להייטק בישראל לא חסר כסף, אבל חסרים לו מעל ל-20 אלף עובדים מיומנים - וזאת רק ההתחלה!

שוב ושוב ניתן לקרוא בכלי התקשורת השונים על כך שיש היצע אדיר של משרות פנויות בהייטק. מספר המשרות המדויק נשען כמובן על אומדן אבל הוא מוערך בכ-20 אלף משרות. ברור שהסיבה למספר המשרות הפנויות לא קשורה להיעדר אטרקטיביות של המשרות בתחום. השכר הממוצע בתעשייה עומד על 26,612 ש"ח, מספר ימי החופשה גבוה וההטבות בהחלט מפנקות.

Tech | צילום: Shutterstock

אז למה למרות שיש על הנייר משרות רבות פנויות, בכל זאת יש מחסור? התשובה היא כמובן שלא כולם מתאימים לעבוד בכל מקצוע בהייטק. מי שרוצה לעבוד בתחום נאלץ להתמודד מול רף כניסה גבוה למדי על מנת להשתלב.

שאלות בדרך להשתלבות בהייטק

באופן כללי תעשיית ההייטק מורכבת משלושה סוגים של מקצועות: ריאליים, הומניים וטכניים. לכן כל מועמד שרוצה לעבוד בהייטק רצוי שישאל את עצמו שאלות שונות שהתשובה עליהן תעזור לו למצוא את התחום הרצוי עבורו בתעשייה.

"האם מספרים הם הצד החזק שלי?", "כמה יחידות למדתי לבגרות במתמטיקה", "האם יש לי חשיבה אנליטית" - אם התשובה לשאלות האלה היא חיובית זה אומר שהמועמד הוא בעל יכולות ריאליות וטכניות ויכול להשתלב במקצועות הרלוונטיים לתעשייה.

לעומת זאת בהחלט ייתכן שאתם בעלי יכולות הומניות וקריאטיביות גבוהות. "האם אני אוהב/ת לכתוב?", "האם יש לי יכולת וורבלית גבוהה?", "האם החוש האסתטי שלי מפותח?", במידה והתשובות לשאלות מסוג זה הן חיוביות יתכן מאוד שדווקא מקצועות הומניים (קריאטיביים) יתאימו לכם יותר.

כל זה כמובן לא אומר שאם אתם למשל בעלי נטייה הומנית לא תוכלו להשתלב במקצועות ריאליים, או להיפך. יחד עם זאת, בדרך כלל מרבית האנשים נוטים ללכת אחרי התחום שהם חזקים בו כי שם סיכויי ההצלחה שלהם גבוהים יותר.

הגנה | צילום: Shutterstock

ריאליים, טכניים? אלה המקצועות שעשויים להתאים לכם

ניהול רשתות, אבטחת מידע וסייבר: בשנתיים האחרונות זינקו מספר פשעי הסייבר במאות אחוזים. אחת הסיבות לכך היא המעבר לעבודה מהבית שהפכה את המערכות של החברות השונות ליותר פגיעות. בנוסף, מספר העסקים שעברו לתת שירותים אונליין זינק אף הוא ולכן ממילא גדל גם מספר העסקים החשופים לאיום. כך או אחרת התוצאה היא זהה: יותר ויותר חברות קנאיות לאבטחת המידע שלהם.

אם בעבר תחום ניהול הרשתות עסק בתשתית הפיזית של הארגון כמו התקנת מחשבים וציוד טכנולוגי כיום מרבית העבודה היא דווקא בתחום התוכנה והעובדים בתחום עוסקים במתן הרשאות לבעלי תפקידים, גיבוי ושמירת המידע על 'הענן' ועוד.

בגלל חשיבות התפקיד ורמת הסיווג הנדרשת לעבודה בו, הוא מאופיין ביציבות תעסוקתית ובמעבר נמוך בין תפקידים. העובדים בתחום נדרשים לתכונות כמו: אוריינטציה טכנולוגית גבוהה, למידה בלתי פוסקת, סקרנות, חשיבה מקורית ועוד.

פיתוח תוכנה: כולנו משתמשים בתוכנות וקשה לנו לדמיין את החיים בלעדיהן. מפתחי תוכנה אחראים על כתיבת הקוד שמאפשר לתוכנה לעבוד. באופן כללי ניתן לחלק את פיתוח התוכנה לשניים: פיתוח צד לקוח ופיתוח צד שרת. פיתוח צד לקוח מתייחס לכל הרכיבים שהלקוח בא איתם במגע ישיר בזמן השימוש. פיתוח צד שרת מתייחס לכל מה שמתרחש 'מאחורי הקלעים' כמו שליחת הקבצים לגולש, שליפת הנתונים ועוד.

ניתן לעבוד כמפתחי תוכנה שמתמקצעים רק בצד לקוח או צד שרת או כמפתחי 'פול סטאק' המתמחים גם בצד שרת וגם בצד לקוח. כך או אחרת, העובדים בתחום זוכים לביקוש משמעותי מאוד בתעשייה ונהנים מתנאים מצוינים כבר בשנים הראשונות שלהם.

התכונות הנדרשות לעבודה בתחום: 'לנשום' טכנולוגיה, רצון להתפתח, יכולת חשיבה אנליטית, נכונות לעבודה קשה, אנגלית ברמה גבוהה.

הומניים, קריאטיביים? אלה המקצועות שעשויים להתאים לכם

שיווק דיגיטלי: 'מי שלא משווק בדיגיטל לא קיים'. כולנו נמצאים במהלך היום בדיגיטל ונחשפים לתוכן שיווקי: אפליקציות, אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות. המפרסמים כבר מזמן הבינו שהלקוחות נמצאים שם.

העבודה בתחום מגוונת למדי ומאפשרת השתלבות במגוון רחב של תפקידים כגון מנהלי שיווק, כותבי תוכן, מנהלי מדיה חברתית, מנהלי קמפיינים ועוד.

התכונות הנדרשות לעבודה בתחום: יצירתיות, חברותיות, יכולת וורבלית גבוהה, תחרותיות.

עיצוב גרפי ואנימציה בתלת מימד: הדרישה בשוק העבודה למעצבים גרפיים ואנימטורים רק הולכת וגוברת. ההתפתחות האדירה של תעשיית הגיימינג והדיבורים על מטאוורס הופכים את שני המקצועות האלה לנחשקים במיוחד וניתן להתפרנס מהם מעולה.

אפשרויות התעסוקה בתחום הן מגוונות וכל חברה בתעשיית ההייטק זקוקה להם. התמקצעות בתחומים אלה פותחת דלתות בתחומים כמו עולם חוויית המשתמש UX/UI, טלוויזיה ופרסומות ואפילו תחומים כמו הדמייה רפואית.

התכונות הנדרשות לעבודה בתחום: ירידה לפרטים, ראייה ויזואלית, דמיון מפותח ויצירתיות.

ומה השלב הבא?

ההבנה של המקצועות השונים תאפשר לך לסנן מקצועות שלא מתאימים עבורך ושלא התחברת אליהם. לאחר סינון ראשוני רצוי לשאול את עצמך שאלות נוספות: כמה מרוויחים בתחומים השונים המעניינים אותך? מה אופי התפקיד? כמה סיפוק תשאב מעיסוק בתחום?

רצוי מאוד לבצע סקר שוק ולהיעזר בכמה שיותר מקורות מגוונים בתהליך כמו בוגרים של מקצועות שונים שלמדו במקומות לימוד שונים שישמחו לחלוק מההתנסות שלהם. עם זאת, מה שחשוב הוא להקשיב לאינסטינקטים שבדרך כלל אינם טועים.

השלב האחרון הוא בחירת מקום לימודים. הדבר החשוב ביותר הוא לבחון את המקומות שמעבירים את חומר הלימודים בצורה הפרקטית והעדכנית ביותר שמכוונת לתעשייה. בנוסף, לשים לב מיהו סגל המרצים שמלמדים את הקורסים השונים ולהבין האם ועד כמה הם מחוברים לתעשיית ההייטק.

 

מכאן המסע שלך לתעשיית ההייטק מתחיל!