קורות מנופצות ומבנה מרוסק: "כך נראה ההרס במתקן האיראני בחלב"

סרטונים שעלו לרשתות החברתיות מציגים את הנזק שנגרם לכאורה מהתקיפה האווירית שבוצעה בסוריה ומיוחסת לישראל: "אלו שיירי טילים של האויב" • תיעוד

בסרטונים שעלו לרשתות החברתיות היום (חמישי) ניתן לראות את ההרס שחוללה התקיפה האווירית שמיוחסת לצה"ל באזור התעשייה "א-שיח נג'אר", הממוקם צפונית-מזרחית לחלב. הסרטונים צולמו לכאורה במפעל צמוד למקום התקיפה, ובהם נראים שלושה עובדים שורפים את מה שלטענתם הוא הטיל הישראלי: "אנחנו נמצאים במפעל סמוך למקום התקיפה הישראלית. אלו הם שיירי הטילים של האויב, תשתמשו בהם למפעל שלנו".

בד בבד, אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל "פועלת בכמה זירות במקביל". את הדברים אמר בטקס פתיחת מקטע תל קשיש-מחלף סומך בכביש שש צפון. בנאומו התייחס נתניהו לנוכחות האיראנית בסוריה, והוסיף כי "מעבר לרמת הגולן נמצאת סוריה, ונמצאת גם איראן. איראן מנסה כל הזמן להכניס לסוריה טילים מדויקים ארוכי טווח, מאוד מתקדמים ומאוד קטלניים. איננו מוכנים לקבל זאת, והפעילות שלנו נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, להכניס אליה נשק מתקדם, הפעילות שלנו נמשכת כל העת".

מוקדם יותר היום התייחס שר החוץ וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, ישראל כץ, לתקיפה האווירית אמש בסוריה, שיוחסה לצה"ל, ואמר כי "לפי מה שהסורים יודעים ולפי מה שאיראן יודעת - ישראל היא זו שאחראית על התקיפה". כמו כן, כץ אמר על התקיפה כי "מדובר בפעולה הרבה יותר מאתגרת צבאית והרבה יותר עוצמתית מבעבר". את הדברים אמר השר כץ בריאיון ל"כאן ב'".

בתוך כך, הארגון הסורי לזכויות האדם הודיע כי לפחות שבעה בני אדם מקרב הכוחות האיראניים והכוחות הנאמנים לרפובליקה האסלאמית נהרגו בתקיפה אמש בסוריה נגד מחסני נשק השייכיים לכוחות האיראניים והמליציות באזור התעשייה א-שייח נג'אר.

עם זאת, לפי דיווחים אחרים בתקשורת הסורית, יותר מ-25 פעילים של משמרות המהפכה האיראניים, בהם מפקדים ומומחי צבא איראניים נהרגו בתקיפה. לפי הדיווח, התקיפה שבוצעה בשני גלים השמידה את מטה משמרות המהפכה באזור וכמו גם את מחסני התחמושת והנשק במתקן חטיבת ההגנה האווירית בתלה, סמוך לכפר אל עזיזייה - אותו הפכו משמרות המהפכה למחסנים לאחר שהשתלטו עליו בשנת 2013. עוד לפי הדיווח התקיפה ארכה כשעה בקירוב, אספקת החשמל במקום נותקה ולהבות אש ענקיות נראו למרחק.

אמש, כאמור דיווחו כלי תקשורת רשמיים בסוריה על תקיפה אווירית של צה"ל באזור התעשייה "א-שיח נג'אר", הממוקם צפונית-מזרחית לחלב, לא רחוק משדה התעופה שבעיר. לפי חלק מהפרסומים במדינה, מטרות התקיפה היו מחסני תחמושת איראניים במתחם.

התקיפה התרחשה בעת הדיון במועצת הביטחון של האו"ם בנושא הכרת טראמפ בריבונות הישראלית בגולן. הדיון נערך לבקשת סוריה. זאת, ברקע הביקורת הקשה על המהלך מצד מדינות האיחוד האירופי, רוסיה ומדינות ערביות רבות. במכתב ל-15 חברות מועצת הביטחון, סוריה ביקשה לערוך דיון בנושא ותיארה את ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל על הגולן כ"הפרה בוטה" של החלטות מועצת הביטחון.

לפני כשלושה שבועות דיווחו כלי התקשורת בסוריה כי צה"ל ירה פגז לעבר הכפר הדרוזי חדר שבמחוז קוניטרה. על פי הדיווחים, הפגז נחת בסמוך לכפר ולא גרם לנפגעים או לנזק.

לפני חודשיים דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" כי ישראל תקפה שלוש מטרות באזור קוניטרה במספר פגזים. כמו כן, דווח כי שעה קלה לאחר מכן, מזל"ט ישראלי ירה ארבעה טילים לכיוון בית-החולים "אל-קוניטרה" ולכיוון עמדות של צבא סוריה - מה שהביא לנזק בלבד וללא נפגעים. עוד דווח ע"י "סאנא" כי ישנו מידע על כך שישראל תקפה במספר פגזי ארטירליה גם את איזור "תל א-דרעיה" ב"אל-קוניטרה" וכי יש נזק במקום.