מלחמת הסושיאל: 5 טיפים להתמודד עם תגובות אנטישמיות ברשתות

היום יותר מתמיד, הרשתות החברתיות מציפות יותר ויותר גילויי אנטישמיות ותגובות נגד ישראל. בין אם זה פוסטים של חשבונות אחרים שאתם נחשפים אליהם, או אפילו תגובות שמצאו את דרכן לפוסטים שאתם העליתם. אז מה עושים כדי להילחם בתופעה? לד"ר לינקדאין יש כמה טיפים

תנועת FreePlastine# קיימת עוד הרבה לפני המלחמה ומבצעים אחרים, אבל נראה שעכשיו המצב רק החמיר. אנו עדים הצפה של מסרים ותמונות, שחלקם מפוברקים, שהאויב מעביר לתקשורת הבינ"ל כדי לשלוט בשיח הציבורי.

יחד עם התקשורת הבינלאומית הממוסדת, מיליוני חשבונות ברשתות (חלקם בוטים) מנסים לשלוט בשיח החברתי על ידי פוסטים, תגובות ודרישות לחסימות חשבונות פרו ישראלים. אז אנחנו האזרחים יכולים לעשות? יש מספר דרכים להתמודד עם תגובות אנטישמיות או אנטי ישראליות, וחשוב לדעת להתנהל סביבן גם ברשתות, כי המרחב הוירטואלי צריך להיות בטוח בשביל כולנו.

 

San,francisco,,united,states, ,august,30,2023:,twitter,or
צילום: shutterstock

 

אנטישמי או בוט של החמאס?

האויב הרצחני הפעם מתוחכם במיוחד, וכמה שהוא אכזרי, ככה הוא מבין בשיח הציבורי. נתקלתי אישית בתגובות של "ישראלים" שחשבונם נחטף או גרוע מכך, והם משמשים כשופר של הטרור. הם עושים זאת בדרכים מתוחכמות - פחות "שחרור פלסטין" ויותר קונספירציות נגד המדינה שמטרתן לפלג ולהתסיס. לצערנו יש גם חשבונות אמיתיים של אזרחים ישראליים שמגנים אותנו ו/או תומכים בטרור הרצחני, אבל להם יש כבר טיפול נפרד במשטרה, כמו במקרה של השחקנית מאיסה עבד אלהאדי.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

1. אל תגיבו לפוסטים או תגובות.

אנחנו יודעים שזה נשמע קל ופשוט, אבל זה לא. ראיתם תגובה אנטישמית או גינוי כלפי ישראל, לא להגיב. למה? לא משנה באיזו רשת חברתית אתם, פייסבוק, לינקדאין, אינסטגרם, תגובה = מעורבות, ומעורבות מקדמת את הפוסט. בלי לייק כועס, בלי "שקרנים!" בלי כלום. לא להגיב, כי זה רק ילבה את האש ויקדם את הפוסט.

2. עמוד גדול ומוכר? הגיבו עניינית.

לאחרונה ראיתי עמוד טכנולוגי ענק ומוכר שפרסם כתבה מעניינת בנושא טכנולוגיה ברשתות, על רקע המלחמה. הבעיה? העמוד ראיין רק צד אחד, את הפלסטינים, והוא זה שהוצג. בפוסט המפרסם באינסטגרם ה"מלחמה" בכלל לא הוצגה כמלחמה, אלא כ"משבר הומניטרי בעזה", לא תמצאו בו את המילים "חמאס" או "ישראל".

לעמוד בסדר גודל כזה שווה להגיב תגובה עניינית קצרה וממוקדת, ועדיף עם הוכחות והשוואות שקל להבין (כמו 9.11 של האמריקאים). הציפייה מעמוד בסדר גודל כזה, המייצג לרוב גוף תוכן שאמור להיות אחראי, היא להתייחס לדברים הנאמרים ולתקן ולשפר בעתיד, והתקווה היא שלא מדובר במשהו מכוון.

 

צילום: shutterstock

 

3. דווחו בצינורות המקובלים בהתאם לרשת החברתית

לא משנה באיזו רשת אתם נתקלים בתגובות אנטי ישראל יש תמיד כפתור דיווח. בדרך כלל נרצה לדווח על Hate speech כלומר "דברי שנאה", או משהו קרוב לכך, כמו גזענות ואפילו טרור. לא תמיד יתייחסו לדיווחים, אבל לפעמים יסירו או יגבילו את התגובה. אני יודע על יוזמות פרטיות של עובדים בחברות עצמן, כמו מטא ולינקדאין שאומרים שהם יעזרו לנו, אבל אישית, לא הייתי סומך עליהם יותר מדי, וגם אם יותר מדי אנשים יפנו אליהם "נשרוף" את המקור שלנו שכן מוריד תכנים.

4. שתפו צילומים מסך של עמודים ותגובות אנטישמים בקבוצות הסברה

יש לא מעט קבוצות הסברה שקמו בעקבות המלחמה וכל מטרתן היא לדווח על עמודים ותגובות אנטישמיות או אנטי ישראליות. שלחו להם צילומי מסך של תגובות או עמודים המגנים את ישראל או תומכים בטרור והם כבר לדווח עליהם או אפילו להסיר אותם. חשוב לא לשתף לינקים רק צילומי מסך.

5. הכינו טמפלייטים של מידע מאומת עבור העמודים הגדולים

לצערנו השקרים מתפשטים במהרה וגם הערוצים והעמודים הגדולים יהדהדו אותם. בשביל זה ניתן להכין טבלה טמפלייטים לכל מידע שקרי. למשל: שקר - פיצוץ בית החולים בידי ישראל; תגובה - מדובר בדיווח שגוי שאף קיבל התנצלות בערוצים השונים וכו'. תהיו מוכנים. אולי אפילו תשתמשו בזה כלפי המגיבים ה"פרווה" של #FreePalstine, אם תרגישו שזה יכול לעשות שינוי.

אבי צדקה הוא מומחה שיווק לינקדאין לעסקים וחברות, מכהן כמנכ"ל חברת ד"ר לינקדאין.