הסרטן של היום הוא לא הסרטן של פעם

בין כל המחלות וכל האבחנות שאפשר לקבל, אין אחת שנושאת איתה את ההקשרים השליליים ואת הפחד המשתק שמביאה איתה המילה "סרטן". עבור רבים מאיתנו, רק המילה הזו יכולה לגרום לתחושה רעה, ורבים, גם כיום, מסרבים לקרוא לה בשמה ומכנים אותה "המחלה". עם זאת, מחלת הסרטן כיום היא שונה מאוד ממחלת הסרטן בעבר, הן באפשרויות הטיפול בה, הן בסיכויי ההחלמה ממנה, והן בצפי העתידי של המחקר והטיפולים בה

הסרטן של היום הוא לא הסרטן של פעם

בעבר, כשהיינו שומעים "סרטן" היינו מניחים את הגרוע מכל

בתור התחלה, חשוב לציין שמחלת הסרטן היא ממש לא מחלה אחת. למעשה, יש מאות סוגים שונים של מחלות מהסוג הזה, ברקמות שונות בגוף ובסיווג ודירוג שונה מבחינת אופי הרקמה והגידול. מן הסתם, בין כל סוגי המחלות האלה, כמובן שיש מסוכנות וקטלניות הרבה יותר, ויש גם כאלה שנחשבות להרבה פחות מסוכנות. עם זאת, המגמה הכללית היא מגמה מעודדת, שעומדת בסתירה למה שידענו בעבר על המחלה הזאת. אם בעבר היינו שומעים את המילה "סרטן" ומניחים שמדובר במחלה סופנית  שלא יימצא לה מרפא, הרי שהיום רוב חולי הסרטן החדשים יחלימו באופן מלא ממחלתם, והטיפולים שאיתם האונקולוגים עובדים הופכים מתקדמים ויעילים יותר ויותר.

אפשרויות הטיפול העדכניות משנות את התמונה

הסיבה שבגללה מחלת הסרטן של ימינו היא הרבה פחות קטלנית ממחלות אלה בעבר, היא שהטיפולים שאיתם הרפואה המודרנית עובדת הם יעילים ואיכותיים יותר מהטיפולים שהיו זמינים לנו אי פעם בעבר. נכיר את אפשרויות הטיפול הללו:

כימותרפיה: על אף השם הרע שיצא לה, הכימותרפיה היא טיפול בעל יעילות גבוהה מאוד בריפוי ודיכוי של מחלות גידוליות. הכימותרפיה למעשה "הורגת" סוגים מסוימים של תאים, ומונעת התפתחות וחלוקה של תאים חדשים. בתהליך הזה יש תופעות לוואי, שכן גם תאים בריאים מדוכאים בתהליך זה (ולכן גם יש נשירת שיער במקרים רבים), אך היעילות הגבוהה בדיכוי חלוקת התאום הסרטניים, מרפאת את הסרטן במקרים רבים.

הקרנות: הקרנות הן מה שמכונה רדיותרפיה – טיפול באמצעות קרינה. קרינה מרוכזת יכולה לדכא גדילה ואפילו "להרוג" גידולים סרטניים שונים. הקרינה יעילה גם בדיכוי הגידולים וריפוי המחלה, וגם בעיכוב זמני של מחלות סרטניות מסוימות ושיפור איכות החיים של הסובלים מהן.

טיפולים ביולוגיים: טיפולים ביולוגיים הם "המילה האחרונה" בתחום הטיפולים בסרטן. מדובר בטיפול תרופתי שמוכוון באופן ספציפי לסוג המחלה המדויק ממנו המטופל סובל. התרופה מותאמת למטופל לאחר ביופסיה מלאה של הגידול וניתוח מלא של המחלה, כך שהיא בעלת יעילות גבוהה מאוד ופרופיל תופעות לוואי מצומצם יותר.

ניתוחים: העולם הכירורגי הוא גם בעל חשיבות עצומה בטיפולים נגד סרטן. ניתוחים יכולים להסיר גידולים בצורה יחסית "חלקה" ומלאה, וישנם סוגים רבים של גידולים (בעיקר במערכת העיכול, אך לא רק), שהטיפול המובהק בהם הוא ניתוח להסרה. בנוסף, ניתוחים נדרשים גם עבור ביצוע השתלות – שהן חלק בלתי נפרד מריפוי מחלות רבות.

ומה העתיד צופן לנו?

העתיד של עולם האונקולוגיה נראה יותר ויותר אופטימי. אין ספק שישנן מחלות סרטניות שגם כיום נחשבות לקשות מאוד וחשוכות מרפא – סרטן הלבלב למשל – אבל המחקר הרפואי והתרופתי בתחום הופך גם את המחלות האלה לברות ריפוי יותר ויותר עם כל שנה שעוברת. ככל שהמחקר הרפואי בתחום מתקדם, ומפותחות יותר תרופות ויותר טיפולים חדשים עבור מחלות הסרטן השונות, כך תהפוך הסרטן למחלה יותר ויותר ברת ריפוי, ואולי אפילו למחלה כרונית שההתמודדות איתה היא יום יומית ופשוטה יחסית.

לא פשוט לקבל אבחנה של סרטן – וחשוב לדעת כל מה שאפשר על כל הטיפולים האפשריים בכל מחלה ובכל איבר. ברגע שמקבלים את כל המידע הזה, אפשר להבין שלפעמים המצב הוא לא גרוע כמו שהוא נראה.