לקראת מצעד הדגלים: "בעזה מעלים כוננות ונערכים לירי רקטות"

חרף מסרי ההרגעה מהמתווכים, הפלסטינים מדווחים כי הפלגים בעזה העלו כוננות לקראת מצעד הדגלים שייערך ביום ראשון ויעבור בשער שכם. בין היתר, הועלתה הכוננות ביחידו הרקטיות והן הונחו להיערך לירי לישראל במצב של הסלמה פתאומית: "אם זה יקרה - לא תהיה דרך חזרה". בישראל נערכים גם כן, ובירושלים יוצבו כ-3,000 שוטרים. עוד אלפים יתפרסו ברחבי הארץ

זמן צפייה: 02:28

העיתון הפלסטיני "אל איאם", היוצא לאור ברמאללה, מדווח היום (חמישי) כי הפלגים ברצועת עזה העלו את רמת הכוננות וההיערכות שלהם מחשש להסלמה לקראת צעדת הדגלים המתוכננת בירושלים ביום ראשון הקרוב, זאת למרות שקיבלו מסרי הרגעה מהמתווכים שהצעדה השנה לא תהיה שונה משנים קודמות.

גם בעיתון "אל-קודס" דוו הבוקר על העלאת הכוננות בשורות ההתנגדות ברצועת עזה, ובייחוד ביחידות שיגור הרקטות. גורמים מסרו כי בוטלו קורסים ופונו מתקנים והועלתה כוננות מתוך חשש להיגררות להסלמה על רקע החשש שעימותים אלימים בירושלים במהלך צעדת הדגלים יביאו להרוגים פלסטינים.

על-פי הגורמים שצוטטו בדיווח, חלק מהפלגים הורו ליחידות הרקטיות להעלות כוננות ולהיות מוכנות לשיגורים לעבר שטח ישראל. כמו כן, דרגי השטח הונחו שלא לשגר רקטות באופן עצמאי - אלא רק בהוראה מדרג הפיקוד. המקורות הוסיפו כי הפלגים אינם מעוניינים בהיגררות למערכה בעת הזו, שכן הדבר עלול לסכן את פעולות שיקום רצועת עזה מהנזקים שנגרמו לה בסבב הקודם. המקורות אמרו עוד כי "אם הצדדים יגיעו להסלמה פתאומית - לא תהיה דרך חזרה".

ארגון הטרור חמאס פרסם היום הודעה בה נכתב: "תנועת חמאס קוראת לפלסטינים שיגיעו בהמוניהם אל מסגד אל-אקצא ביום ראשון בשעות על מנת להגן עליו מפני התוכניות של המתנחלים לפשוט ולזהם את המסגד ובמטרה להכשיל את תוכניות המתנחלים להתפלל ברחבת המסגד. אנחנו מזהירים את המנהיגים של ישראל מכל טעות שתיעשה במזרח-ירושלים ובמסגד אל-אקצא".

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, במסיבת עיתונאים
דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, במסיבת עיתונאים | צילום: רויטרס

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר הבוקר לחדשות 13 לקראת מצעד הדגלים שייערך ביום ראשון כי האירוע הוא "פרובוקציה של פירומנים" וכי "הצועדים הם חבורה של פנאטים שקיבלו אישור מממשלת בנט".

לדברי טיבי, "דגל ישראל בבאב אל-עמוד (שער שכם) הוא דגל כיבוש". בינתיים, במסגרת ההכנות המשטרתיות למצעד, המפכ"ל קובי שבתאי הודיע על הצבתם של כלל שוטרי ולוחמי משטרת ישראל בפעילות מבצעית ביום המצעד. עד כה, המשטרה עצרה עשרות חשודים בהסתה ובתכנון לחבל במצעד, ויצרה קשר עם גורמים שעלולים להפר את הסדר.

כמו כן, על רקע איומי חמאס והג'יהאד האיסלאמי לפנות להסלמה ביטחונית אם מצעד הדגלים ביום ירושלים יעבור בשער שכם, ישראל העבירה באחרונה מסר לחמאס דרך המתווך הקטארי והמודיעין המצרי ואמרה כי פניה לא להסלמה. בינתיים, צה"ל ערוך לירי ביום ירושלים עם סוללות כיפת ברזל ותוכניות התקפיות.

המסר שהועבר הוא שהתוואי לא שונה מהשנים האחרונות, ואם חמאס יירה לעבר ישראל או יאפשר ירי מצד הארגונים הקטנים יותר ברצועה - ישראל ערוכה להכות בעזה. ההערכה בצה"ל היא שאם מצעד הדגלים בלי נפגעים באופן יחסי, ייתכן שהצדדים לא יגיעו להסלמה.

מצעד הדגלים בירושלים
מצעד הדגלים בירושלים | צילום: גילי יערי, פלאש 90
[img_figure

מוקדם יותר פרסמו מארגני מצעד הדגלים את המתווה המתוכנן לאירוע, ובתוך כך ציינו כי לנוכח דרישות בטיחות בעקבות אסון מירון - מספר המשתתפים באירוע הסיום בכותל יוגבל. "בעקבות הגבלות על כמות אנשים בכותל המערבי, 8,000 צועדים יצעדו לכותל דרך שער שכם, ו-8,000 נוספים יצעדו דרך שער יפו. לעשרות האלפים הנותרים תתקיים הרקדה המונית בסמוך לשער יפו", נאמר.

לדבריה המארגנים, "מתוך אחריות לשלום הרוקדים ולביטחונם, הוחלט על שינויים שיוודאו את חזרתם בשלום של הרוקדים, בהתאם לפנייתה בנושא של משטרת ישראל". משמע, רק 16 אלף בני אדם יותרו להיכנס לרחבת הכותל בתום המצעד, והיתר יוכלו לבלות סמוך לשער יפו.

בתוך כך, המפכ"ל הורה על מעבר המשטרה לכוננות הגבוהה ביותר והודיע על הצבתם של כלל שוטרי ולוחמי משטרת ישראל בפעילות מבצעית ביום המצעד. כ-3,000 שוטרים יפעלו בירושלים לאבטחת המצעד, לצד אלפי שוטרים נוספים שיפעלו בכל רחבי הארץ לרבות בקו התפר, בעוטף ירושלים ובערים המעורבות. בנוסף, המשטרה החליטה על גיוס 3 פלוגות מילואים של מג"ב והכנסתו לכוננות מיידית.

בשל ההגבלות, החליטו מארגני האירוע מעמותת "עם כלביא" להפוך את הריקודים שבשדרת קינג ג'ורג ואת הצעדה למרכז האירוע. אלו שלא ייכנסו לכותל ימשיכו בהרקדה המונית למרגלות חומות העיר ויוכלו להיכנס בשלבים מאוחרים יותר לכותל המערבי לפי תפוסת הקהל.

בשבוע שעבר קיים השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, דיון הערכת מצב ראשון שעסק במצעד הדגלים, בו השתתפו מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי ומפקד מחוז ירושלים. בתום הדיון קיבל השר בר-לב את המלצת המשטרה לקיים את מצעד הדגלים במתווה שהיה נהוג במרבית השנים בעבר והצעדה תעבור דרך שער שכם.