נתניהו: "אם אבחר – אחיל ריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח"

ראש הממשלה אמר כי מיד לאחר הצגת תוכנית השלום של טראמפ, שצפויה להתפרסם כמה ימים לאחר הבחירות בישראל, הוא יפעל "להחיל ריבונות ביישובים ובאזורים חיוניים"

זמן צפייה: 08:52

בחירות 2019 - הסיבוב השני: ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום (שלישי) כי "אם אבחר - אחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח". את הדברים אמר בהצהרה מיוחדת שמסר לתקשורת בכפר המכבייה.

נתניהו הדגיש כי אם הוא ייבחר לראש הממשלה הבא, ויקים קואליציה המחויבת למדיניות ולעקרונות שלו, הוא יבצע את הצעד. כמו כן, רה"מ הסביר את חשיבות המהלך: "זה הגבול המזרחי של מדינת ישראל. זוהי חגורת הביטחון שלנו במזרח. זה קיר המגן המזרחי, שמבטיח לעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה קילומטרים ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

נתניהו: "חשפנו אתרי גרעין באיראן – בהם אתר פיתוח נשק אטומי"

ליברמן נגד רה"מ: "המצלמות הן תחליף ל'הערבים נוהרים לקלפיות'"

נתניהו: "לא מסכים עם הדברים שכתב בני יאיר על יצחק רבין"

הצהרת ראש הממשלה נתניהו
הצהרת ראש הממשלה נתניהו | צילום: חדשות 13

ראש הממשלה הציג מפה "המבוססת על השטח שמערכת הביטחון הגדירה כמעניק ביטחון מרבי לישראל. המפה מבטיחה עומק אסטרטגי לישראל ושטחים שולטים כלפי מזרח. היא מתחילה סמוך לבית שאן בעמק אלון וממשיכה עד עין גדי. היא כוללת את כל היישובים הישראליים, ולא יכלול את יריחו וקוג'ה וקומץ כפרים פלסטיניים בשטחי B. היא לא מספחת פלסטיני אחד, אך היא מאפשרת להם צירי גישה חופשיים מזרחה ומערבה".

"יחד עם החלת הריבונות, ברצוני להציג בממשלה הבאה תוכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות היהודית בקעת הירדן ופיתוח התשתיות שם. אני מאמין שיש כאן הזדמנות ייחודית לעשות דבר שיש עליו הסכמה רחבה, להביא סוף סוף לגבולות קבע בטוחים למדינת ישראל. המהלך יבטיח שיהודה ושומרון לא יהפכו לעולם לעזה ושכפר סבא, נתניה ותל אביב לא יהפכו ליישובי עוטף יהודה ושומרון".

בתחילת דבריו נתניהו אמר: "טראמפ אמר שאחרי הבחירות הוא יציג את תוכנית המאה שלו להסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים. בסבירות גבוהה מאוד התוכנית תוצג מיד לאחר הבחירות, אפילו כמה ימים, וזה ממש מעבר לפינה. זה מציב לפנינו אתגר גדול – והזדמנות גדולה. זו הזדמנות היסטורית להחיל את הריבונות הישראלית על ישבונו ביהודה ושומרון וגם על אזורים נוספים בעלי חשיבות לביטחוננו, למורשתנו ולעתידנו".

הצהרת ראש הממשלה נתניהו
הצהרת ראש הממשלה נתניהו | צילום: חדשות 13

ראש מועצת בקעת הירדן, דויד אלחייני, בירך את ראש הממשלה ואמר: "הרגע הזה הוא אחד המרגשים שחוויתי בתפקידי. נתניהו הפך את הרגע הזה, בהכרזתו בכפר המכביה, ללא פחות מאשר רגע היסטורי למדינת ישראל". "אם הציניקנים יגידו שאתה עושה זאת בגלל הבחירות", פנה אלחייני לנתניהו, "אל תתרגש מהם, הם כנראה לא מבינים אילו מהלכים מקדימים חייבים היו להיעשות כדי שהצהרה דרמטית כזו תבשיל ותתרחש".

במערכת הפוליטית קיבלו את הצהרת נתניהו בפקפוק. בכיר ימינה חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' כתב כי " בכל מערכת בחירות נתניהו מפזר הבטחות. אם הוא היה רציני בהבטחותיו הוא היה מכנס ישיבת ממשלה הערב ומחיל את הריבונות על בקעת הירדן בהחלטת ממשלה".

המחנה הדמוקרטי מסרה בתגובה להצהרת נתניהו כי "כל מהלך חד צדדי של סיפוח פוגע בביטחון המדינה ומונע את חידוש המו״מ להסדר. נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי. כמו כל הבטחה ריקה של נתניהו היא נאמרת תחת אזהרה".

רה״מ נתניהו בסיור עם היועץ לביטחון לאומי האמריקני בולטון בבקעת הירדן
רה״מ נתניהו בסיור עם היועץ לביטחון לאומי האמריקני בולטון בבקעת הירדן | צילום: קובי גדעון/לע''מ

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתיה נפגש ברמאללה עם הקונסול הספרדי הכללי בירושלים, והתריע מפני האפשרות שנתניהו יכריז על סיפוח אזורים בגדה המערבית כחלק מקמפיין הבחירות שלו. "אם נתניהו חושב שהוא יכול לספח גושי התנחלויות כדי להרוויח קולות בטווח הקרוב, הוא וישראל יפסידו מכך בטווח הרחוק", אמר אשתיה "נתניהו הוא הגורם הראשי שהביא להרס תהליך השלום".

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה | צילום: רויטרס

בכיר ישראלי אמר מוקדם יותר לחדשות 13 כי ההצהרה תעסוק בכוונתו של נתניהו לבצע מהלכי סיפוח בגדה המערבית - אך מלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב. בכיר ישראלי נוסף אמר לחדשות 13 כי לשכת רה"מ עידכנה את הבית הלבן בתוכן הצהרתו המתוכננת של נתניהו.

לפני ההצהרה, רשימות המחנה הדמוקרטי וכחול לבן עתרו ליו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, בדרישה שלא לאפשר להעביר את ההצהרה של ראש הממשלה בשידור חי מחשש לתעמולת בחירות. מלצר דחה את העתירה וכתב כי "יבדקו 'בזמן אמת' את הדברים, ואם יגיעו למסקנה שיש בדברים שיאמרו משום תעמולת בחירות, או חריגות מהערך החדשותי של המידע שיימסר – הם יפסיקו מיזמתם את 'השידור החי' לשם עריכתו, קודם לשידורו מחדש, ללא מסרים תעמולתיים".

הליכוד מסרו בתגובה לעתירה נגד ההצהרה כי "לדבריו של נתניהו יש ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק, אשר מטבע הדברים עשוי לזכות לסיקור תקשורתי רחב וסקרנות מטעם הציבור. אין מדובר בתעמולת בחירות אסורה ולפיכך אין מקום ליתן את הצו המבוקש".

התנחלות בגדה המערבית
התנחלות בגדה המערבית | צילום: רויטרס

כזכור, כמה ימים לפני הבחירות הקודמות לכנסת ה-21, פורסם בחדשות 13 כי ראש הממשלה שוקל לספח או להחיל את החוק הישראלי על חלקים מהגדה המערבית לאחר הבחירות. גורמים בסביבת נתניהו, שאינם קשורים לקמפיין הבחירות, אמרו אז כי בעבר התנגד נתניהו לסיפוח או להחלת החוק הישראלי על הגדה המערבית, אך בשבועות האחרונים שינה את עמדתו והוא פתוח יותר לרעיון של קידום מהלך כזה - לכל הפחות לגבי ההתנחלויות.