ראש הממשלה נתניהו: "ניהלנו מלחמה בשטח, לא לפרוטוקול"

נתניהו הגיב לדוח המבקר בנוגע לצוק איתן והציג ציטוטי פרוטוקולים מתוך הקבינט המדיני-ביטחוני בתקופת המבצע

במהלך כינוס של השלטון המקומי שהתקיים הערב (שלישי), התייחס ראש הממשלה נתניהו לביקורת שמושמעת כלפיו וכלפי שר הביטחון לשעבר יעלון סביב פרסום דוח מבקר המדינה בנושא מבצע "צוק איתן". "איך אפשר לומר שהאיום לא הוצג בפני הקבינט?", תהה נתניהו בפני ראשי הערים. "אני הצגתי אותו כאחד מארבעת האיומים האסטרגטיים שמסכנים על ישראל. ההדלפות המגמתיות שמנסות לצייר מצא שווא על גבם של לוחמינו ומפקדינו שהקריבו את חייהם במאמצים להשמדת המנהרות אינן נכונות ואינן ראויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו המשיך: "יש חברי קבינט שאמרו ש'בשנתיים שקדמו לצוק איתן, חברי הקבינט לא עודכנו שיש בכלל מנהרות טרור שחודרות לישראל'. חבר קבינט אחר אמר: 'הנושא כלל לא הובא לקבינט'. אני רוצה שתדעו שאני כראש ממשלה, יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל, ניהלנו את המבצע הזה באחריות, בצורה איתנה, מושכלת ותקיפה – והתוצאות מדברות בעד עצמן. הרמטכ"ל הנוכחי אמר שבעוטף עזה לא היה מצב כזה שקט מאז מלחמת ששת הימים. החמאס הוכה מכה קשה ביותר. היישובים בעוטף פורחים. ביקוש אדיר לדירות".

ראש הממשלה התייחס לחלקי הפרוטוקולים שפורסמו הבוקר ב"ידיעות אחרונות" שבהן הוצגו טענותיו של שר החינוך נפתלי בנט לפיהן המערכת הצבאית לא נערכה כראוי לטיפול במנהרות. "אנחנו ניהלנו את המלחמה הזאת בשטח. לא ניהלנו מלחמה לפרוטוקול, אבל כיוון שמדברים כל הזמן על הפרוטוקולים, משחררים פרוטוקולים – אז אני אתן לכם טעימה. תשפטו בעצמכם אם נושא המנהרות הובא במלוא חומרתו לקבינט".

ביקורת קשה בדוח על רה''מ ויעלון. המבקר שפ (פלאש 90)
ביקורת קשה בדוח על רה''מ ויעלון. המבקר שפ (פלאש 90)

"ב-12 בינואר 2014, חצי שנה לפני תחילת המבצע, סיכמתי בישיבת הקבינט את ההערכה הצבאית: 'אני מצביע על שני איומים: האחד - הטילים והשני - המנהרות. שני האיומים: העובדה שאפשר לירות אלפי רקטות והעובדה שאפשר לחדור אלינו פיזית - מהוות סכנות עיקריות", ציטט נתניהו. "ואז סיכמתי: 'הגרעין, הטילים, הסייבר והמנהרות - אלה ארבעת האיומים הגדולים על מדינת ישראל".

נתניהו המשיך: "הנה עוד סיכום של הקבינט מה-16.2, חודש לאחר מכן, בנושא התכניות המבצעיות בעוטף עזה: 'ראש הממשלה מסכם שנשקף איום ממשי מעזה: אלפי לוחמים, מאות אלפי רקטות וורשת של מנהרות התקפיות והגנתיות. ראש הממשלה מעריך שבמערכה הבאה ארגוני הטרור יירו אש אפקטיבית לעבר יישובי ישראל וינסו לבצע חדירות התקפיות ליישובי עוטף עזה'".

לאחר מכן סיכם ראש הממשלה: "זהו קצה קצהו של הקרחון מדברים שאני אמרתי חודש אחר חודש. ויש עוד הרבה. אלה דברים שלא רק אני אמרתי, אלא דברים שגם אמרו בצה"ל וההיערכות שהורינו עליה בקבינט. כלומר, אנשי צה"ל זיהו את הבעיה ועשו כל שביכולתם להתכונן לאיום הרבה לפני צוק איתן".

[brightcove_iframe video_id='benet_vtr2_n20170124_v1' autoplay='0' credit='"דוח המבקר - רעידת אדמה ביטחונית". השר בנט' kid='' duration=''']

בנט: "דוח המבקר - רעידת אדמה ביטחונית"

מוקדם יותר היום תקף שר החינוך נפתלי בנט את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון לשעבר יעלון בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי במוזיאון ארץ ישראל והתייחס לדוח המבקר בנוגע להתנהלות הקבינט במבצע צוק איתן, שאמור להתפרסם בקרוב. "הדוח הזה הוא רעידת אדמה ביטחונית", אמר בנט.

"הקיבעון המחשבתי של קברניטי מדינת ישראל הוא שורש הכשלים", טען שר החינוך. "צריך לומר ביושר - קונספצית הקיבעון קרסה וצריך לעבור לחדשה. לא עוד קיבעון ודשדוש אלא ניצחון ברור ומוחלט, שאינו מצריך הסברים ותירוצים".

בנט טען כי יש לשאוף להכרעה ברורה במבצעים הצבאיים. "לא עוד מלחמה של חמישים יום שנגמרת בתיקו, יש להציב לצה"ל יעד בהיר לניצחון, כשזה מה שנדרוש זה מה שנקבל. ניצחון הוא לא מילה גסה. בפעם הראשונה ישראל צריכה להגדיר את דרכה. ללא אליבי. מה אנחנו רוצים. ישנן 2 אופציות - ריבונות ישראלית או מדינה פלסטינית. המטרה שלי היא לעזור לכל העמים".

.

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ