ראש קרן ההשקעות של קוואלקום ישראל: "גיוון תורם להצלחה עסקית"

פרוייקט מיוחד ליום האישה 2019: בכירות בהייטק הישראלי עונות על השאלון שלנו. והפעם מרב וינרב, ראש קרן ההשקעות של קוואלקום ישראל מדברת על הסללה, קידום וגיוון.

מרכז הפיתוח של  קוואלקום ישראל בחיפה
מרכז הפיתוח של קוואלקום ישראל בחיפה | צילום: פייסבוק קוואלקום ישראל
מרב וינרב, ראש קרן ההשקעות של קוואלקום ישראל -
מרב וינרב, ראש קרן ההשקעות של קוואלקום ישראל - | צילום: קרדיט צילום - רמי זרנגר

תעודת זהות
מרב וינרב
ראש קרן ההשקעות של קוואלקום ישראל, יזמת של של הwff - תכנית חונכות לנשים יזמות
נשואה +2
מהנדסת מערכות מידע עם תואר שני במנהל עסקים מאינסאד, צרפת
תחביבים : רכיבה על אופניים ויוגה

 

 

רק 17% מעובדי ההייטק הן נשים, מדוע לדעתך זהו המצב?

"זאת שאלה שנשאלת דרך קבע כשהתשובה מתחלקת בדר"כ לאלה שמאמינים שמדובר שזה תלוי בהסללה ואלה שאומרים שמדובר בנטיה טבעית - לדעתי זה שילוב. זה מתחיל בהסללה מגיל צעיר - כשבנות מקבלות בובות למשחק ובנים לגו, זה ממשיך בגיל יותר מאוחר, כשבנים מבלים שעות רבות יותר מול המחשב. בשלב זה נוצר כבר היתרון של הבנים על הבנות- הספר outliers של מלקולם גלאדוול מראה את הקשר בין ריבוי שעות אימון ליצירת סיפורי הצלחה, כאן כבר נוצר הפער הראשון, כשבסוף התיכון לבנים יש בממוצע הרבה יותר שעות מחשב מלבנות. בשלב הבא פחות נשים לומדות את מקצועות הטכנולוגיה באוניברסיטה (שוב, שילוב של נטיה טבעית והסללה) ואז יש פחות היצע של נשים להייטק. בהמשך נוספים עוד גורמים כמו חוסר במודלים לחיקוי או סביבה גברית בה חלק מהנשים לא מוצאות את עצמן ועוזבות לאחר תקופה. בעולם נעשים הרבה מאמצים לשנות את זה - החל מהמשחקים בגיל הרך, דרך התיכון, האוניברסיטה והתעשיה, ואנחנו עדים לשינוי, איטי אך מבטיח".

 

מהם הגורמים שמונעים מנשים להתקדם?

"קודם כל יש את נושא ההיצע, כשיש הרבה פחות נשים בהיטק יש יותר גברים לקדם ואז הסיכוי שאישה תקודם פוחת. מתמטיקה פשוטה. חוץ מזה ישנה הטיה - כמה מחקרים ברחבי העולם הראו שלגברים יש יותר סיכוי לקידום. ניתן לצפות שכאשר יש הנהלה גברית ברובה יש יותר סיכוי שיקודם גבר. יותר קל לקדם מישהו שדומה לך ושאתה מזדהה איתו. וכדי להשלים את התמונה העגומה, נשים פחות יודעות לבקש קידום (שוב על פי מחקרים). ואפליה מגדרית? בטח יש גם בחלק מהמקרים".

 

מדוע חשוב שיהיו נשים בתפקידים בכירים בהייטק?

"הוכח שגיוון תורם להצלחה העסקית של חברות - מחקרים קבעו שבחברות המצליחות ביותר כלכלית יש יותר נשים בהנהלה. חוץ מזה, ברגע שיהיו נשים בתפקידים בכירים יהיו יותר מודלים לחיקוי ואז יהיו יותר נשים בהי טק".

 

האם יש הבדל בין ניהול נשי לניהול גברי?

"נסיתי לחשוב על מנהלות נשים שליווי אותי כדי לענות על השאלה, אבל מעולם לא ניהלה אותי אשה.
אני לא בטוחה שיש ניהול נשי וגברי שונה. אני מניחה שבשני המינים יש מנעד התנהגויות רחב המכתיב סגנונות ניהול שונים".

 

בפן אישי יותר - מה עזר לך במהלך הקריירה להגיע לתפקידך? באילו קשיים נתקלת, אם בכלל?

"מעולם לא היה לי ספק שאם אעשה עבודה טובה אתקדם ולמרות שעבדתי תמיד בסביבה גברית, מעולם לא ראיתי בהיותי אישה משהו שעוצר או מאט אותי. תמיד האמנתי שאני שקולה לעמיתי הגבריים. אולי הייתי נאיבית, אבל במובן מסויים אני חושבת שזה אחד הגורמים שעזר לי להתקדם. מעבר לזה, בכמה שלבים בקריירה כשחשבתי שהסביבה לא מתאימה לי ידעתי לקום ולעזוב, מה שהביא אותי להישאר תקופות ארוכות רק במקומות בהם נהניתי ואז גם התקדמתי בקלות רבה יותר".

 

מה את ממליצה לנשים שרוצות להגיע לעמדות בכירות בהייטק?

"קודם כל תהיו טובות במה שאתן עושות, לצערי עדין בשלב זה אולי יותר טובות מעמיתיכן הגברים. אל תתבישו לבקש - קידום, העלאה במשכורת, חשיפה להנהלה או קרדיט על עבודתכן. הסיכון הכי גדול הוא לקבל תשובה שלילית, וגם אז רק יעריכו אתכן יותר. והכי חשוב - יותר מהתפקיד, התואר ואפילו המשכורת - כדאי למצוא מקום עם אנשים טובים שמעריכים אתכן - ואז הרבה דברים יקרו מעצמם".