איך לשמור על הכלב בזמן אזעקה

ימים קשים עוברים עלינו, ובדיוק כמונו גם על חברינו הפרוותיים - שגרת היומיום שלהם מופרת על ידי אזעקות, הם מוצאים את עצמם מרותקים לבית ולחדרים המוגנים, וחווים מתח וחרדה בדומה לעמיתיהם האנושיים. אז איך ניתן בכל זאת להקל על הכלב בתקופה הזו, וחשוב מכך, כיצד נוכל להבטיח את שלומו? לפניכם כל מה שחשוב לדעת

Group Portrait Adorable Puppie
כלבים בזמן חירום | צילום: FREEPIK

הכנת המרחב המוגן לכלב
בדיוק כפי שאנו מציידים את המרחב המוגן עבורנו, כך יש לוודא שגם לכלבים שלנו יש את כל הציוד הדרוש לצורך שהייה ממושכת במרחב המוגן. לשם כך יש לאחסן במרחב המוגן אוכל לכלב וכמות מים המספיקים לפחות ל-48 שעות (לצד קערות אוכל ומים), רצועה, מחסום פה, ובמקרה הצורך גם כלוב נשיאה עם פרטי הקשר רשומים עליו באופן ברור. בנוסף, אם הכלב שלכם נוטל תרופות, יש לוודא שקיים במרחב המוגן מלאי מספיק של התרופה למספר ימים. בנוסף, מומלץ לרפד פינה במרחב המוגן בעיתונים, או פד לצרכים, למקרה שתיאלצו לשהות שם פרק זמן ממושך. לצד כל המלאי החיוני הנ"ל, לא יזיק לצייד את המרחב המוגן גם בצעצועים וחטיפים איכותיים לכלבים, שיוכלו להסיח מעט את דעתו של כלב מהסיטואציה המלחיצה.

מה עושים עם הכלב בזמן אזעקה
אזעקות יכולות להיות סיטואציה מלחיצה מאוד עבור מרבית הכלבים, ולכן מומלץ לתרגל מבעוד מועד פינוי למרחב המוגן ושהייה בו. כך תוכלו לסייע לכלב שלכם להסתגל ולהגיב נכון לסיטואציה בזמן אמת. ניתן ללוות את התרגול בהקלטה של אזעקה (בווליום נמוך כדי לא להלחיץ את השכנים..), ורצוי לתת לכלב חטיפים טעימים במהלך השהות במרחב המוגן כדי לחבב עליו את המקום.

בזעת אזעקת אמת, יש לקרוא לכלב לבוא עמכם למרחב המוגן, ובמידת הצורך אף לשאת אותו אל הממ"ד על הידיים. גם כאן, מומלץ להרגיע את הכלב ולפנק אותו בחטיפים בעת שהייתכם בממ"ד.  במידה ואין לכם ממ"ד בבית ואתם מתפנים למרחב מוגן חיצוני, כגון חדר המדרגות או מקלט הבניין, יש לקשור את הכלב ברצועה, או להכניס אותו לכלוב נשיאה. אם אתם חוששים שהכלב עלול להפגין תוקפנות עקב הנסיבות הקיצוניות, מומלץ לדאוג לו גם למחסום פה.

חשוב מאוד להדגיש: אסור לתת לכלב להסתובב חופשי אפילו לרגע אחד במרחב המוגן, או בדרך אליו וחזרה. בשל הסיטואציה המלחיצה הכלב עשוי להתנהג בדרכים לא צפויות, למשל - לנסות לברוח, או להיות אגרסיבי מהרגיל. לפיכך, חשוב להשאיר את הכלב צמוד אליכם באמצעות רצועה או כלוב נשיאה, ולנסות להרגיע אותו ככל הניתן.

שקלו להשאיר את הרצועה מחוברת לכלב גם בין אזעקות לתגובה מהירה יותר.

איך להרגיע את הכלב בזמן חירום
כל מי שגידל כלב יודע עד כמה הם אמפתיים ומושפעים עמוקות מהלך הרוח של בעליהם. תוסיפו לכך אזעקות, ריצות למרחבים המוגנים והסתגרות ממושכת בבית – וניתן להבין מדוע גם הכלבים שלנו סובלים ממועקה קשה בתקופה זו.

אז מה ניתן לעשות על מנת להקל על התחושות הקשות של ההולכים על ארבע בעת שהייתכם במרחב המוגן? לפניכם מספר עצות:

1. חשוב לזכור שבסופו של דבר, הכלב מעבד את המצב בהתאם לתחושות שאנו הבעלים משדרים להם. לכן, חשוב לנסות לשמור ככל האפשר על קור רוח בתוך ומחוץ למרחב המוגן. חזקו זאת באמצעות אינטראקציות חיוביות עם הכלב כמו מילים מרגיעות, חיבוקים, פינוקים או הצעצועים האהובים עליהם.
נכון, בתקופות הקשות הללו זה לא תמיד אפשרי לנטרל תחושות של לחץ וחרדה, אבל נסו לזכור שכפי שהכלב שלכם מהווה עבורכם מקור של נחמה, כך אתם מהווים עבורו עוגן של יציבות ובטחון.

2. הסחת דעת יכולה לעזור להקל על הלחץ של הכלב שלכם. שלבו את הכלב במשחק, תנו לו קונג ממולא בכל טוב, או תרגלו פקודות בסיסיות שהוא מכיר היטב. כל אינטראקציה מהנה שתסיח את דעתו הינה מבורכת.

3. טפחו אסוציאציות חיוביות עם המרחב הבטוח כך שהכלב לא יפחד להיכנס בעת הצורך. בלו זמן במרחב המוגן עם הכלב שלכם גם בזמנים רגועים ופנקו אותו כדי לעזור לו להתאקלם ולחבב את המקום. אם אפשר, צרו עבורו פינה נעימה עם מיטה, שמיכה, וצעצועים שהוא אוהב.

4. נסו להכניס אלמנטים של שגרה למצב הכאוטי של האזעקה על ידי שימוש בפקודות עקביות בתחילת האירוע ובסיומו, כגון "רקסי, בוא לממ"ד!" ו"זהו - נגמר" בטון מרגיע עם סיום האירוע.

5. מנשא או ארגז יכולים לעזור להרגיע את הכלב מכיוון שהם מספקים סביבה דמויית מאורה המציעה ביטחון. זה גם מפחית את הסיכון שהכלב שלך יגרום נזק או ייפגע על ידי אחרים במרחב בטוח משותף. הכינו כלוב נשיאה מראש והשתמשו בו לפי הצורך.

6. במקרים של חרדה קיצונית ניתן להתייעץ עם הווטרינר המטפל לגבי תרופות הרגעה, אך בשום פנים ואופן אין לתת כאלו לכלב באופן עצמאי ללא ייעוץ מסודר.

בתקווה שכולנו, הולכים על שתיים ועל ארבע כאחד, נוכל לחזור בקרוב לשגרה בטוחה ושלווה.

משפחת מאפט  www.mapet.co.il