גנץ על מות העיתונאית: התחקיר הראשוני מעלה כי לא זוהה ירי לעברה מצד כוחות צה"ל

שר הביטחון אמר בכנסת: "מדינת ישראל רואה חשיבות עליונה בשמירה על חיי אדם ועל חופש העיתונות. חיילי צה"ל לעולם לא יפגעו בעיתונאים באופן מכוון, וכל ניסיון לרמוז על כך הוא חסר שחר". נתניהו: אני מוחה בתוקף נגד ההתבטאויות המבישות שנשמעות מבית נגד חיילינו, מצד חברי הקואליציה של בנט". ראש הממשלה בנט: "יש סיכוי לא מבוטל שהיא נפגעה מאש פלסטינית, אבל צריך לקיים חקירה אמיתית והפלסטינים מונעים את זה"

זמן צפייה: 02:23

שר הביטחון בני גנץ נשא היום (רביעי) דברים בכנסת והתייחס למות העיתונאית בג'נין: "אני מבקש להביע צער רב על מותה. מדינת ישראל רואה חשיבות עליונה בשמירה על חיי אדם ועל חופש העיתונות. חיילי צה"ל לעולם לא יפגעו בעיתונאים באופן מכוון, וכל ניסיון לרמוז על כך הוא חסר שחר".

עוד הוסיף שר הביטחון כי "גם ההאשמות על גופי ההסברה אינן נכונות. אני מבקש לשלוח מכאן גיבוי ללוחמים ולכלל המערכים שפועלים כדי לשמור על הביטחון. אני רוצה לדווח לכם שהממצאים הראשוניים של התחקיר שערך צה"ל בשעות האחרונות עולה כי לא זוהה ירי לעבר העיתונאית, אך אנחנו ממשיכים בתחקיר".

[brightcove_iframe video_id='news-politics--part-2205111347' autoplay='0' credit='ערוץ כנסת' desc='דברי גנץ במליאה' poster='' kid='1_d4jtuktl' duration='29']

"לעומת זאת", המשיך גנץ, "ראינו סרטונים מהזירה בהם נראה ירי מאסיבי וחסר הבחנה של טרוריסטים פלסטינים, שייתכן ופגע בעיתונאית. את הממצאים שבידינו נעביר באופן שקוף וברור גם לידידינו האמריקנים, גם לרשות הפלסטינית. הצעתי לפלסטינים לערוך תחקיר משותף ולשתף בכלל הממצאים שבידינו. העברתי היום מסר ברור לאבו מאזן שהאחריות שלנו כמנהיגים היא לשמור על הביטחון, להתנהל באופן שימנע אלימות ושפיכות דמים ולהגיע לחקר האמת.

"העברנו מסרים גם למדינות נוספות, בהן לקטאר, שממנה משדרת תחנת אל ג'זירה, כי הממצאים שבידינו בעת הזו מצביעים על כך שקיים סיכוי סביר שהעיתונאית נורתה מאש של טרוריסטים חמושים פלסטינים, אך כאמור נבצע תחקיר מעמיק ומקיף ונעביר להם אותו באופן שקוף".

Knzcii
ראש האופוזיציה בנימין נתניהו | צילום: ערוץ כנסת

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר קודם לכן: "אני מוחה בתוקף נגד ההתבטאויות המבישות שנשמעות מבית נגד חיילינו, מצד חברי הקואליציה של בנט. אני אומר לכם, לאלה שאומרים את השקרים הללו: תתביישו לכם. ההכפשות השקריות הללו מתוך הקואליציה מוכיחות שוב שממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להיאבק לאורך זמן בטרור. ממשלה שתלויה במועצת השורא לא מסוגלת לשמור על חיילינו".

Whatsapp Image 2022 05 11 At 1
גופתה של עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה | צילום: רויטרס

לפני כן נאם ראש הממשלה נפתלי בנט ואמר: "אני מצפה מהפלסטינים לשתף פעולה, ובעיקר להימנע מפעולות שעלולות לזהם את המשך החקירה. מזה חודשיים אזרחי ישראל נתונים תחת מתקפת טרור רצחנית. המבצע הלילה הוא חלק מסגרת פעולות יזומות שנועדו לקטוע את גל הטרור ולהשיב את הביטחון".

Whatsapp Image 2022 05 11 At 1
ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: ערוץ כנסת

עוד אמר בנט: "בשעות הלילה יצאו כוחות צהל לפעולה נרחבת בצפון השומרון כחלק מהמאמץ לבלום את כל הטרור הרצחני. חמושים פלסטינים ירו אש לא מבוקרת ולא מובחנת. כוחותינו השיבו בצורה אחראית ומבוקרת. בחילופי האש נפגעה באופן מצער עיתונאית אל ג׳זירה. יו"ר הרשות הטיח בישראל האשמות לא מבוססות בטרם חקירה. לפי הנתונים הראשוניים שבידינו - יש סיכוי לא מבוטל שנפגעה מאש פלסטינית, אבל צריך לקיים חקירה אמיתית והפלסטינים מונעים את זה".

הבוקר נהרגה עיתונאית רשת אל ג'זירה שירין אבו עאקלה בחילופי אש בין כוח צה"ל לחמושים פלסטינים בג'נין. בצה"ל סבורים כי היא נהרגה מאש פלסטינית ומעוניינים לבצע חקירה משותפת. עם זאת, ברשות הפלסטינית מיהרו להאשים את הכוחות הישרלאיים בירי ומסרבים לשתף פעולה בחקירה.