יצירת גינה פרטית: השיקולים בבחירת גדרות עץ לגינה

הגינה משמשת לעתים קרובות כמקום מפלט שליו שאנו יכולים לברוח אליו מההמולה של חיי היומיום, להתחבר מחדש לטבע ולהתפעם מהיופי שסביבנו. עם זאת, אחד השיקולים הבולטים בתכנון גינה, הוא יצירת פרטיות, וחציצה בין השטח הציבורי למרחב הפרטי. הפתרון המתבקש – הקמת גדר סביב הגינה. אחד מסוגי הגדרות היפים והפונקציונליים הוא גדרות עץ מעוצבים - פתרון שלא רק מציע ביטחון אלא גם בעל הכוח להפוך את הגינה למרחב פרטי ומבודד

אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: FREEPIK

חשיבות פרטיות הגינה חורגת מעבר לגבולות הפיזיים שאנו יוצרים. הגדר עונה על הצורך ליצור תחושת הסתגרות המאפשרת לנו לשקוע בסביבתנו ללא חדירת עיניים סקרניות. בין אם זה ליהנות מכוס קפה על הבוקר, תרגול יוגה או אירוח מפגש אינטימי עם חברים, תחושת השלווה מעצימה את הקשר שלנו עם הטבע ומספקת מרחב למנוחה אמיתית. לצורך הכתבה התייעצנו עם אשר אביב, בעלים של חברת אביב פרגולות שמתמחה בהקמת פרגולות, גדרות ודקים לבתים פרטיים כדי להבין כיצד ניתן להשתמש בגדרות עץ ליצירת גינה פרטית ונעימה.

לכולנו ברור שגדרות עץ יכולות לספק פרטיות מפני שכנים או עוברים ושבים על ידי יצירת מחסום פיזי, אבל מהם השיקולים שצריכים לקחת בחשבון בבחירת גדר עץ לגינה? ניסינו לתת את הדעת לכך והנה הם לפניכם:

כאשר בוחרים גדר עץ, חשוב לקחת בחשבון את גובה הגדר, צפיפות הגדר ואת סוג העץ. גובה הגדר צריך להיות גבוה מספיק כדי לספק את רמת הפרטיות הנדרשת. צפיפות הגדר צריכה להיות מספקת כדי לחסום את קו הראייה של השכנים או עוברים ושבים. סוג העץ צריך להיות עמיד למזג האוויר והוא צריך להיות עמיד בפני מזיקים.

בחירת סוג העץ: סוג העץ משפיע על הפרטיות בהתאם לצפיפות העץ ועוביו. כך למשל גדר מעץ איפאה, שהוא עץ עמיד מאוד, עבה וצפוף, תעניק גם פרטיות וגם הגנה בפני פגעי מזג האוויר. גדר מעץ איפאה תעמוד בפני שמש, גשם ורוח. גדר מעץ דובדבן, שהוא עץ יפהפה בצבע אדום בוהק, ועמיד יחסית, אך פחות עמיד וצפוף מהאיפאה, תספק רמה נמוכה יותר של פרטיות. גדרות מעץ אורן, שהוא עץ עמיד למדי, אך לא כמו האיפאה והדובדבן, תספק רמת פרטיות נמוכה יותר. מצד שני עץ אורן הוא זול יותר וקל לעבוד איתו.

גובה גדר: גדרות גבוהות מספקות תחושת פרטיות גבוהה יותר, מאשר אלה הנמוכות. מומלץ לבדוק מהם התקנים לבניית גדר ומהו הגובה המכסימלי של גדר, המותר באזור מגורים ספציפי. במידה והגובה לא עונה על צרכי הפרטיות, ניתן לנטוע עצים בסמוך לגדר, שיענו על הצורך בפרטיות.

צפיפות הגדר: המרחק בין לוחות העץ בגדר יכול להשפיע על רמת הפרטיות והביטחון שהיא מספקת. גדר צפופה תספק רמה גבוהה יותר של פרטיות וביטחון, אך היא גם תהיה יקרה יותר לבנייה. גדר פחות צפופה תהיה זולה יותר לבנייה, אך היא תספק רמה נמוכה יותר של פרטיות וביטחון.

בחירת עיצוב גדר עץ: גדרות מעץ משתלבות בצורה מושלמת בגינות ויחד עם זאת הן משמשות מחסום ויזואלי המאפשר יצירת פרטיות. ניתן לבחור בעיצוב גדר המתאים לסגנון ולצרכים האישיים, בין אם זו גדר עץ לבנה קלאסית או דוגמת דק אופקי מודרני מעץ אורן, איפאה וטיק או גדר מבמבוק. גדרות העץ מעניקות יופי טבעי לגינה ויוצרות אווירה נעימה.

גיל הגדר: ככל שהגדר חדשה יותר, כך היא תספק את רמת הפרטיות הגבוהה ביותר. עם השנים הגדר נשחקת ויש צורך לתחזק אותה באופן קבוע.

תחזוקה ועמידות לאורך שנים: גדרות עץ דורשות טיפול עקבי כדי לשמר את העיצוב האסתטי והאיתנות המבנית שלהן. גדר שאינה מתוחזקת תפגע ברמת הפרטיות. משימות תחזוקה שוטפות כגון ניקיון, איטום ותיקונים תקופתיים חיוניים כדי לוודא שגדר העץ תהיה עמידה, יפה, ותמלא את ייעודה – חציצה הרמטית בין הגינה לבין המרחב הציבורי, כך שתהיה פרטיות מרבית . תחזוקת הגדר שומרת על שלמותה ומאריכה את תוחלת החיים שלה.

תוספות: ניתן להעלות את רמת הפרטיות בהוספת גדר חיה, מטפסים למיניהם ועצים. הצמחייה תתעבה עם השנים ותכסה כל חריץ בגדר העץ.

גדרות עץ וקיימות: בעידן שבו התודעה הסביבתית נמצאת בעלייה, לקיימות של חומרים יש משמעות עצומה. הבחירה בגדרות עץ תואמת את התפיסות אקולוגיות. ניתן להשיג עץ, כמשאב מתחדש, באחריות, מה שמשמש עדות למחויבות לחיים ירוקים יותר. בחירת גדר עץ לצרכי הפרטיות של הגינה, היא בחירה בשמירה  על הסביבה ותורמת לשימור המשאבים היקרים של כדור הארץ.

הגינות הפרטיות הן חלק מהבית. גדר עץ, עמידה ומעוצבת היא פתרון קלאסי שמשתלב עם היופי הטבעי של הגינה וחצץ בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי. באמצעות גדר בכלל וגדר עץ בפרט הגינה תהפוך לגן עדן פרטי, המעוצב בהתאמה אישית.