קבוצת ברק רפאל: איך להשקיע נכון בנדל״ן במצב מלחמה

קשה למצוא מידע על השפעת המלחמה על השקעות בנדל״ן ואחת הסיבות לכך היא השינוי שחל עם הזמן בהגדרה הפופולרית של ׳מלחמה׳ באופן מסורתי. עם זאת, ככול שהטכנולוגיה מתפתחת, הולך וגדל הספקטרום של המונח ׳מלחמה׳. לצערנו לאור המצב הנוכחי החשש קיים לא רק מהתקפות פיזיות אלא גם מפני התקפות סייבר. מאמר זה מתמקד באיומי המלחמה הפיזית והשפעותיה על תחום זה

Depositphotos 633127442 L

השפעת המלחמה המסורתית על השקעות בנדל״ן

אז איך להשקיע נכון בנדל״ן במצב מלחמה? בתקופה של סכסוכים בין מדינות, המילה מלחמה מתחילה להישמע לעתים קרובות. מה יקרה אם תהיה מלחמה? האם נישאר בטוחים בזמן המלחמה? האם המלחמה תפגע בכלכלה? מה יקרה לשוק הנדל״ן במצב של מלחמה?

מלחמה לא עוצרת את תשלומי המשכנתא

כאשר פורצת מלחמה בארצנו, כל אנשי המילואים מגויסים להגנה על המולדת. כאשר בעלי הדירות עוזבים את עבודתם כדי לשרת במילואים, הם עדיין נדרשים על ידי הבנקים להמשיך להחזיר את המשכנתא שלהם מדי חודש בחודשו. לפעמים הממשלה עשויה להתערב, להגדיל את המיסים או להנפיק אגרות חוב כדי לעזור זמנית למשרתי המילואים לשלם את המשכנתאות כשהם מגויסים ולא עובדים. בתום המלחמה, הם צריכים להמשיך לשלם את המשכנתא שלהם כרגיל.

אם הבית נהרס בהפגזה בזמן המלחמה, עדיין הבעלים חייב להמשיך לשלם את המשכנתא שלו. בנוסף, כאשר בעלי הבית צופים שמלחמה מתקרבת ומחליטים בשל כך לעזוב את הארץ, הם יסכימו למכור את ביתם בכול מחיר. לכן, אם נראה שעתידה לפרוץ מלחמה, אולי עדיף לשכור דירה במקום לקנות דירה.

השקעה בקרקע עשויה להיות טובה יותר מהשקעה בנכסים

האימרה המקובלת היא ש׳נכסים הם מקלט בטוח. אבל הסיפור משתנה כשהמדינה נמצאת במלחמה. מחירי הנכסים משפיעים במידה רבה על הביצועים בבורסה. למשל, בפברואר 1942, במהלך מלחמת העולם השנייה, הבורסה ירדה לנקודה הנמוכה ביותר. גם האדישות באותה תקופה השפיעה על הנדל״ן. לא ניתן היה למכור בניו יורק בית מלון אפילו במחיר הרווח השנתי שלו, ושכר הדירה בבנייני המשרדים בוול-סטריט היה נמוך עד כדי גיחוך.

בהשוואה לנדל״ן, ההשקעה בקרקעות התגלתה כטובה בהרבה. שלא כמו במקרה של בית שהופצץ ונהרס בזמן המלחמה, והפיצוי שיתקבל מהמדינה לא מגיע לסכום הנדרש להשקעה במבנה כדי להחזירו לקדמותו, כשרוכשים קרקע הבעלות הבסיסית עליה נשמרת!

ללמוד ממה שקורה באוקראינה?

ניקח דוגמה מאוקראינה. אמנם, המלחמה באוקראינה טרם הסתיימה אבל במלחמה, כמו במלחמה, יש כאלה שכבר מסתכלים קדימה ותוהים האם חוסר היציבות במדינה מזרח אירופית זו לא מעידה על הזדמנות להשקעות נדל״ן עם תשואה גבוהה?

אם גם אתם משתייכים על אותם משקיעים שמוכנים להשקיע בנכסי נדל״ן בתקופות לא יציבות ואפילו בתקופה שבה המדינה נמצאת במלחמה, נראה שאתם צפויים ליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה שעשוי להיות מנת חלקכם בעתיד.

בין אזורי ההשקעה המומלצים על ידי קבוצת ברק רפאל: גן יבנה, הוד השרון, בנימינה, תל אביב ואזורים נוספים. השקעות נדל"ן בליווי מקצועי של המומחים בקבוצת ברק רפאל, מבטיחות מעטפת שירותים כוללת לכל אורך הדרך, ליווי מקצועי, ייעוץ אישי והשקעה בעלת פוטנציאל מבטיח וסיכונים נמוכים במיוחד.