"למעשי הממשלה יהיו השלכות"

נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה זועם על ההחלטות האחרונות שקיבלה הממשלה סביב מתווה הכותל וחוק הגיור החדש

הרב ריק ג'ייקובס, מי שמשמש נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה, תוקף היום (שני) בחריפות את המהלכים האחרונים סביב מתווה הכותל וחוק הגיור החדש. לדבריו, מדובר בלא פחות מ"סכנה אסטרטגית למדינת ישראל". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת הרב ג'ייקובס הצהיר כי "התנועה הרפורמית לבדה מונה כשני מיליון איש בצפון אמריקה, ויחד עם הקונסרבטיבים והזרמים הלא-אורתודוכסים הנוספים מדובר ברוב היהודים בארצות הברית וקנדה", הבהיר. "ההחלטות האלה פשוט דחפו החוצה את יהודי התפוצות, ועשו דה-לגיטימציה דווקא למי שעומדים כל יום נגד ה-BDS, החלטות אונסק"ו והדה-לגיטימציה לישראל".
הרב ג'ייקובס
הרב ג'ייקובס | צילום: חדשות 2
"אי אפשר להרחיק את היהודים האמריקנים ולומר להם 'תתעלמו ממה שהממשלה עושה', השניים לא יכולים לקרות במקביל", הדגיש הרב. "אנחנו רוצים לחזק את הקשר ולקרב, אבל הממשלה הישראלית שוב ושוב בוחרת את זכויות ורצונות החרדים, ומתעלמת מהרוב המכריע של היהודים בארץ ובעולם. זה לא חכם, וזה לא משהו שאנחנו יכולים לקבל אותו".
נתניהו. פגישות בוטלו
נתניהו. פגישות בוטלו | צילום: פלאש 90, הדס פרוש
לדברי ג'ייקובס, "עבדנו בארבע השנים האחרונות יחד עם ראש הממשלה והגענו לפשרה טובה - לפני שנה וחצי הקבלה ההחלטה בהנהגתו! - ועדיין, שיקולים קואליציוניים הובילה אותו לבחור את הצרכים של החרדים. אי אפשר להפנות עורף לרוב היהודים ולקוות שלא ניקח את זה אישית". עוד הוסיף כי "להמר על החרדים על חשבון שאר הזרמים זה מעשה לא נבון - ויהיו לכך השלכות שלא ניתן יהיה לתקן אותן באמצעות הבטחות נוספות" "חופש דת זו לא טובה - זו זכות במדינה יהודית-דמוקרטית", סיכם הרב. "צריך להיות פה החופש להיות יהודי בכל דרך שבה רוצים, ויש שלל דרים לגיטימיות. זו המציאות במקומות רבים בעולם, ולא ננוח עד שזו תהיה המציאות גם בישראל". מוקדם יותר היום הודיעה הסוכנות היהודית שהאירוע שתוכנן עם ראש הממשלה בכנסת הערב מבוטל בעקבות החלטותיה של הממשלה אתמול. גם לוח הזמנים של כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות צפוי להשתנות עקב כך. בהודעה שפרסמה הסוכנות נמסר כי ההחלטות שהתקבלו אתמול עומדות בניגוד להתחייבויות שניתנו לנציגי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית ועלולות לגרום לקרע עמוק עם יהדות התפוצות. שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו ליברמן כבר הודיע שיערער על כך. גם השר יובל שטייניץ הצביע נגד. גם ראשי התנועה הרפורמית בארץ ובעולם שאמורים היו להיפגש עם נתניהו ביום חמישי הקרוב, ביטלו את הפגישה.
נשות הכותל. המתווה הוקפא
נשות הכותל. המתווה הוקפא | צילום: חדשות 2
החרדים מעוניינים להעביר את חוק הגיור לפני שבג"ץ ידון בעתירה של התנועה הרפורמית ולפיה יוכרו גם גיורים שלה. לפי נוסח החוק, לא יתאפשרו עוד גיורים ללא אישור של הרבנות הראשית, ובכללם גם אלה של ארגון "צהר" הדתי לאומי. ייתכן כי בישראל ביתנו בכל זאת ינסו לטרפד את אישור החוק בשלב הערר: "ליברמן התנגד ומתנגד לחוק הגיור, ולא כפי שפורסם", מסרו מקורביו. ראש הממשלה נתניהו קיבל אמש את עמדת המפלגות החרדיות לשמירת הסטטוס-קו ברחבת הכותל והכריז על הקפאת "מתווה הכותל". מתחילת הדרך דרשו ראשי המפלגות החרדיות את ביטול המתווה להקמת רחבה מעורבת לגברים ונשים בכותל, והסכימו כעת להקפאתו על מנת שלא לאפשר מצב בו אין החלטת ממשלה בנושא, מה שייתן פתח לבג"צ להכריע בנושא. ראשי המפלגות החרדיות ברכו על ההחלטה ואמרו כי היא "משקפת את רצון רוב העם המעוניין לשמור על קדושת הכותל ומעמדו, כפי שהיה מימים ימימה". בשל ההחלטה הנחה רה"מ נתניהו את השר הנגבי ומזכיר הממשלה ברוורמן לנסות ולגבש מתווה חדש. במקביל יקודמו עבודות להכשרת הרחבה הדרומית.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ