ברקע המאמצים לממשלה חלופית: המהלך לפיזור הכנסת מעלה הילוך

יום פוליטי דרמטי: מועד כינוס ועדת הכנסת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-24 לשם הכנתה לקריאה ראשונה נדחה וימסר בהמשך היום. לאחר מכן תדון ועדת החוקה בהצעה. ב-16:00 תתכנס המליאה להצבעה בקריאה ראשונה. אלה לוחות הזמנים

זמן צפייה: 00:33

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי עד סוף השבוע - הכנסת ה-24 צפויה להתפזר: מאמצים אחרונים הבוקר (שני) להקמת ממשלה לפני פיזור הכנסת בהמשך השבוע. ביממה האחרונה מנסים ראשי הסיעות אריה דרעי, בצלאל סמוטריץ' ומשה גפני לשכנע את שר הביטחון בני גנץ או שר המשפטים גדעון סער למנוע סבב בחירות נוסף ולהצטרף לממשלה חלופית. במערכת הפוליטית מעריכים הבוקר כי הסיכויים להצלחת המגעים נמוכים מאוד וישראל בדרך לבחירות.

לבקשתו של ח"כ ניר אורבך, דוברות הוועדה מסרה כי הדיון של ועדת הכנסת בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-24 לשם הכנתה לקריאה הראשונה נדחה ויודיעו על קיום הדיון המשך היום, זאת בניסיון להגיע להסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה.

משה גפני ואריה דרעי
משה גפני ואריה דרעי | צילום: רויטרס

כמו כן, נראה שהיום המהלך לפיזור הכנסת ייכנס להילוך גבוה, על אף המחלוקות בין הקואליציה לאופוזיציה על שלל נושאים. נושא נוסף שמנסים לקדם ברגע האחרון הוא הורדת אחוז החסימה, אך גם אם יצליחו לקדם את העניין לסדר היום של הכנסת ביום רביעי, אך ללא הסכמות גורפות בין הקואליציה לאופוזיציה יהיה קשה לקדם את הנושא.

ב-10:30, תתכנס ועדת החוקה שתדון בהצעת החוק לפיזור הכנסת וצפויה לאשרה. אחר הצהריים, ב-16:00, תתכנס מליאת הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה. לכשתאושר ההצעה - תדון ועדת החוקה בהצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית - ובינתיים יצטרכו בקואליציה ובאופוזיציה להסכים על תאריך הבחירות.

ועדת החוקה
ועדת החוקה, | צילום: ערוץ כנסת

בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש אתמול שוב עם מס' 2 במפלגתו, שרת הפנים איילת שקד, כאשר שקד מנסה לשכנע את בנט להישאר בחיים הפוליטיים ולעמוד בראשות ימינה. בנט עדיין לא קיבל החלטה, ואם הוא יחליט לפרוש - שקד מעוניינת לעמוד בראש המפלגה במקומו, במטרה להתאחד עם מפלגה נוספת. מתן כהנא לא צפוי להצטרף לרשימה.

כמו כן, אתמול אישרה ועדת השרים לחקיקה את קידומן של שתי הצעות חוק אשר אמורות לאסור הטלת מנדט להרכבת ממשלה על נאשם בפלילים, המכונות גם "חוק הנאשם". הצעה אחת הוגשה על ידי ח"כ גבי לסקי (מרצ) והשנייה על ידי אלי אבידר (ישראל ביתנו).

אלי אבידר
אלי אבידר | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

שר המשפטים גדעון סער אמר: "נתמוך בשתי ההצעות אבל בתנאי שחברת הכנסת לסקי תכפיף את הצעתה לנוסח שמופיע בהצעת החוק של חבר הכנסת אבידר". המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, אביטל סומפולינסקי, אמרה כי ישנו קושי לקדם את החוק כשכבר הוכרזו בחירות, במידה והכוונה של אישור החוק היא שהוא יחול כבר בכנסת הבאה.

כאמור כלל לא בטוח שההצעה תספיק להגיע למליאת הכנסת, שכן הצעות חוק פרטיות מבואות לכנסת בדרך כלל בימי רביעי, וייתכן כי הכנסת תתפזר כבר עד יום רביעי הקרוב. עם זאת, לחוק יכול להיות רוב, שכן גם חברי הרשימה המשותפת הודיעו כי יתמכו בחוק.

גדעון סער
שר המשפטים גדעון סער | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוקה דנה אתמול בחוק הנאשם, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר: "יבוא יום, והוא לא רחוק בעיניי, שהציבור יתבייש בכם ויקיא אתכם על הפיגוע בדמוקרטיה שאתם מנסים לחולל. מה שאתם מנסים לעשות עכשיו הוא לשלול את היכולת ממי שזוכה לתמיכה הציבורית הרחבה ביותר מלהתמודד לכנסת".

"אתם לא מנסים לחולל נורמה עקרונית שלא באה לעולם ב-74 שנות המדינה, אלא מנסים לחסום מועמד ספציפי", הוסיף אוחנה, "ואת זה אתם מנסים לעשות בשבוע שככל הנראה הכנסת מתפזרת. אין שום סרט שזה מתקדם ובוודאי לא לקריאה שלישית ואתם עושים זאת רק לשם הכותרות תוך השחתת זמנה של הוועדה והכנסת".

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ גלעד קריב (העבודה), אמר: "אם זכרוני אינו מטעה אותי, ראש הממשלה דאז נתניהו תמך בהצעת חוק דומה, ואני רוצה לשאול אותך - אם הייתה הצעה דומה שלא הייתה חלה על מערכת הבחירות הקרובה, היית תומך?".

Original Cb12cfd0 4259 46cd B8
חה''כ אמיר אוחנה | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ח"כ אוחנה השיב: "הייתי מתנגד כי לא הייתי נותן לפקיד להחליט. עמדתי העקרונית היא נגד הצעה כזו ומי שהצביע בעבר בעדה זו טעות. אולמרט נהנה מ-3% תמיכה בציבור, כי האמינו לתזה של הפרקליטות מה שלא קורה עכשיו. למעלה ממיליון איש שהצביעו בעד נתניהו הצביעו נגד התיזה הזו של הפרקליטות". קריב אמר בתגובה: "אחוזי התמיכה של אולמרט היו צריכים לתמוך בכך שלא נכון שאדם המנהל משפט פלילי מנהל את המדינה".

ביום רביעי האחרון אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי יתנגד לחוק וטען: "אין לנסות לשנות את כללי המשחק". "זכות לבחור ולהיבחר היא קדושה והיא מהות הדמוקרטיה", כתב בנט בציוץ בטוויטר. "זו הייתה ונשארה דעתי. אמנם ראינו שיש מחירים כבדים לכהונת נאשם בפלילים, אבל מי שצריך להכריע ביחס אליהם אלו אזרחי ישראל. בטח ערב בחירות - אין לנסות לשנות את כללי המשחק, אלא לתת להם להחליט בקלפי, ואני משוכנע שיבחרו נכון. על כן אצביע נגד החוק".

בנט, לפיד וגנץ
בנט, לפיד וגנץ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90