שאלת הליכודניקים החדשים: מי הם באמת?

עד לאחרונה מעטים ידעו מי הם אבל אחרי שהתייצבו מול מפגן התמיכה בנתניהו, הם שומעים שהם שמאלנים שמנסים להרוס אות המפלגה מבפנים. סוסים טרויאנים או אזרחים שרוצים ליכוד אחר?

סוסים טרויאנים שרוצים להרוס את הליכוד או פעילים לגיטימיים במפלגת השלטון? הם פעילים כבר 6 שנים אבל בשבועיים האחרונים אי אפשר היה לברוח מהם: הליכודניקים החדשים צצו כמעט בכל תכנית אקטואליה, והשרים והח"כים של הליכוד תקפו אותם מעל כל במה. "הם לא ליכודניקים ולא חדשים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "הם אנשי שמאל ישנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הליכודניקים החדשים לא הצטרפו למפגן התמיכה בנתניהו בגני התערוכה לפני כשבועיים. פוסט שכתב בעניין ליאור מאירי, מראשי הליכודניקים החדשים שמונים כ-12 אלף מתפקדים - כך לדבריהם, היה הקש ששבר את גב הגמל והוביל את נבחרי הליכוד לעשות הכל כדי לעצור את התופעה "שמאיימת להרוס אותם מבפנים".

יצליחו במשימה לשנות את הליכוד? | צילום: חדשות 2

האפשרות להתפקד לליכוד דרך האינטרנט נעצרה, עתירות הוגשו לבית הדין של התנועה בדרישה להדיח חלק מראשי ההתארגנות ונפסלו כעשרת אלפים טפסים של מתפקדים שהתברר שהתפקדו לכמה מפלגות במקביל. על פי ההערכות, כ-2,500 מהם נמנים עם הליכודניקים החדשים.

הליכודניקים החדשים הוקמו ב-2011 אחרי המחאה החברתית, ראשיו מבקשים להתפקד ולהשפיע - ולא להסתפק בללכת להפגנות. "אנחנו רוצים להחזיר את הליכוד לערכים שאנחנו חושבים שנכונים בשבילו: שלטון החוק, שוויון בין מגדרים ומיעוטים", אומרת שירלי גל.

''מדובר בשמאלנים ישנים''. נתניהו | צילום: רויטרס

החשש: פעילים שרוצים לקחת את הליכוד שמאלה 

הטענה המרכזית נגד הליכודניקים החדשים היא שמדובר בפעילי שמאל שרוצים להתפקד לליכוד - אבל לא מתכוונים להצביע למפלגה בבחירות. "אני מצביע מחל, כל אנשי המטה מצביעים מחל, עד כמה שאנחנו יודעים המתפקדים שלנו הם מצביעי ליכוד בעבר ובהווה", טוען ליאור מאירי. "אנחנו נצביע ליכוד ואנחנו נשנה את המדינה הזו לטובה כי היא הידרדרה ועל המפלגה השתלטו כוחות אנטי-דמוקרטיים כמו הוועדים והמתנחלים", הוא מוסיף.

במפלגה חוששים שהמטרה היא לקחת את הרשימה לכיוון השמאלי: "ליכודניקים חדשים שכותבים שברשימה שלנו הסמנים הימניים לא יהיו כמוני, כמו דוד ביטן וכמו מירי רגב, הם רוצים לקחת את המפלגה שמאלה", מטיחה בפעילים ח"כ נאווה בוקר.

אלא שיש מי שמשמיעים גם קולות מפתיעים בליכוד ולא יוצאים נגד התופעה. אחד מהם הוא השר צחי הנגבי: "ניסיתי לשכנע אותם להצביע עבורי בעבר ולא הצלחתי, אולי אני ימני מדי. אבל אני מברך על התופעה הזו ואני אלחם שלא תיפול שערה משיערות ראשם. אלה אנשים שרוצים לשנות את הבית ולהילחם על ערכים וזה חיובי בעיניי".

[brightcove_iframe video_id='20david_bitan_vtr2_n20170825_v1' autoplay='0' credit='' desc='ביטן ב"אולפן שישי": "הפוטנציאל שלהם מפחיד"' kid='' duration=''']

בתגובה לכתבה, יו"ר הקואליציה דוד ביטן, מהקולות הבולטים בשורות מפלגת הליכוד נגד "הליכודניקים החדשים" התראיין הערב לאולפן שישי ותקף את אנשיו. "הם לא ליכודניקים, הם לא רוצים שהליכוד יהיה", הוא תוקף. "הם שקרנים והפוטנציאל שלהם מפחיד: אם יבואו אלפי אנשי שמאל ומרכז שיתפקדו - הם יוכלו להפיל את הליכוד מבפנים".

ביטן האשים את אנשי ההתארגנות בהתפקדות כפולה למפלגות שמאל. "מאיפה צצו לנו 2500 מתפקדים כפולים ממרצ ו-5500 מהעבודה?", תהה. "למי אני צריך להאמין? זכותנו להגן על עצמנו. נגן ונשמור על הליכוד כגוף אחד, ובשביל זה גם לא צריך לשמור על הדמוקרטיה בליכוד".

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ