מקורבים לחזבאללה: מתוכננת מתקפה מחושבת - שלא תוביל למלחמה

שני הגורמים אמרו לרויטרס כי הארגון וישראל לא רוצים מלחמה, "אבל איך שהדברים יתפתחו - זה משהו אחר". זאת כמה שעות לאחר שדווח כי האתר שהותקף הכיל מכשור שמערבב חומרים שמשפרים דיוק טילים

זמן צפייה: 07:47
המתיחות בצפון: שני גורמים המקורבים לחזבאללה אמרו היום (שלישי) כי הארגון מתכנן מתקפה מחושבת - אך שלא תוביל למלחמה. אחד הגורמים אמר כי מתוכננת "תגובה כזאת שלא תוביל למלחמה שלא חזבאללה ולא ישראל רוצים. הכיוון כרגע הוא מתקפה מדודה, אבל איך שהדברים יתפתחו – זה משהו אחר". הדברים נאמרו לסוכנות הידיעות רויטרס בתגובה לפיצוץ המל"טים הישראליים לכאורה בביירות. מוקדם יותר דווח במגזין הבריטי "טיימס" כי האתר שתקפו לכאורה המל"טים הישראליים בדאחייה שבביירות, לבנון, הכיל מכשור שמערבב חומרים שמשפרים דיוק של טילים. אמש פורסם בחדשות 13 כי היעד שהותקף, בהנחה שהפעולה בוצעה על ידי ישראל, הוא בעל משמעות אסטרטגית, ולא "מרכז התקשורת" כפי שדיווח חזבאללה. לכתבות נוספות בחדשות 13 >>  נתניהו: "מציע לנסראללה להירגע – ישראל יודעת להגן על עצמה" התרסקות המל"טים בביירות: "צה"ל תקף מחסני אמצעים לדיוק טילים" ברקע המתיחות בצפון: צה"ל מגביל תנועה באזור גבול לבנון
מחסום בכביש למטולה
מחסום בכביש למטולה | צילום: חדשות 13
כמו כן, מקור בהתנגדות הפלסטינית בעזה מסר לרשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חזבאללה כי "אם תפרוץ מלחמה בין ישראל לחזבאללה - אנו נהיה בקו העימות" וכי "על ישראל לקרוא טוב את מסר הסיוע שלנו להתנגדות בלבנון". בתוך כך, דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, התייחס היום לאיומיו של חסן נסראללה, ובמכתב פתוח כתב לו כי "אתה יודע מה תקפנו בסוריה, אתה יודע שמדובר בפעילים של קאסם סולימאני, אתה יודע שהם פעילים של איראן. איראן בחרה אותם, אימנה אותם, חימשה אותם - ושלחה אותם למשימות שלה בסוריה. האם בהצהרה שלך לקחת בחשבון שאתה עלול לפגוע בתושבי לבנון רק בשביל אינטרס איראני?".

רה"מ בנימין נתניהו התייחס מוקדם יותר אף הוא לאיומיו נסראללה, ואמר כי "אני מציע לו להירגע, הוא יודע יפה מאוד שישראל יודעת להגן על עצמה היטב - ולהשיב לאויביה כגמולם. אני רוצה להגיד לנסראללה, למדינת לבנון וגם לקאסם סולימאני - היזהרו בדבריכם ועוד יותר במעשיכם". זאת, לאחר הפרסום בחדשות 13 לפיו ישראל העבירה  ארה"ב כי במקרה שחזבאללה יתקוף בתגובה לאירוע - ישראל תראה בממשלת לבנון אחראית.

נסראללה לצד המל''ט שהופל
נסראללה לצד המל''ט שהופל | צילום: חדשות 13

בד בבד, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי שוחח בטלפון עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ואמר לו כי "התוקפנות הישראלית היא הפרה של ריבונותינו ומהווה הפרה של החלטה 1701". "התוקפנות הישראלית באזור ריכוז אוכלוסייה עלולה להוביל להסלמה מסוכנת באזור שלא ניתן לצפות את תוצאותיה", הוסיף אל-חרירי, שאמר כי הוא סומך על רוסיה שתמנע הסלמה.

מוקדם יותר היום הגביל צה"ל תנועת כלי רכב בכמה כבישים הסמוכים לאזור גבול לבנון. על פי ההנחייה, אין לבצע נסיעה שאינה נחוצה במקרה של פחות חמישה קילומטרים מהגבול. בין היתר, נאסרה נאסרה הנסיעה שלא לצורך בכביש בין בירנית לסאסא ובין אביבים לרמות נפתלי. כמו כן, נאסרה התנועה בכבישים 8990, 8993, 8967 שבין אביבים לדובב, בסמוך לגבול, ו-886 שבין יפתח למשגב עם.

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור הערכת מצב מבצעית הוחלט כי תנועת רכבים צבאים מסוימים במספר צירים תתאפשר על בסיס אישור פרטני ובהתאם להערכת המצב. במקביל נשמרת השגרה האזרחית במרחב".