זעם על דברי הרב הראשי לישראל: "גזענות ואנטישמיות לשמה"

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת חריפה על דברי הרב יצחק יוסף, שנחשף ב-YNET כי קרא ליוצאי בריה"מ "גויים" ו"שונאי דת". נתניהו: "אמירה מקוממת". ליברמן: "דורש שיושעה". לפיד: "עליו להתנצל"

זמן צפייה: 00:24

רבים במערכת הפוליטית התרעמו הבוקר (שלישי) בעקבות דברי הרב הראשי לישראל יצחק יוסף בתיעוד שפורסם ב-Ynet, שבו הוא יצא במתקפה נגד עולי ברית המועצות לשעבר, כאשר טען שהם "גויים גמורים" ו"שונאי דת". ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב: "אמירה מקוממת שאינה במקומה. העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

תעלומת הרצח הכפול בי-ם: העדות שהובילה לבניית קלסתרון החשוד

ארה"ב: הארווי ויינסטין הואשם באונס ותקיפה מינית

יפה יששכר לריבלין: "אל תקבל את פוטין שמחזיק בבתי כקלף מיקוח"

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר: "הרב הראשי, שאמור להיות הדמות הרוחנית של כלל הציבור, משתלח בבוטות בחלקים ממנו. דבריו הן גזענות ואנטישמיות לשמה, ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום". "רק לפני ימים ספורים לעג הרב הראשי לישראל לציבור החילוני, כשייעץ להם לנסוע לאשדוד ולאכול חזיר, והנה היום הוא כבר מסית נגד ציבור יוצאי חבר העמים, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה", כתב יו"ר ישראל ביתנו. "אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית, שידע להכיל ולחבק ולא להפריד ולפלג".

לבסוף הוסיף ליברמן: "אני מצפה מראשי כל המפלגות לא לשתוק כמו דגים ולצאת בגינוי חריף לדברי הרב יוסף, על מנת למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית".

ממפלגת ש"ס נמסר: "האחראי הראשי להסתה ולשיסוי בין שומרי המסורת לעולים מחבר העמים הוא אביגדור ליברמן. השנאה האישית שלו לנתניהו מעבירה אותו על דעתו ובכך הוא עוסק כל היום, בניסיונות להדיח את ראש הממשלה נתניהו מתפקידו ובניסיונות לקושש קולות ע"י ליבוי והסתה בין המגזרים. הראשון לציון דיבר בכאב ודאגה לעם ישראל, נוכח מסע ההסתה הציני והבלתי פוסק מצדו של ליברמן כלפי שומרי התורה והמסורת. הציבור היקר של עולי ברית המועצות אוהב את המסורת היהודית ומתנער מדרכו המפלגת והמסיתה של ליברמן ומפלגתו".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כתב בטוויטר: "על שנאת חינם חרב בית המקדש. טוב יעשה הרב הראשי הספרדי אם יתנצל בהקדם על דבריו. החזון הציוני עודד עלייה וקיבוץ גלויות לארץ ישראל ומדינת ישראל מאז ראשית הציונות. התבססנו צבאית, כלכלית ותרבותית ובין השאר בזכות העלייה מברית המועצות-עלייה שהביאה איתה מטען תרבותי, מדעי וחברתי מבורך".

"הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן הם שווים בין שווים בחברה הישראלית", הוסיף גנץ. "הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק. עוצמתו של העם היהודי באחדותו".

בתיעוד שפורסם ב-Ynet, נשמע הרב יוסף אומר: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי. יש כאן הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת. העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים. גויים גמורים".

הרב הראשי יצחק יוסף
הרב הראשי יצחק יוסף | צילום: GFDL, ויקיפדיה

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, כתב בטוויטר: "הגזענות והשנאה של הרב הראשי היא רק סימפטום. הבעיה היא במוסד החשוך, הדכאני והמיותר כל כך של הרבנות הראשית. הפיתרון: לסגור את בית הכופים הזה".

המחנה הדמוקרטי מסרו כי בשעה 16:00 תיערך הפגנה מול הרבנות בירושלים, וכתבו בטוויטר: "הבעיה היא לא ברב כזה או אחר. אחד מסית נגד עולים השני נגד נשים והשלישי נגד להט"ב. הבעיה היא הרבנות כולה. בממשלה הבאה נדרוש - ביטול מונופול הרבנות על כשרות, על נישואים ועל גיור. כמו במאבקים אחרים נגד כפיה הדתית, ננצח גם כאן".

חבר הכנסת יאיר לפיד הגיב גם הוא לדבריו של הרב: "עולים מבריה"מ לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו, העולים הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים ומצילים את הורינו ממוות. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי-טק הישראלית ותרומתם לכלכלה ולחברה הישראלית היא מופלאה וחיונית. העולים הם אחינו, ועלייה זה ערך ציוני חשוב. מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? מה קרה ל'כאזרח מכם יהיה לכם הגר הגר אתכם ואהבת לו כמוך'? על הרב הראשי להתנצל על דבריו המבישים והחמורים".


ח"כ יעל גרמן, ממפלגת כחול לבן, אמרה: "כל מי שאחדות העם חשובה לו צריכים לגנות את דברי הרב הראשי הראשון לציון, שמשתלח בישראלים שעלו מבריה"מ לשעבר ונרתם לתעמולה פוליטית מכוערת. במקום לפעול לאיחוד ולפיוס הוא ממשיך בהסתה מסוכנת ומסכסכת".

ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו גינתה את דבריו של הרב: "די, נמאס! נמאס מהגזענות, נמאס מבדיקות הדנא לבירור היהדות, נמאס מההסתה כלפי דוברי הרוסית, נמאס מהמונופול הגדל של הרבנות הראשית. היהדות לא רשומה עליכם בטאבו, דרושה רפורמה רחבה בכל מה שקשור בשירותי הדת וזה מתחיל ברב ציוני ליברלי כרב ראשי. אנחנו צריכים רבנים מקרבים, ולא מרחיקים". את הדברים כתבה בחשבון הטוויטר שלה.

ח"כ מרב מיכאלי מסרה: "‏‏את הצעת החוק לביטול הרבנות הראשית הנחתי כבר בכנסת ה-19. את הרבנות הראשית צריך לבטל והאיש שמשמש רב ראשי ומתגזען על אחינו ואחיותינו יוצאי ברית המועצות, צריך להתפטר".