"תמיד אשמור על ישראל חזקה": לפיד נכנס ללשכת רה"מ

הלילה בחצות יכנס לפיד רשמית לתפקיד ראש הממשלה ה-14 של ישראל, ומיד לאחר פיזור הכנסת הוא הגיע ליד ושם כדי "להבטיח לאבא שישראל תדע להגן על עצמה ולהבטיח את שלום ילדיה" • הצוות המיועד ולוח הזמנים המלא

ראש הממשלה המיועד יאיר לפיד ביד ושם
ראש הממשלה יאיר לפיד ביד ושם | צילום: קובי גדעון / לע"מ

מעיתון "במחנה", דרך ערוץ 2 - למשרד ראש הממשלה: הלילה (חמישי) בחצות יכנס יאיר לפיד לתפקיד ראש הממשלה ה-14 של מדינת ישראל, זאת לאחר טקס חילופים קצר עם ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט שנערך בלשכת ראש הממשלה, בעקבות אישור החוק להתפזרות הכנסת הבוקר במליאה.

ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד וראש הממשלה היוצא נפתלי בנט
ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד וראש הממשלה היוצא נפתלי בנט | צילום: קובי גדעון / לע''מ

מיד לאחר פיזור הכנסת יצא לפיד להיכל הזיכרון ביד ושם, ולאחר מכן המשיך לטקס המצומצם עם בכירי הצוותים במשרד ראש הממשלה. משם יגיע לפיד עם רעייתו ליהיא לבית הנשיא, לפגישה עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל.

"מיד אחרי ההצבעה נסעתי ליד ושם", אמר לפיד באוהל יזכור, "כדי להבטיח לאבא שתמיד אשמור על ישראל חזקה, שתדע להגן על עצמה ולהבטיח את שלום ילדיה"

ראש הממשלה המיועד יאיר לפיד ביד ושם
ראש הממשלה המיועד יאיר לפיד ביד ושם | צילום: קובי גדעון / לע''מ

בטקס החפיפה, בו השתתפו בכירי שתי הלשכות ובני משפחות בנט ולפיד, אמר ראש הממשלה היוצא בנט: "התפקיד המאוד מיוחד הזה, והמדינה הזאת - לא שייכת לאדם אחד, היא שייכת לכל עם ישראל. אני מעביר לך את מקל השליחים המקודש, ואת האחריות על מדינת ישראל. אני מאחל לך שתשמור עליה ושה' ישמור עליך".

ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט עם רעייתו גילת וילדיהם
ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט עם רעייתו גילת וילדיהם | צילום: קובי גדעון / לע''מ

"ליהיא, אני רוצה לומר, זה מאוד לא קל להיות אשת ראש הממשלה", הוסיף בנט, "אבל היציבות בבית, החום בבית, המקום שאתה יודע, כולם בשבילך בלי שום אינטרסים, בלי כלום, זו באמת אבן היסוד להצלחה של יאיר. גילת את מהממת, את משהו. הילדים, אני יודע שהייתה שנה לא קלה אבל מה שאמרתי לכם בתחילת הדרך - כולנו ביחד בשביל המדינה. אז אתם שילמתם מחיר בשביל המדינה וביחד. יאיר, בהצלחה אחי".

ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד ולשעבר - נפתלי בנט
ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט וראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד | צילום: חיים צח / לע''מ

לפיד אמר: "אני עבדתי תחת ראשי ממשלות, אני הכרתי ראשי ממשלות. אתה איש טוב וראש ממשלה מצוין, ואתה חבר טוב. זה לא טקס פרידה כי אין לי שום כוונות להיפרד ממך".

ראשי הממשלה לפיד ובנט לצד נשותיהם
ראש הממשלה היוצא בנט ורעייתו גילת בטקס החילופים עם ראש הממשלה הנכנס לפיד ורעייתו ליהיא | צילום: חיים צח / לע''מ

הצוות המיועד של לפיד כולל את ראש הסגל דני וסלי, ראשת המטה גילי האושנר, מנכ"לית משרד רה"מ נעמה שולץ, מנכ"לית מפלגת יש עתיד אטל הובן, ראשת מערך התקשורת יעל בר, דובר רה"מ רועי קונקול, היועץ המדיני יאיר זיוון, היועצת הבכירה תמיד נשיא, מנהלת קשרי כנסת ממשלה דנה פיטליס כדורי, ראשת מערך הדיגיטל נוי אלראי שניצר ומנהלת הלשכה חלי סיני. מזכיר הממשלה שלום שלמה, המזכיר הצבאי אבי גיל וראש המל"ל איל חולתא - יישארו בתפקידם.

יאיר לפיד
יאיר לפיד הבוקר במליאה | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

לפיד צפוי להתחיל בקרוב את תהליך החפיפה שלו, ואמש הבהיר בנט בנאום הפרישה שלו כי הפעם העברת המקל תהיה מסודרת, תוך שהוא רומז לפגישת החפיפה הקצרה בינו לבין ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שארכה חצי שעה.

לפיד בתחילה ייפגש עם כל ראשי מערכת הביטחון, ובכירים נוספים. הוא מעודכן היטב בסוגיות המדיניות והביטחוניות השונות, גם מתוקף תפקידו בשנה האחרונה, כשר החוץ וכראש הממשלה החליפי. עם זאת, ראש הממשלה מכיר את התמונה הרחבה ביותר מתוקף תפקידו, ולכן הפגישות הללו נדרשות.

בימים הקרובים יעבור ראש הממשלה הנכנס לבלפור - אולי כלקח על אי-כניסתו של בנט למעון בירושלים, והביקורת שספג על כך. בשבוע הבא מתוכנן ללפיד כבר ביקור מדיני ראשון כראש ממשלה, כאשר הוא יטוס לצרפת, שם הוא צפוי להפגש עם נשיא המדינה עמנואל מקרון.

ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד וראש הממשלה היוצא נפתלי בנט
ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד וראש הממשלה היוצא נפתלי בנט | צילום: חיים צח / לע''מ

החוק להתפזרות הכנסת אושר הבוקר במליאה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 92 חברי כנסת ללא מתנגדים. הבחירות יערכו ב-1 בנובמבר, כאשר ב-15 בספטמבר יסגרו הרשימות לכנסת, וב-15 בנובמבר, שבועיים לאחר הבחירות, תושבע הכנסת ה-25.