היעלמות פרק 4 | התחממות האקלים מאיימת בהשמדה: האם בני האדם ישרדו?

הטמפרטורה מתחממת, מפלס המים עולה והאוקיינוס מתרוקן. חלק מהאיים במלדיביים נעלמו, התושבים התפנו והמדענים אומרים שזו רק ההתחלה • "היעלמות", פרק אחרון

זמן צפייה: 14:13

האיים המלדיביים, היעד בעל החופים המרהיבים, תחת איום של השמדה. עלייה של מעלה אחת צלזיוס בכדור הארץ גרמה בעבר לפני הים לעלות בשישה מטרים – בגלל הקרח הנמס בקטבים ובגלל ההתרחבות של המים כתוצאה מהחום שלהם, וחלק המאיים נעלמו או הפכו לזעירים. חלק מהתושבים נאלצו להתפנות, ומדענים אומרים שזו רק ההתחלה. "ההתחממות הגלובלית לא נמצאת בעתיד, היא קורית עכשיו", אמר נשיא המלדיביים לשעבר, מוחמד נשיד.

תושבי האי מתפרנסים מאלמוגים, מדייג ומתיירות. האלמוגים הרגישים, שמארחים רבע מכל היצורים החיים במים, הם כמעט דבר הראשון שנכחד בגלל עליית הטמפרטורות, ומדענים אומרים שהם ייעלמו תוך 20 שנה. האוקיינוס, למעשה, מתרוקן מדגיו. "הדגה שלנו מידלדלת, כי הדגים לא עולים לפני הים כמו פעם ויש לנו מחסור במזון", הסביר נשיד, "השוניות גוססות, ואם הטמפרטורות יעלו, האיים שלנו יקרסו, הפרנסה תקרוס, התרבות והעם שלנו יהיו חסרי כול".

אך אפשר לעצור או לעכב את ההכחדה. בישראל, בשנת 1948, יעלים היו חיה על סך הכחדה, והיום הם נהנים מאוכלוסייה פורחת. השנת 1986 גילו מדענים כי חור גדול נפער בשכבת האוזון שמגנה על כל יצור חי מפני השמש. כל אומות העולם התכנסו והוציאו מחוץ לחוק את החומרים המזיקים, ואחרי 30 שנה החור באוזון נסגר ונעלם.