סקר חדשות 13: רוב בציבור תומך במתווה, וכמה בעד בחירות בקרוב?

מסקר חדשות 13 עולה כי 48% מהציבור בעד המתווה הישראלי לעסקת חטופים שהציג ביידן, הכולל הפסקת אש. במקביל, 50% מהציבור מאמינים שטראמפ יהיה הנשיא הטוב ביותר לישראל, כשרק 28% השיבו כי מדובר דווקא בנשיא המכהן. בנוסף, כמה מעדיפים כי בן גביר וסמוטריץ' יחליפו את גנץ ואיזנקוט בקבינט המלחמה?

זמן צפייה: 06:02

48% מהציבור תומכים במתווה שהציג נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לעסקת חטופים, הכולל גם הפסקת אש קבועה. מנגד, 37% הביעו את התנגדותם, כך עולה מסקר חדשות 13 שפורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית.

בנוסף, נשאלו המשיבים מי הוא הנשיא האמריקני שיהיה הטוב ביותר עבור ישראל, ורוב משמעותי של 50% השיבו כי מדובר בנשיא לשעבר והמועמד המרכזי לבחירות הקרובות, דונלד טראמפ. מנגד, רק 28% השיבו כי לדעתם ביידן עדיף.

ברקע פרישתם המסתמנת של השרים בני גנץ וגדי איזנקוט מהממשלה, נשאלו המשיבים האם הם תומכים כי במקומם ייכנסו לקבינט המלחמה השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'. מהסקר עולה כי רוב משמעותי של 62% מהציבור מתנגדים לכניסתם, כש-28% בלבד תומכים בה.

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר | צילום: פלאש 90

המשיבים נשאלו גם האם לדעתם יש לקיים בחירות לכנסת בסיום שנת 2024, ללא קשר למצב המלחמה. הדעות היו די חלוקות, כש-49% השיבו כי הם בעד המהלך, לעומת 41% המתנגדים לו. עוד נשאלו המשיבים כי במידה והם בעד הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאירועי 7 באוקטובר והלחימה, מתי יש להקים אותה. 48% טענו כי יש להקימה רק לאחר סיום המלחמה, לצד 42% שהשיבו כי יש להקימה כבר כעת.

עוד נשאלו המשיבים מה לדעתם השיקול העיקרי המוביל את ראש הממשלה בנימין נתניהו במשא ומתן לשחרור החטופים. 53% השיבו כי מדובר בשיקול של הישרדות פוליטית, לעומת 30% שטענו כי מדובר שיקולים עניינים וטובת החטופים. בנוסף נשאלו מהו השיקול המוביל את נתניהו בעניין חוק הגיוס. רוב משמעותי של 75% מהציבור מאמין כי מדובר ברצון לשמור על המפלגות החרדיות בקואליציה, כשמנגד 14% בלבד טענו כי מדובר ברצון לגייס חרדים ולהביא לשוויון בנטל.