הערכה: אזהרת המסע לטורקיה תצומצם. תיעוד: "המחבלים מאיראן בדירת המסתור"

אחרי ששר החוץ יאיר לפיד קיים הערכת מצב באנקרה עם מקבילו הטורקי, עלתה הערכה בתום אותה פגישה שלפיה ייתכן שאזהרת המסע החמורה למדינה תצומצם בקרוב. אין מדובר על הסרתה לחלוטין, אלא הורדה לרמה נמוכה יותר. גורם ישראלי: "הטורקים רואים בחומרה את הפעילות האיראנית בשטחם"

זמן צפייה: 06:18

שר החוץ יאיר לפיד קיים הערב (חמישי) הערכת מצב באנקרה, שבעקבותיה דווח במהדורה המרכזית של חדשות 13 כי ייתכן שאזהרת המסע החמורה לטורקיה תרד מדרגה בקרוב. כך עולה מהערכת המצב הזאת. יצוין כי אין מדובר על הסרה לחלוטין של אזהרת המסע, אלא הורדה לרמה נמוכה יותר.

בישראל התגבשה ההבנה שנסיעות רבות לטורקיה הן תיירות מרפא או לצרכים נחוצים, ויודגש כי אין עוד החלטה כזו. בנוסף, גורם ישראלי שמעורה היטב בפרטי הפגישה בין לפיד למקבילו הטורקי מבלוט צ'בושולו היום באנקרה אומר לנו: "הטורקים רואים בחומרה את הפעילות האיראנית בשטחם, גם אם לא אומרים זאת פומבית. פרסום סיכול הפיגוע היום לא מקרי".


כמו כן, לפיד שוחח עם מקבילו הטורקי על החזרת השגרירים ותחילתו של משא ומתן להפעלת טיסות של חברות ישראליות לטורקיה. כמו כן, נחשפו פרטים חדשים על סיכול הפיגוע: החולייה האיראנית מנתה כ-10 מחבלים שנתפסו עם נשק בדרכם לפיגוע. ישראל הצליחה למלט את התיירים הישראלים שהיו היעד - דקות לפני הפיגוע. אחד היעדים היה מי שהיה שגריר ישראל לשעבר במדינה ואשתו.

שר החוץ לפיד ומקבילו מבלוט צ'בושולו
שר החוץ לפיד ומקבילו מבלוט צ'בושולו באנקרה | צילום: בועז אופנהיים

לפיד נחת באנקרה על רקע חשיפת סיכול הפיגוע מוקדם יותר היום - שבמסגרתו נעצרו עשרה חשודים שניסו לפגוע בישראלים, בהם חטיפת שגריר ישראלי לשעבר ואשתו. לפיד אמר: "בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הבטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה. המאמצים האלה נמשכים, רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול, אנחנו מלאי הכרת תודה לממשלת טורקיה על הפעילות המקצועית והמתואמת".

עוד אמר לפיד: "מאחורי הנסיונות האלה עומדת איראן. המודיעין אינו מוטל בספק. לא מדובר רק בנסיונות לרצח של תיירים ישראלים חפים מפשע, אלא גם בהפרה ברורה של הריבונות הטורקית בידי הטרור האיראני. אף מדינה לא צריכה לסבול טרור על אדמתה. מטרתנו המיידית היא להביא לרגיעה, שתאפשר לנו לשנות את אזהרת המסע לטורקיה. עונת התיירות מתקרבת לשיאה, וטורקיה היא היעד מס' 1 של התיירות הישראלית. אנחנו מקווים שבזמן הקרוב יוכלו התיירים הישראלים לחזור לטורקיה ללא חשש".

לפיד הדגיש:  "לא מדובר רק בנסיונות לרצח של תיירים ישראלים חפים מפשע, אלא גם בהפרה ברורה של הריבונות הטורקית בידי הטרור האיראני, אף מדינה לא צריכה לסבול טרור על אדמתה. אנחנו סמוכים ובטוחים שממשלת טורקיה תדע לפעול בנושא מול האיראנים. מדינת ישראל מצידה לא תשב בחוסר תגובה בזמן שיש נסיונות לפגוע באזרחיה הן בישראל והן בעולם".

מצב ביטחוני בטורקיה
ניידת משטרה בכיכר המרכזית באיסטנבול

בתוך כך, גורם ביטחוני ישראלי בכיר אמר: "מדובר בשורת מעצרים של תשתיות טרור וצירי פיגוע איראניים שביצעו הטורקים בסנכרון עם ישראל בכמה מוקדים. מדובר בחשודים הרלוונטיים. זה אירוע מורכב עם חוליות שנמצאות בשטח. הוא לא נגמר ולכן ההתרעה על איסטנבול, לפי שעה, לא תרד". לדברי הגורם, "ישראלים שהיו בסכנה הוצאו מאיסטנבול וכרגע יש שם כ-2,000 ישראלים". הוא הדגיש כי המעצרים בוצעו ללא ירי. "אנחנו מקווים שאנחנו נמצאים כרגע בהתחלה של הסוף. נעצרו כמה חוליות, אך יש עוד פעילות. מנסים לסיים את זה בהקדם".

מוקדם יותר היום, התקשורת הטורקית דיווחה כי עשרה חשודים, בהם אזרחים איראנים, נעצרו בחשד לתכנון פיגוע נגד אזרחים ישראלים בטורקיה. לפי הדיווחים, כוחות הביטחון הטורקיים פשטו על שלושה בתי מגורים ברחבי איסטנבול, וכן על בית מלון ברובע ביוגלו בעיר, שם עצרו את החשודים ותפסו כלי נשק. עוד נמסר כי המוסד הניס את הישראלים מטורקיה במטוס פרטי. גורם ביטחוני בכיר אמר: "הסכנה בטורקיה עדיין קיימת. מוקדם לברך. ישנה עוד פעילות עוינת בשטח". גורם ביטחוני אחר הוסיף: "מקווים שאנחנו נמצאים כרגע בהתחלה של הסוף. נעצרו כמה חוליות, אך יש עוד פעילות. מנסים לסיים את זה בהקדם".

לפי הדיווחים, האיראנים שלחה סוכנים מחופשים לאנשי עסקים, תיירים וסטודנטים לאיסטנבול, על מנת להתנקש בחייהם של ישראלים כנקמה על רצח סיאד חודאיי בטהרן ב-22 במאי השנה. עוד נאמר כי האיראנים התפצלו לארבע קבוצות של שני מתנקשים, כדי שיוכלו לעקוב טוב יותר אחר המטרות.

חוסיין טאייב, ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה
חוסיין טאייב, ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה | צילום: מתוך טוויטר

בתוך כך, לאחר שהבוקר דווח כי ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, חוסיין טאייב, פוטר מתפקידו, איראן אישרה כי הוא הודח מתפקידו, ולפי הדיווחים במקומו מונה סרדאר מוחמד כאט'מי. טאייב הוא האדם שעומד מאחורי הניסיונות לקדם פיגוע נגד תיירים ישראלים בטורקיה, כך אמרו ביום שישי האחרון גורמי ביטחון, וסילוקו מהתפקיד מגיע לכאורה על רקע כישלנו בכך.

לפי הגורמים, בשבוע שעבר התקבלו דיווחים מתוך איראן שמצביעים על קולות מתוך הממסד הביטחוני האיראני שדורשים להדיח את טאייב בעקבות סדרה של מחדלים וכישלונות שהוא אחראי להם. בין היתר טוענים כי טאייב אחראי לאי-עצירת סדרת הפעולות באיראן, בהם החיסולים של בכירים במשמרות המהפכה - חיסולים שמיוחסים לישראל - כמו גם כישלונות רצופים לקדם פעולות תגובה מחוץ לאיראן.