון קיימות לא מעט אסטרטגיות שונות ומגוונות, שמטרתן היא אחת – להשיג את התשואות הגבוהות ביותר. מבין מגוון אסטרטגיות ההשקעה, השקעה פסיבית תתאים במיוחד למשקיעים המתכננים להשקיע בשוק ההון לטווח הזמן הארוך (לפחות לתקופה של 3 – 5 שנים) ולמשקיעים המעוניינים להשיג את התשואות שלהם תוך דבקות בתכנית סדורה לאורך זמן, ואינם ממהרים להילחץ מתקופות של ירידה בשוק ההון.