בצל ההתנגדויות, עבר בטרומית החוק ל"הוצאת הטרור מהאקדמיה"

ברקע התנגדות ראשי האקדמיה, הייעוץ המשפטי, ושר המשפטים יריב לוין להצעת החוק להוצאת הטרור מהאקדמיה, החוק עבר בקריאה טרומית בתמיכת ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה. יו"ר הקואליציה אופיר כץ לראשי האקדמיה: "נשים לכם את הגבול"

מפגינים מחוץ לדיון הארכת מעצרה של פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן
מפגינים מחוץ לדיון הארכת מעצרה של פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

ברקע התנגדות ראשי האקדמיה, הייעוץ המשפטי - ושר המשפטים יריב לוין: הצעת החוק להוצאת הטרור מהאקדמיה עברה היום (רביעי) בקריאה טרומית, בתמיכת חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, ותעבור לדיון בוועדת החינוך. יו"ר הקואליציה אופיר כץ, שיזם את החוק יחד עם התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, אמר לראשי האקדמיה לאחר ההצבעה: "נשים לכם את הגבול".

לפי הצעת החוק, מוסד אקדמי יחויב לפטר מרצה או חוקר אם יתבטא או יפעל באופן המסית לטרור. עוד מוצע כי פיטורים אלו לא יזכו את המפוטר בפיצויי פיטורים, וכי המועצה להשכלה גבוהה תהיה רשאית לשלול מתקציבי המוסד הנתמך שיפר את הוראות החוק, וכן תהיה רשאית לנקוט באמצעי אכיפה אחרים.

קמפיין שלטי החוצות באיילון
קמפיין שלטי החוצות באיילון | צילום: התאחדות הסטודנטים הארצית

כזכור, אחרי שבמחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים קבעו לפני כשבועיים כי "קיימת מניעה לקדם את החוק להוצאת הטרור מהאקדמיה" - שעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה - בלם שר המשפטים יריב לוין את קידום החוק. יו"ר הקואליציה אופיר כץ תקף: "החלטה הזויה ומבישה, חבל שלמען הסטודנטים לא נלחמים מול היועמ"שית". בסביבתו של השר לוין אמרו כי "השר לא התקפל בפני אף אחד. כמו בכל חוק, ישנו תהליך סדור. כשגורמי המקצוע מבקשים שבוע על מנת להגיע להסכמות, אין סיבה שלא לאפשר זאת. בדיוק כפי שנעשה שבוע שעבר בחוק של רוטמן, שאושר היום בוועדת שרים".

לפי הייעוץ המשפטי, "דווקא בין כותלי האקדמיה יש לאפשר חופש ביטוי רחב במיוחד, שכן בלב העיסוק של האקדמיה הוא ביטוי של רעיונות, הצגת ביקורת ופיתוח מחשבתי. יצירת אפקט מצנן בין כותלי האקדמיה מעצימה את הפגיעה בחופש הביטוי ופוגעת אף בחופש האקדמי, ולכן אין כל הצדקה לקבוע דווקא באקדמיה רף מחמיר לפיטורין בגין התבטאויות. מוצע להתנגד להצעת החוק, היא אינה עומדת באמות מידה חוקתיות".

פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן בבית המשפט
פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן בבית המשפט | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

הצעת החוק הוגשה בתחילת יוני, בצירוף חתימותיהן של נציגים מסיעות הקואליציה והאופוזיציה, לאחר מספר אמירות שנויות במחלוקת מפי מרצים באוניברסיטאות. במקביל, התאחדות הסטודנטים החלה בקמפיין בעד קידום החקיקה, הכולל שלטי חוצות בנתיבי איילון בהם מופיעים ציטוטים של חברי סגל אקדמי, ביניהם ד"ר ענת מטר מאוניברסיטת תל אביב שספדה למחבל ווליד דקה לאחר מותו, ותיארה אותו כ"אהוב ומקור השראה", ופרופ' נדירה שלהוב-קירבוקיאן, שאמרה בזמן המלחמה: "זהו הזמן לבטל את הציונות" - ועוכבה לחקירה בעקבות כן, לאחריה שוחררה לביתה.

יו"ר הקואליציה אופיר כץ אמר: "ראשי האקדמיה, אתם מגבים הסתה לטרור ושותקים אל מול תומכי טרור, לא אאפשר את זה, אנחנו נחוקק את זה, ונשים לכם את הגבול. ולגבי המתקפות נגדי, תמשיכו, על כל הודעה או מכתב שלכם, אני מקבל פי 10 תמיכה מהסטודנטים ומהציבור הישראלי שזה רצונם, רצון העם".

יו"ר הקואליציה אופיר כץ
יו"ר הקואליציה אופיר כץ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות אלחנן פלהיימר: "אנו לא נאפשר מצב שבו קריאות להשמדת ישראל מקבלות גיבוי בשם חופש הביטוי. חופש הביטוי הוא ערך עליון, אך אינו יכול לשמש ככלי המנרמל שיסוי ואלימות. הצעת החוק שאושרה היום בקריאה טרומית על סדר היום מהווה מסר ברור: חופש ביטוי - כן, הסתה לאלימות - לא. מודים ליו"ר הקואליציה אופיר כץ וליתר חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה שתמכו בחוק בהבנה שלא מדובר כאן בשמאל או ימין אלא באירוע לאומי שאנו מחוייבים לשים לו סוף".