חוק פיזור הכנסת עבר בקריאה ראשונה, מועד הבחירות ייקבע הערב

74 חברי כנס תמכו מול 5 שהתנגדו בהצעת חוק פיזור הכנסת ה-24 ומימון מפלגות. ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתדון בה לקראת הקריאות השנייה והשלישית. בינתיים, הח"כים ידונו בקביעת מועד הבחירות: 25 באוקטובר או 1 בנובמבר. ליברמן מאיים לעכב את פיזור הכנסת: "נגיש מאות הסתייגויות ונעשה כל מאמץ כדי שחוק המטרו יעבור"

בנט ולפיד
בנט ולפיד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (רביעי) את את הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-24 ומימון מפלגות, התשפ"ב-2022 של ח"כ יואב קיש. 74 חברי כנסת תמכו מול 5 שהתנגדו, וההצעה תועבר לוועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך שתתכנס ב-13:30 לדון במיזוג, הכנה והקדמת הדיון בהצעת החוק לקריאות שנייה ושלישית.

"בעת הכנת הצעת החוק לקריאה הראשונה", נמסר, "החליטה ועדת הכנסת לציין שני מועדים חלופיים למועד הבחירות לכנסת ה-25. גרסה א': ביום ל' בתשרי התשפ"ג (25 באוקטובר 2022.), גרסה ב': ביום ז' בחשוון התשפ"ג (1 בנובמבר 2022). המועד יוכרע בעת הכנת הצעת החוק לקריאה השנייה ולקריאה השלישית".

"בנוסף", נאמר עוד, "מוצע לקבוע כי התוספת האחידה המשולמת לסיעות לאחר הבחירות לפי סעיף 3 לחוק המימון תהיה 1.4 יחידות מימון במקום יחידה אחת, בהתחשב בהוצאות הקבועות המתחייבות של כל הסיעות וכדי לצמצם את הפגיעה בסיעות הקטנות. כמו כן, מוצע לקבוע כי רשימת מועמדים חדשה תוכל לבקש מקדמה על חשבון מימון הוצאות הבחירות שלה בשיעור של עשר יחידות מימון, במקום בשיעור של 70% מעשר יחידות מימון".

שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "עקב קיום חמש מערכות בחירות לכנסת כאמור, המפלגות מתמודדות עם קושי ניכר בניהול המשאבים הציבוריים המוקצים להן בחוק. משאבים אלה נועדו לשמש את המפלגות לפרקי זמן ממושכים יותר בין תקופת בחירות אחת לאחרת, ולפיכך מוצע להתאים לנסיבות הייחודיות שנוצרו את הכללים לעניין ההלוואות שניתנות לסיעות הכנסת על חשבון מימון ההוצאות השוטפות".

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר זמן קצר לאחר אישור פיזור הכנסת: "מפלגת ישראל ביתנו הצביעה נגד חוק פיזור הכנסת כאות מחאה על כך שלא מצליחים להגיע להסכמות על חוק המטרו ולהעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית טרם הפיזור. בכוונתנו להגיש מאות הסתייגויות על חוק פיזור הכנסת והאבסורד שנקרא 'הגדלת מימון המפלגות' לפני העברתם הסופית ולעשות כל מאמץ בכדי להעביר את חוק המטרו שבא להתמודד בצורה המשמעותית ביותר עם בעיות הפקקים ובד בבד לתת מענה לאתגרי הדיור והתעסוקה במדינת ישראל.

"ברגעים אלו, אני מצפה, לפחות, מכל חבריי בקואליציה לשים את כל השיקולים הפוליטיים בצד ולפעול אך ורק לטובת האינטרס הלאומי".

נראה כי לאור ההסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה, החוק לפיזור הכנסת צפוי לעבור בקריאה שנייה ושלישית - ובחצות הלילה יהפוך יאיר לפיד לראש ממשלת ישראל, כאשר הטקס הרשמי יתקיים מחר בבוקר. על-פי הפרסום אמש במהדורה המרכזית, ראש הממשלה החדש לא צפוי לעבור למעון הרשמי בבלפור, אלא למבנה זמני וצנוע ששימש את מאבטחי בנימין נתניהו בעבר. מדובר בדירה בעלת שלושה חדרים בלבד בה יגורו יאיר וליהיא לפיד. משאית הובלות כבר החלה בהעברת הציוד והריהוט אל המקום.