גנץ חשף: "איראן וחיזבאללה פעלו לפגוע בפעילות כוחות האו"ם בלבנון"

בנאומו במסגרת כנס הסייבר הבינלאומי באוניברסיטת תל אביב אמר שר הביטחון כי "לאחרונה אותרה פעילות של גופי הביטחון האיראניים בשיתוף עם חיזבאללה בכדי לפגוע בפעילות כוחות יוניפי"ל בלבנון. זאת על-ידי מימוש מבצע סייבר שמטרתו הייתה לגנוב חומרים על היערכות יוניפי"ל במרחב, ושימוש בהם על-ידי חיזבאללה. זוהי פגיעה נוספת של איראן וחיזבאללה באזרחי לבנון, וביציבותה של לבנון"

שר הביטחון בני גנץ
שר הביטחון בני גנץ | צילום: MSC

שר הביטחון בני גנץ חשף הבוקר (רביעי) בנאום במסגרת כנס הסייבר הבינלאומי של מרכז הסייבר באוניברסיטת ת"א כי "לאחרונה אותרה פעילות של גופי הביטחון האיראניים בשיתוף עם חיזבאללה בכדי לפגוע בפעילות כוחות יוניפי"ל בלבנון. זאת על-ידי מימוש מבצע סייבר שמטרתו הייתה לגנוב חומרים על היערכות יוניפי"ל במרחב, ושימוש בהם על-ידי חיזבאללה. זוהי פגיעה נוספת של איראן וחיזבאללה באזרחי לבנון, וביציבותה של לבנון".

גנץ הוסיף: "ישראל מכירה את מערכות הסייבר של יריביה ואת דרכי הפעולה שלהם. אנו רואים בשנים האחרונות תופעה של קבוצות האקרים מטעם איראן, שפועלות מול ישראל ומדינות נוספות. 'השלוחים החדשים', הם טרוריסטים עם מקלדת שדינם כמו לוחמי ארגוני טרור אחרים. אנחנו יודעים מי הם, אנחנו פוגעים בהם ובשולחיהם, וגם היום הם על הכוונת שלנו – ולא רק במימד הקיברנטי. שום מתקפה מול אזרחי ישראל לא תעבור לסדר היום. והאחריות היא של התוקפים ושל המדינה שמממנת ושולחת אותם. תקיפת סייבר יכולה להיענות במגוון דרכים במרחב הסייבר ובמרחבים נוספים".

לדברי שר הביטחון, "איראן מובילה את טרור הסייבר – ועושה מהלכים שמטרתם להשפיע על תהליכים דמוקרטיים ועל ממשלים, כפי שקרה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ובניסיונות נוספים שישראל מודעת אליהם. פעולות כמו זו של יחידת 'שאהיד כאווה' שאספה מידע על ספינות, תחנות דלק ומפעלי תעשייה במספר מדינות, נעשו תחת דירקטיבה ישירה של ההנהגה האיראנית ומשמרות המהפכה כפי שנחשף בתחקירים".

עוד אמר גנץ: "בשנים האחרונות בלמנו ניסיונות רבים לפרוץ לחברות פרטיות וציבוריות, בארץ ובחו"ל. אני קורא גם לציבור לדרוש 'אחריות קיברנטית', ולהעניש חברות וגופים שלא פועלים בהתאם להנחיות. המשימה העליונה שלנו, בצבא, בתעשיות ובארגוני הביטחון השונים היא לבנות את האנשים, להכשיר אותם, ולהשאיר אותם.

"אני והרמטכ"ל הצבנו את הנושא הזה כאחת המשימות המרכזיות ביחידות הרלבנטיות. אנחנו בוחנים את בניין הכוח כל העת – גם בהיקפי כוח האדם, גם בנושא ההכשרות וגם בנושא המשימות. בשנים הקרובות נצטרך גם לבחון את צורת ההתארגנות, הניהול והתפעול של לוחמת הסייבר, על מאפייניה ההתקפיים וההגנתיים בצה"ל ובמערכת הביטחון כולה".

"יש חשיבות גדולה לשיתופי הפעולה שלנו עם העולם מול איראן גם במימד הסייבר", אמר גנץ, "את אותם שיתופי פעולה שאנו בונים באזור מול איראן בהיבטים של הגנה מול איומים שונים – אנחנו מרחיבים גם במימד הסייבר".