בנט נמנע: הממשלה אישרה הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות

כשלושה חודשים אחרי ששר הביטחון גנץ הגיש למזכירות הממשלה את הצעת ההחלטה של משרדו להקמת ועדת החקירה הממלכתית בתיאום עם משרד המשפטים, השרים אישרו את ההצעה. שרת הפנים שקד התנגדה ורה"מ נמנע. שר המשפטים סער: "הקמת הוועדה משרתת את אינטרס השמירה על ביטחון המדינה"

זמן צפייה: 03:22

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות וכלי השיט, לאחר שרוב השרים הצביעו בעד, ראש הממשלה נפתלי בנט נמנע, ורק שרת הפנים איילת שקד התנגדה. שר המשפטים גדעון סער הציע במהלך הדיון שהרכב הוועדה יכלול חמישה חברים, זאת לאחר שהתייעץ בנושא עם נשיאת בית המשפט העליון.

רה"מ בנט אמר במהלך הדיון: "תפיסתי הבסיסית היא שממשלה צריכה למשול, ואם היא לא מושלת לשביעות רצון הציבור - הציבור יחליף אותה בבחירות. בימינה יש 3 שרים - מתן הצביע בעד, שקד נגד ואני בוחר להימנע, ואני אסביר למה. ביטחון ישראל זה קודש הקודשים. כמי שפיקד על מבצעים ולחם, חלילה לכל אדם לחשוב שהוא נושא בנשק הלא נכון בגלל שחיתות או דבר מהסוג הזה. להבנתי, ביארנו את זה".

נפתלי בנט
נפתלי בנט | צילום: רויטרס

"תהליכי הרכש מקום הממשלה הם תהליכים נקיים ורציניים", הוסיף בנט, "אני מאוד שמח שמה שנתקע אצלם משך כמעט עשור אנחנו טיפלנו בנמרצות ב-7 חודשים והסרנו את החסמים. דאגנו ל-50 שנה קדימה. מה שחשוב הוא שהנושא לא ישמש לניגוח פוליטי וחלילה להגברת המחלוקות והשנאה. חשוב לי לומר שוב - התהליכים היום הם תהליכים נקיים, זה לא אומר שאנחנו צודקים בכל דבר אבל זה אומר שאנחנו נקיים משיקולים זרים. אנחנו באים עם מצפן אחד והמצפן הוא טובת ביטחון ישראל וטובת מדינת ישראל".

שר המשפטים סער נימק את הצבעתו בעד הקמת הוועדה ואמר כי "במקרה זה אין מנוס מהקמת ועדת חקירה ממלכתית הן כדי להגיע לבירור האמת והן כדי להפיק לקחים ותובנות בנושא הקריטי של הרכש הביטחוני. הקמת ועדת חקירה במקרה זה משרתת את אינטרס השמירה על ביטחון המדינה. איני מתיימר להיות שופט ולחרוץ דין. בדיוק בשביל זה יש ועדת חקירה".

איילת שקד
שרת הפנים איילת שקד

שקד נימקה את התנגדותה להקמת הוועדה, ואמרה כי אף פעם לא הוקמה ועדת חקירה ממלכתית על מעשים של שלטון קודם, ואילו הממשלה הנוכחית מקימה כבר שתי ועדות חקירה על ממשלות קודמות. "מה וועדת חקירה כזו תעשה?", אמרה שקד במהלך הדיון, "וועדות כאלה קובעות פרוצדורות וקובעות הלכות שבסופן יצמצמו את מרחב הפעולה של הדרג המדיני. לוועדות כאלה יש אפקט מצנן מאד על מקבלי ההחלטות".

"את ההשפעה של וועדת החקירה על מירון ניתן היה לראות כבר בהילולת הבאבאסלי שהתקיימה לאחרונה", הוסיפה שקד, "ההילולה השנה עלתה 2.5 מיליון במקום חצי מיליון כי המשטרה רצתה להגן על עצמה מכל כיוון. וועדה כזו יכולה להפר את האיזון בין הדרג המדיני לצבאי. היועמ"ש ופרקליט המדינה קבעו שהדרג המדיני לא היה נגוע בפלילים אז כשנוח מקשיבים להם וכשלא מתאים לא מקשיבים להם?"

בני גנץ
שר הביטחון בני גנץ | צילום: רויטרס

שר הביטחון בני גנץ אמר במהלך הדיון: "לפני שלוש שנים, בקמפיין הראשון, אני זוכר שחילי שאל אותי אם ועדת חקירה לצוללות היא צורך אמיתי או פוליטיקה פר-סה. אני אומר - כדי לוודא שלא נפלה כאן פוליטיקה, צריך לבדוק. זו אחת הפרשות הסבוכות ביותר בתולדות מדינת ישראל. אני חושב שקבלת ההחלטות האסטרטגיות במדינת ישראל, ועבודה על בסיס תהליכים סדורים, היא דבר נכון דמוקרטית. כבר לפני שנה ניסיתי להקים ועדה כזו במשרד הביטחון אבל זה לא הסתייע בגלל ההליך הפלילי".

במהלך הישיבה אמר שר התקשורת יועז הנדל: "אני בעד הקמת ועדת חקירה לצוללות, אבל אל תתבלבלו, מה שמעניין את התושבים בבאר שבע, בנגב או בגליל זה אם יזרקו אבנים על מסילת הרכבת או ישרפו רכבים ליד הבית שלהם. האיום הממשי היום על מדינת ישראל זה חוסר המשילות, בנגב, בגליל ובערים המעורבות. המחדל המרכזי הוא איך הגענו למציאות בה ישנן אוטונומיות במדינת ישראל תוך התעלמות מוחלטת של ממשלות ישראל בעשור האחרון ואת זה חייבים לתחקר. כדי שהמראות של אירועי ׳שומר החומות׳ לא יחזרו על עצמם חייבים לתחקר כדי לשפר. אם משתמשים בכלי של ועדת חקירה אז צריך להשתמש בכלי הזה גם בנושא חוסר המשילות".

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2201231453' autoplay='0' credit='' desc='שר החוץ לפיד: "נחקור את הפרשה הזאת עד תום"' poster='' kid='1_u4hge24w' duration='21']

שר החוץ יאיר לפיד אמר בתום הישיבה: "קומבינת הצוללות וכלי השיט היא כתם על ביטחון המדינה ועל הנהגת המדינה. לפני חמש שנים הבטחנו ועדת חקירה ממלכתית לחקירת הפרשה, ולמרות כל הלחצים וההתנגדויות היום זה קורה. למען חיילי צה"ל, למען מפקדי צה"ל, למען ביטחון מדינת ישראל אנחנו נחקור את הפרשה הזאת עד תום".

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-daily-news-with-almog-boker-clips-part-2301221532' autoplay='0' credit='' desc='שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון בריאיון ל"חדשות היום": "מקווה שהוועדה תסיר את העננה"' poster='' kid='1_vsfzf10z' duration='224']

כזכור, בסוף חודש אוקטובר הגיש גנץ למזכירות הממשלה את הצעת ההחלטה של משרד הביטחון, בתיאום עם משרד המשפטים, להקמת ועדת החקירה, ולפני כשבוע הודיעו גנץ ושר החוץ יאיר לפיד כי ההצעה תעלה לאישור הממשלה.

גנץ ניסה לקדם ועדה משרדית בנושא עוד בממשלה הקודמת, אך ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו התנגד. לאחר הקמת הממשלה החדשה חתמו אלפי קצינים בדימוס על עצומה הקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשה, ביניהם הרמטכ"לים לשעבר אהוד ברק, משה (בוגי) יעלון ודן חלוץ, וכן 31 אלופים במיל'.

פרשת הצוללות נחשפה לראשונה בנובמבר 2016 על ידי רביב דרוקר בחדשות 13. מיד לאחר מכן הודיעה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על פתיחת בדיקה בחשד לביצוע עבירות שוחד והפרת אמונים בכל הקשור לעסקאות בין תאגיד "טיסנקרופ" לבין מדינת ישראל.

File Photo: A Logo Of Thyssenkrupp Ag Is Pictured At The Company's Headquarters In Essen
לוגו חברת טיסנקרופ | צילום: רויטרס

מהליכוד נמסר בתגובה להחלטה: "הדבר הראשון שהוועדה צריכה לבדוק זה איך כל מי שהתנגדו כל השנים לקניית שלוש צוללות נוספות - פתאום מאשרים את הרכישה, ובתוספת של מיליארדי ש״ח על חשבון הציבור, שהיו נחסכים לו הצוללות היו נרכשות בזמן. רכש הצוללות חיוני לשמירה על ביטחון ישראל, וזאת שערוריה שהוא התעכב עד עכשיו בגלל פוליטיקאים כושלים שפגעו בביטחון המדינה כדי לשרת טענות סרק פוליטיות".