טראמפ לנתניהו: צנן הקשר עם סין או שהיחסים עמנו עלולים להיפגע

לפי בכירים ישראלים המעורים בתכני הפגישה בין השניים לפני כשלושה שבועות, נשיא ארה"ב ביקש מרה"מ עדכון בנוגע להשקעות הסיניות, ובמיוחד לגבי הפרויקטים הגדולים שלהם בישראל בתחום התשתיות

זמן צפייה: 01:26

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בבית הלבן ב-26 במרץ לצנן את הקשרים עם סין, והזהיר כי אם הדבר לא יקרה היחסים עם ארה"ב עלולים להיפגע, כך לפי פקידים ישראלים בכירים שעודכנו בתכני הפגישה.

בחודשים האחרונים העלו האמריקנים את הסוגיה הסינית מול ישראל כמה פעמים. היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, העלה את הנושא מול נתניהו בפגישתם בתחילת ינואר ושר החוץ מייק פומפאו העלה זאת מול נתניהו כמה פעמים מתחילת השנה.

צילום: קובי גדעון לע״מ

נתניהו הבהיר לאמריקנים בחודשים האחרונים כי הקבינט עומד לאשר הקמת מנגנון חדש לפיקוח על השקעות סיניות. מתחילת השנה התקיימו בנושא שתי ישיבות קבינט ללא החלטות. המהלך מתעכב בגלל מחלוקות פנימיות בתוך משרד ראש הממשלה וכן בין משרד החוץ למשרד האוצר.

במהלך הפגישה ב-26 במרץ העלה טראמפ את הנושא פעם נוספת והביע דאגה מהחדירה הסינית לישראל ובמיוחד מהעובדה שסין מקימה כמה פרויקטים ענקיים בתחום התשתיות כמו הנמל החדש בחיפה. האמריקנים גם מודאגים מהאפשרות של כניסת חברות תקשורת סיניות כמו "וואווי" ו-ZTE למכרזים להקמת רשתות סלולריות "דור חמש" בישראל.

לדברי גורמים שמעורים בתכני הפגישה, טראמפ לא הציב לנתניהו אולטימאטום ולא איים, אולם ביקש לדעת היכן הדברים עומדים. טראמפ הבהיר לנתניהו כי אם ישראל לא תגביל את קשריה עם סין, שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לארה"ב עלול להיפגע.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי לנתניהו אין בעיה להתחייב בפני טראמפ שלא לאפשר לחברות סיניות להתמודד במכרזים על הקמת תשתיות תקשורת בישראל כמו רשתות סלולאריות. עם זאת, נתניהו יתקשה מאוד להורות על ביטול המכרז בו זכו הסינים להקמת הנמל בחיפה – וזאת כיוון שהעבודה שם כבר החלה. ביטול המכרז בתנאים הנוכחיים תביא למשבר חריף ביותר מול סין.

בבית הלבן לא הכחישו את הדברים ואמרו: "אין תגובה". מלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה: "הידיעה אינה נכונה".