ראש הממשלה: "אף קבינט לא היה מעודכן יותר"

רה"מ התייחס לדוח המבקר בנוגע לצוק איתן שיתפרסם מחר: "אף קבינט בתולדות המדינה לא עודכן יותר". על ההדלפות: "כשנכנסים לקבינט – צריך להשאיר את הטלפונים הסלולריים מחוץ לחדר"

"פעלנו באחריות ובתיאום"
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) בפתח ישיבת סיעתו לדוח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן שעומד להתפרסם מחר. "היכינו את החמאס את המכה הקשה ביותר שספג בתולדותיו", כתב. "הפלנו את מגדלי הטרור. פעלנו בעוצמה ובאחריות ובתיאום מלא. אף קבינט בתולדות המדינה לא עודכן יותר. כשנכנסים לקבינט צריכים להשאיר את הטלפונים הסלולריים מחוץ לחדר". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "הלקחים החשובים באמת לא נמצאי בדוח המבקר ואנחנו מיישמים אותם בלי הכרזות ובלי הצהרות לתקשורת", הוסיף נתניהו. על הירי מעזה אמר כי "תחת הנחייתי איננו מוכנים לקבל שום טפטופים. אנחנו מגיבים על כל ירי לשטחנו. כך עשינו היום וכך נעשה גם בהמשך". מוקדם יותר היום, אמר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בישיבת סיעתו כי "אני לא חושב שראש הממשלה צריך להתפטר בגלל זה, טעויות קורות. ראש הממשלה צריך להתייצב מול המדינה ולהודות שהוא טעה".
''על רה''מ להודות שטעה''. לפיד ונתניהו
''על רה''מ להודות שטעה''. לפיד ונתניהו | צילום: מארק ישראל סלם / פלאש 90
לפיד, שהיה חבר בקבינט המדיני ביטחוני במהלך צוק איתן, קרא לפוליטיקאים שלא להפוך את הדיון בדוח לדיון פוליטי. "האם נגלוש שוב לריב פוליטי מכוער או שאנחנו הולכים לתקן?", תהה לפיד. "מי שלא לומד מטעויות ישלם על זה מחיר במלחמה הבאה". לפיד שיבח את התנהלות צה"ל לאחר הלחימה. "הצבא עשה את הדבר הנכון: הוא בדק ביושר ובאומץ ותיקן", טען לפיד. "הדרג המדיני עשה בדיוק את ההפך ובעניין זה דוח המבקר הוא חד משמעי: ראש הממשלה לא הביא את הנושא לקבינט ולא הביא את הפתרונות לקבלת החלטות". לפיד טען כי נתניהו לא צריך להתפטר בעקבות פרסום הדוח, אך הדגיש כי עליו לתקן את הטעויות העולות ממנו. "מלחמות לא קורות במעבדה", הדגיש לפיד. "מה שמדאיג זה לא הטעויות אלא ההכחשה והניסיון לעסוק בספינים. ראש הממשלה מנהל מאבק נגד חברי הממשלה שלו ונגד עובדות שאין עליהן ויכוח. ראש הממשלה צריך להתייצב מול המדינה ולהודות שהוא טעה".