טיוטת הסכם נתניהו-גנץ: מעון כפול בי-ם - לשני ראשי הממשלה

פרסום ראשון: לפי ההבנות המתגבשות, השניים יהיו זכאים למעמד שווה, בין היתר מעון בבירה שבו יגור כל מנהיג בזמן שהשני מכהן כר"מ. גנץ בתגובה: מתכנן להמשיך לגור בראש העין עד הכניסה לתפקיד

זמן צפייה: 01:17

לפי טיוטת ההסכם המתגבש לממשלת אחדות בין בנימין נתניהו לבני גנץ, יוקם מעון נוסף, "בלפור ב'", שבו יגור כל אחד מהמנהיגים כשהשני מכהן כראש הממשלה. כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בחדשות 13.

על פי ההבנות, השניים יזכו למעמד זהה לאורך כל תקופת ממשלת האחדות, וכן לתנאים שווים: מבחינת הלשכה, היועצים, נוהלי האבטחה - וכן הזכאות למעון בבירה.

עוד בחדשות 13:

אדלשטיין לנתניהו: אם לא אקבל תפקיד בכיר – אקח איתי כמה ח"כים

התנאי של אדלשטיין לוויתור על תפקיד יו"ר הכנסת: קבלת תיק החוץ

מסתמן: עמיר פרץ בדרך לממשלה – ימונה לשר הכלכלה

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

בתקופה הראשונה נתניהו אמור להיות בבלפור, ועבור גנץ יוקצה מעון בבירה - אם ירצה בכך. בתקופה השנייה, גנץ אמור לעבור לבלפור ולנתניהו יוקצה מעון רה"מ בבירה.

לטענת אנשיו של גנץ, במהלך תקופת כהונתו כמשנה לראש הממשלה, הוא מתכוון לוותר על השהות במעון החדש שיוקם.

מכחול לבן נמסר בתגובה: "גנץ מתכוון להמשיך להתגורר בביתו בראש העין עד לכניסתו לתפקיד ראש הממשלה בפועל".

יאיר לפיד התייחס לדברים: "הקמת ממשלת החירום, קווים לדמותה: אף מילה על מעונות יום, בלי סוף דיבורים על מעון ראש הממשלה וממלא מקומו".

מעון ראש הממשלה בירושלים
מעון ראש הממשלה בירושלים | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום נודע לחדשות 13 כי יו"ר הכנסת הקודם ומספר 2 בליכוד יולי אדלשטיין שוחח עם נתניהו ואמר לו כי אם לא יחזור לתפקידו, או לחלופין יקבל תיק בכיר אחר, הוא ייקח איתו כמה ח"כם נוספים מהליכוד. אדלשטיין לא איים במפורש שיישב באופוזיציה, אך שלח איום ברור לפיו יערים קשיים בעתיד על ראש הממשלה. מלשכתו של ח"כ אדלשטיין נמסר: "לא היה ולא נברא - הדיווח אינו נכון".

המחלוקות העיקריות בין הצדדים כרגע הן על זהות יו"ר הכנסת הבא, כאשר כחול לבן מסתייגת גם מהשר לוין, זהות שר המשפטים, כאשר בליכוד לא אוהבים את האפשרות שניסנקורן ימונה לתפקיד וכן סוגיית העיתוי של נושאים מדיניים כגון סיפוח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ח''כ בני גנץ ויולי אדלשטיין
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ח''כ בני גנץ ויולי אדלשטיין | צילום: עמודי הפייסבוק של בנימין נתניהו, יולי אדלשטיין ובני גנץ

בינתיים, בניסיון לפתור את הבעיה, עלתה הצעה כי אדלשטיין יתנצל על כך שסירב למלא אחר פסיקת בג"ץ ואף ישוחח על כך עם נשיאת העליון אסתר חיות. בד בבד, בשל מספר השרים הגבוה שהיא עשויה לקבל, כחול לבן מתכוונת למנות שרים מקצועיים, בהם לפי התכנון גם שר ערבי.