למה הילדים שלנו כל כך רוצים לגדל חיה בבית?

כל ילד שאין לו בעל חיים בבית מגיע לשלב שהוא מבקש כזה. זה מתחיל בכלב ולמי שאין את האמצעים לטיפול מסור בכלב מתפשר על אוגר. אבל למה הם כל כך רוצים חיה בבית - ועל איזה צורך שלהם זה באמת מתיישב?

ילדה מחבקת חתולה
למה הילד שלנו כל כך רוצה חיה בבית | צילום: Shutterstock

אחרי מכבש לחצים מצד הגדול שלי אני באמת מוכנה להצהיר שהייתי רוצה שיהיה לנו כלב בבית. לא כי אני לא אוהבת חיות מחמד, פשוט זה לא יהיה הדבר הנכון, כי הילדים לא יעזרו לנו לגדל אותו, להוציא אותו, לדאוג לאוכל או ביקורים אצל הווטרינר, ולנו אין את הזמן הזה, מצב שלא יהיה הוגן כלפי הכלב. מנגד, יש ארבעה ילדים בני שנה עד חמש שהרצון הוא לתת להם את כל היחס שהם צריכים.

אז הגענו לפשרה, זה יהיה צב. אבל באמת, צב זה לא כלב, הוא לא מתקשר ומתכרבל איתך, צב זה צב, חוץ מלהסתכל עליו ולהביא לו חסה לא קורה שם יותר מדי. אז למה הם כל כך רוצים חיה? גם אם זה רק צב, על מה זה באמת יושב?

אז כשאני אומרת הם, אני מתכוונת לשני הגדולים שלי, כי הקטנה רק תנסה לשים אותו בפה כמו כל שאר הדברים על הרצפה שנקרים לדרכה ונצטרך לעשות ביניהם הפרדה, והפעוט השני עדיין בשלב שהוא פשוט זורם עם האחים הגדולים שלו, מה שיגידו מקובל.

כתבות נוספות במדור "הורים ברשת":

בסופו של דבר התפשרנו על צב
בסופו של דבר התפשרנו על צב | צילום: shutterstock

יש משהו בחיה, שנותן להם ביטחון, שהם מוקפים באהבה ללא תנאי, יצור חי שהם דואגים לו והוא לא נוזף בהם או חוטף להם צעצוע, ומעבר לתחושת האחריות והבגרות, שיש להם לטפל ולדאוג לו, הם יודעים שהוא שם, לא כועס ומקבל אותם כמו שהם.

לא סתם משתמשים בחיות בטיפול רגשי לילדים, קוראים לשיטה הזו זיאותרפיה, שמתבססת על כך שחיות מקבלות את הילד כמו שהוא בלי ביקורת או שיפוטיות ומלמדות אותו להבין שיש אחר שצריך להתחשב בו. ילדים נמצאים במצב רגשי עדין כל הזמן, לא בהכרח ברמה שדורשת טיפול רגשי, אבל הם עוברים כל כך הרבה שינויים, המוח שלהם מתפתח ומתעצב כל הזמן, התפתחות שקורית בכזו אינטנסיביות, שבאופן טבעי הפן הרגשי אצלם הוא מאוד דומיננטי. ובמיוחד שהחלק שאחראי על הוויסות הרגשי והפרופורציות מתפתח בשלב מאוד מאוחר.

אז למרות שלהביא חיה הביתה כשיש ילדים קטנים בבית שדורשים מאתיים אחוז זה מרגיש לא אידאלי, כי אני לא רוצה לקחת את מכסת האנרגיות שלי לדברים שאפשר אולי להסתדר בלעדיהם על חשבון הזמן עם הילדים, אבל אחרי שמבינים מה זה עושה להם ובאיזה צורך עמוק זה נוגע ושזו לא סתם עוד איזו גחמה, נצליח להגיע למקום בו נרצה לפנות מקום לעוד יצור חי בבית, אחד כזה שיעשה טוב לילדים ובוודאות שעל הדרך יעשה טוב גם לנו.
אז מה אמרנו, צב עומד בקריטריונים?

ג'יין מיכאלוב
ג'יין מיכאלוב | צילום: צילום: יפית פלוזניק