לפיד: "פועלים להחזיר את תושבי העוטף לשגרת חייהם במהירות האפשרית"

ראש הממשלה אמר את הדברים בתום הערכת מצב בקריה בהשתתפות רה"מ החליפי נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ובכירי מערכת הביטחון. הצירים שהיו סגורים בימים האחרונים נשארו כך גם היום, תנועת הרכבות באזור לא חודשה - והתושבים התבקשו להישאר באזור מרחבים מוגנים

חיילת במחסום סמוך לגבול עזה
חיילת במחסום סמוך לגבול עזה | צילום: פלאש 90

ראש הממשלה יאיר לפיד כינס הבוקר (שישי) הערכת מצב בקרייה בתל אביב לגבי המצב בדרום, שנותר נצור לאור המתיחות הביטחונית. בדיון השתתפו ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ובכירי מערכת הביטחון.

"תושבי העוטף, ביטחונם ואיכות חייהם בראש סדר העדיפויות שלנו", אמר רה"מ לפיד בתום הדיון, "אנו פועלים להחזיר אותם לשגרת חייהם במהירות האפשרית. זו האחריות שלנו". הצירים שהיו סגורים בימים האחרונים נשארו כך גם היום, תנועת הרכבות באזור לא חודשה, והתושבים התבקשו להישאר באזור המרחבים המוגנים, ולהימנע משהייה ונסיעה במקומות חשופים.

מקורות פלסטיניים מסרו כי חמאס אמר גם היום למתווכים המצריים כי הוא אינו מעוניין בהסלמה, אך לא יוכל להבטיח "מאה אחוזי הצלחה" בריסון חוליות של הג'יהאד האיסלאמי.

ראש הממשלה יאיר לפיד בהערכת המצב הביטחונית בהשתתפות גורמי הביטחון
ראש הממשלה יאיר לפיד בהערכת המצב הביטחונית בהשתתפות גורמי הביטחון | צילום: עמוס בן גרשום /לע''מ

אמש קיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראשי הרשויות בדרום, במהלכה העביר אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, ביקורת חריפה על ההתנהלות של הדרג הצבאי והמדיני. דוידי יצא בכעס באמצע הפגישה ואמר: "אם אתם יודעים מה האיום, תנטרלו אותו ואם לא, אז תפתחו את הצירים". דוידי הוסיף ואמר כי הוא נותן לצה"ל ומערכת הביטחון גיבוי מלא ודורש מהם לפגוע בארגוני הטרור. עוד דרש דוידי "שיפוי לתושבים ובעלי העסקים על הימים הללו".

גם ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, דרש מהדרג המדיני "לתת לכוחות הביטחון את המנדט לפעול ולפגוע פגיעה אנושה בארגוני הטרור עד לשינוי המשוואה ההזויה לפיה הם קובעים את סדר היום שלנו".

בשיחות בין ראש הממשלה לפיד לראשי הרשויות, הבטיח להם ראש הממשלה שהמצב לא יישאר כך לעוד הרבה זמן. "אנו מבינים ושותפים לקושי של תושבי הדרום. מה שעומד מול עינינו - שמירה על חייהם והגנה על ביטחון ישראל", כך אמר לפיד והוסיף, "לא נירתע מהפעלת כוח כדי להחזיר את שגרת החיים בדרום המדינה, ולא נפסיק את מדיניות המעצרים של פעילי טרור ביו"ש".

חסימות בדרום
חסימות בדרום | צילום: פלאש 90

זה היום הרביעי למתיחות הביטחונית בדרום, לאחר מעצרו של בכיר הג'יהאד האסלאמי באסם א-סעדי בג'נין מוקדם יותר השבוע. הכוננות הוכרזה לאחר שבצה"ל זיהו איום ממשי לירי נ"ט לעבר שטח ישראל. לפי מקורות פלסטינים, חמאס העביר מסרים למתווך המצרי לפיהם הוא לא יכול להבטיח מאה אחוזים של ריסון של הג'יהאד האסלאמי. בדומה לגורמים ישראליים, גם המתווכים המצרים אומרים כי השעות הקרובות הן קריטיות.

העיתון הפלסטיני "אל קודס" דיווח היום כי נציגה מטעמו של שליח האו"ם תור ונסלנד הגיעה לבית משפחתו של א-סעדי בג'נין, נפגשה עם בני משפחתו והעבירה להם מידע על מצבו הבריאותי במעצר.