בצל מקרי המוות המסתוריים: מבוכה ובלבול בצמרת האיראנית

המדען איוב אנטזארי שפיתח כטב"מים "הורעל בארוחת ערב"; כמראן מולאפור, שעבד בנתנז, מת בנסיבות מסתוריות ואתמול: מתקפת סייבר בנמל התעופה חומייני. ברקע התקריות, גורמי ביטחון ישראליים אמרו כי ישראל לא מעורבת במותו של בכיר אל-קודס שנחשד בהיותו משת"פ - אך במודיעין האיראני פתחו בבדק בית נרחב

זמן צפייה: 03:57

שורת התקריות המסתוריות באיראן נמשכה גם היום (שבת), כשלפי גורמי אופוזיציה המדען איוב אנטזארי, שעסק בפיתוח כטב"מים וטילים, מצא את מותו לפני כמה ימים. העיתון הכוויתי "אל-קבאס" דיווח כי הוא התמוטט אחרי שיצא מארוחת ערב אצל אחד מקרוביו, ובדרך התמוטט ופונה לבית חולים בעיר יזד - שם קבעו הרופאים את מותו.

החשד הראשוני הוא שמדובר בהרעלה, אך למותו - כמו גם למקרה המוות של כמראן מולאפור, מדען גרעין שעבד במתקן בנתנז - אין כל אישור רשמי איראני. בינתיים, בישראל נמשכת הכוננות מפני תקיפת מל"טים איראנית כנקמה על החיסולים שמיוחסים לה.

עלי אסמאעיל-זאדה, הקצין האיראני שחוסל לפי הדיווחים
עלי אסמאעיל-זאדה, הקצין האיראני שחוסל לפי הדיווחים

שני מקרי המוות המסתוריים הללו מצטרפים למותו של בכיר יחידה 840 בכוח קודס של משמרות המהפכה השבוע, עלי אסמאעיל-זאדה, שנהרג בנפילה ממרפסת ביתו. עם זאת, בכירים ישראליים צוטטו ב"ניו יורק טיימס" ואמרו כי ישראל אינה מעורבת במותו של הבכיר האיראני.

מותו של אסמאעיל-זאדה הצית מלחמת גרסאות באיראן: הגרסה הרשמית טוענת כי הוא התאבד, אך לפי דיווחים אופוזיציוניים הוא חוסל על-ידי משמרות המהפכה, לאחר שנחשד כי היה משתף פעולה.

מקרי המוות הללו גורמים לבלבול ומבוכה רבים בצמרת משמרות המהפכה, שמגיעים זמן קצר יחסית אחרי חיסולו של סיאד חודאיי, בכיר בארגון שהיה אחראי על תכנון התנקשויות בגורמים ישראליים בעולם. לפני ימים ספורים דווח ב"ניו יורק טיימס" כי ישראל היא שעומדת מאחורי חיסולו.

הלוויית קצין משמרות המהפכה סיאד חודאיי, טהרן
הלוויית קצין משמרות המהפכה סיאד חודאיי, טהרן | צילום: רויטרס

ואם כל זה לא מספיק, אמש התרחשה גם תקיפת סייבר שלא ברור מי עומד מאחוריה, ובמסגרתה הושבתה מערכת בידוק הדרכונים בנמל התעופה הבינלאומי על שם חומייני. התוצאה: עשרות טיסות נדחו ואלפי נוסעים נתקעו בנמל. בעקבות שורת התקריות המסתוריות הללו, במודיעין האיראני פתחו בבדק בית נרחב, וההערכה היא שטרם נאמרה המילה האחרונה מבחינת טהרן.

רה''מ נפתלי בנט ומנכ''ל סבא''א רפאל גרוסי
רה''מ נפתלי בנט ומנכ''ל סבא''א רפאל גרוסי | צילום: קובי גדעון, לע''מ

בתוך כך, אתמול נפגש ראש הממשלה נפתלי בנט עם מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), ד"ר רפאל גרוסי, במסגרת ביקור בזק שערך בישראל. בנט אמר כי "ישראל מעדיפה את המסלול הדיפלומטי על מנת לשלול מאיראן כל אפשרות לפתח נשק גרעיני, אך יחד עם זאת שומרת את הזכות להגנה עצמית ולפעולה נגד איראן כדי לבלום את תוכניתה הגרעינית, אם הקהילה הבינלאומית תיכשל בכך בפרק הזמן הרלוונטי".

מלשכת בנט נמסר כי ראש הממשלה "הדגיש בפגישה את עומק הסכנה של המשך ההתקדמות האיראנית בהשגת נשק גרעיני, תוך הטעיית הקהילה הבינלאומית על-ידי שימוש במידע כוזב ושקרים. ראש הממשלה הדגיש את הצורך הדחוף שבהתגייסות הקהילה הבינלאומית לפעולה נגד איראן, בכל האמצעים, על מנת למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני.

"עוד הדגיש רה"מ את תמיכת ישראל בכך שסבא"א תממש את המנדט שלה מול איראן באופן מקצועי, בלתי תלוי ועצמאי, ואת החשיבות בכך שמועצת הנגידים של הסוכנות תעביר לאיראן מסר חד וברור בהחלטתה הקרובה".