נשיא המדינה ריבלין: "זו לא השעה לחילופי מהלומות"

נשיא המדינה קרא להפקת לקחים על בסיס הליקויים עליהם הצביע המבקר שפירא, ולא לנצלם לעימותים פוליטיים. נתניהו: "מגבה את צה"ל על הצלחתו במבצע"

"לא השעה למהלומות", ריבלין
זמן קצר לאחר שנחשפו ממצאי דוח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן וההיערכות לאיום המנהרות, קרא נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין להתמקד בהפקת הלקחים. "ליקויים שהיו והתבררו מחייבים תיקון, זו אינה השעה לחילופי מהלומות", אמר הנשיא. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
''גאה בצה''ל''. נתניהו
''גאה בצה''ל''. נתניהו | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר
הנשיא קרא להטמעת הלקחים ולהמשיך בפעולות לחיזוק הצבא, וזאת על מנת שימשיך לשמש כחומת מגן, כלשונו. "ליוויתי ואני עדיין מלווה את צה"ל באופן הקרוב ביותר המתאפשר לי", אמר הנשיא. "הייתי חבר בועדת חוץ ובטחון שנים רבות וחבר ממשלה. ראיתי את צה"ל כשהוא נערך ליום פקודה בכל החזיתות על פי המשימה שהוגדרה לו על ידי הדרג המדיני. תמיד באופן המקצועי ביותר, תמיד תוך מסירות לעם ולמדינה". "ליקויים שהיו והתבררו מחייבים תיקון", הדגיש ריבלין תוך שהוא קורא להימנע מהתכתשויות פוליטיות. "זו השעה ללמוד את הלקחים, להטמיע את הדורש הטמעה ולחזק את צה"ל על מנת שימשיך ויהיה חומת המגן שלנו". "המובן מאליו, ראוי שיאמר", הוסיף הנשיא. "מבקר המדינה אחראי בפני הכנסת והציבור על הליכי הביקורת שכולנו מחוייבים בהם והפקת הלקחים המשמעותית כל כך עבור מדינת ישראל. עלינו ללמוד את הדוחות האלה ולא להתכחש להם, מתוך החובה העליונה שלנו לפעול לטובת האזרחיות והאזרחים בישראל. כולנו חכמים יותר אחרי מעשה וטוב יהיה שנשקיע את המרץ והאנרגיה בהפקת הלקחים וביישומם". "גאה בצה"ל על ההצלחה במבצע" מלבד הנשיא, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לממצאים שהוצגו בדוח המבקר, ואף טען כי איום המנהרות הוצג מספר פעמים בפני חברי הקבינט. "ראש הממשלה נתניהו מגבה את מפקדי ולוחמי צה"ל, על הצלחה גדולה במבצע צוק איתן", נמסר מלשכת נתניהו. "צה"ל הנחית על החמאס את המכה הקשה בתולדותיו: ישראל חיסלה כאלף מחבלים והשמידה אלפי רקטות".
''הלקויים מחייבים בתיקון''. (ארכיון)
''הלקויים מחייבים בתיקון''. (ארכיון) | צילום: רויטרס
"ישראל סיכלה פגיעה בעריה הודות להנחיית רה"מ נתניהו להצטייד באלפי מיירטים לסוללות כיפת ברזל", צוין בתגובה. "ישראל מנעה את תכנית החמאס לחדור ליישוב דרך המנהרות ולחטוף אזרחים. השקט חסר התקדים ששורר בעוטף עזה מאז צוק איתן הוא מבחן התוצאה. זהו שקט חסר תקדים באזור מאז מלחמת ששת הימים". עוד נמסר: "היישובים בעוטף עזה נמצאים בפריחה ואלפי ישראלים עוברים לגור בהם. איום המנהרות הוצג בפירוט בפני שרי הקבינט ב-13 ישיבות נפרדות. הוא נידון בכל חומרתו, תוך בחינת כלל התרחישים האסטרטגיים והמבצעיים. הלקחים המשמעותיים והאמיתיים ממבצע צוק איתן כבר מיושמים בפועל - ביסודיות, באחריות ובשקט. לקחים אלו אינם מופיעים בדוח המבקר". מנגד, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שכיהן כחבר קבינט בימי המבצע, מתח ביקורת נגד ראש הממשלה נתניהו ועל תפקודו בימי צוק איתן. "הדוח מוכיח ללא עוררין שראש הממשלה ידע על איום המנהרות האסטרטגי ולא הורה לצה"ל להכין תוכנית מבצעית", אמר. "הוא לא עדכן את הקבינט, ולא אמר את האמת לציבור. המבקר מעיר לו על כך, שכן כתוצאה מהתנהלות זו צה"ל הגיע למבצע צוק איתן ללא הכנה מתאימה לאיום המנהרות. מאז ועד היום הדרג המדיני, ובעיקר ראש הממשלה, נמנע באופן עקבי מהודאה בטעויות ומהפקת לקחים שיאפשרו לצה"ל, לקבינט ולמערכת הבטחון להיות טובים יותר במלחמה הבאה".