ח"כ הרצוג הודיע: אמשיך כיו"ר האופוזיציה

היו"ר המודח של מפלגת העבודה החליט להסכים להצעתו של אבי גבאי. "בטוח שנדע לפעול יחד", אמר. גבאי הודה לו: "נעבוד בצורה חברית"

היו"ר החדש נכנס לתפקיד: במפלגת העבודה משלימים היום (רביעי) את הבחירות הפנימיות לראשות המפלגה, ובטקס רשמי שנערך בבית המפלגה בתל אביב מסיים יצחק (בוז'י) הרצוג את תפקידו כיו"ר המפלגה. המנצח הגדול, אבי גבאי, נכנס לתפקיד במקומו. הרצוג הודיע כי הוא נענה להצעת גבאי להישאר בראשות האופוזיציה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת במהלך הקמפיין לקראת הבחירות בסיבוב השני לראשות המפלגה הבטיח גבאי - שמנוע מלכהן כיו"ר האופוזיציה, מכיוון שאינו חבר כנסת - להציע להרצוג להמשיך ולבצע את התפקיד. לאחר הבחירה קרא גבאי בנאום הניצחון להרצוג להמשיך ולשמש כיו"ר האופוזיציה, הצעה שכאמור נענתה בחיוב מצד הרצוג. במהלך הטקס היום הודה הרצוג לגבאי והצהיר כי יסייע לו ככל שיתאפשר. "אני קורא לחבריי וחברותיי במחנה הציוני לצופף את השורות ולעמוד לצדו של גבאי להחלפת נתניהו", אמר. "אתה מקבל ממני מפלגה בריאה, חזקה ויציבה עם עשרות אלפי חברים". בהמשך נאם גבאי שהצהיר כי בין היעדים שלו הוא מתכוון להעלות את מספר חברי העבודה ל-100,000. "אני מתכוון בעצמי להיות בכנסת אבל גם במקומות שיהיה ניתן לשכנע את הלא משוכנעים. נעבוד בצורה פתוחה והמטרה הבלעדית היא לנצח בבחירות".
גבאי בנאום הניצחון (איתן אלחדז / tsp)
גבאי בנאום הניצחון (איתן אלחדז / tsp)
אחרי הניצחון: גבאי מזנק בסקר פחות מיממה לאחר הדרמה שהתחוללה במפלגת העבודה, סקר מיוחד של חדשות 2 שהתפרסם אמש (שלישי) במהדורה המרכזית מראה כי לבחירתו של אבי גבאי לראשות המפלגה השפעה מיידית על מצב המנדטים במפה הפוליטית. הסקר שנערך על-ידי מנו גבע ומינה צמח ממכון "מדגם" באמצעות iPanel, חושף זינוק ניכר של מפלגת העבודה, לעומת הסקר שערכנו בשבוע שעבר, שחולפת על פני יש עתיד. למרות היחלשות קלה, מפלגת הליכוד עדיין ניצבת בראש, על אף היחלשות מתונה בקרב גוש הימין. על פי הסקר, העבודה בראשות גבאי מזנקת לכדי 20 מנדטים (לעומת 14 מנדטים בסקר הקודם) - אל מול 25 מנדטים של הליכוד (28 בסקר הקודם). ההתחזקות של העבודה מגיעה למול ירידה של יש עתיד שיורדת ל-18 מנדטים (21 בסקר הקודם), ואילו מפלגת הבית היהודי מתחזקת ועולה ל-13 מנדטים (9 בסקר הקודם). מבחינת הגושים, נרשמת היחלשות כללית בגוש הימין שזוכה ל-52 מנדטים (55 בסקר הקודם), ואילו גוש השמאל-מרכז מתחזק מעט וזוכה ל-43 מנדטים (41 בסקר הקודם). בכך, "אפקט גבאי" מצליח להעביר שני מנדטים בלבד מגוש הימין לגוש השמאל.
פעילי גבאי מאושרים (איתן אלחדז / tsp)
פעילי גבאי מאושרים (איתן אלחדז / tsp)
בקרב שאר המפלגות, הרשימה המשותפת נותרת במקום עם 13 מנדטים ואילו כולנו נחלשת וזוכה ל-8 מנדטים (11 בסקר הקודם). על-פי הסקר, יהדות התורה רושמת עלייה קלה וזוכה ל-7 מנדטים (6 בסקר הקודם) בעוד ישראל ביתנו יורדת קלות ומקבלת 6 מנדטים (7 בסקר הקודם). ש"ס ומרצ מתקרבות לאחוז החסימה וזוכות שתיהן בסקר ל-5 מנדטים בלבד (5 ו-6 מנדטים בהתאמה בסקר הקודם). גם בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה נרשמה הפתעה עם צירופו של אבי גבאי למשוואה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מוסיף לזכות בשיעור הגבוה ביותר עם 34 אחוזים. פעם נוספת נרשמה הפתעה מכיוונו של גבאי שזוכה ל-13 אחוזים, לעומת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שזוכה ל-12 אחוזים. במקום הרביעי בסקר מגיע יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שזוכה ל-6 אחוזים בלבד.
גבאי והרצוג, היום
גבאי והרצוג, היום
תוצאות הסקר מצביעות על שינוי יסודי שהתחולל במערכת הפוליטית עם בחירתו של גבאי. בשנתיים האחרונות היה מדובר על קרב ראש בראש לראשות הממשלה: נתניהו נגד לפיד. מעתה מדובר בקרב משולש: נתניהו-לפיד-גבאי. התוצאות המפתיעות מסמלות גם את פתיחת הקרב על הנהגת גוש השמאל-מרכז. באשר לסקרים שפורסמו אמש בחדשות 2 אמר גבאי: "שמחתי לראות את הסקרים. למפלגה הגיעה מכת אנרגיה וחשמל ומבציעים יחזרו. אני מקבל תגובות מכל המפלגות - שמאל, ימין, דתיים, חרדים. אנחנו נחזור להיות מפלגה שכל ישראלי מרגיש בה בבית".