פעם נוספת: ישראלים עוכבו בנמל התעופה ברוסיה • תיעוד

חרף ההסכם בין המדינות, עשרות נוסעים שהגיעו למוסקבה בטיסת אל על לא מורשים לצאת מנמל התעופה, ולחלקם נלקחו דרכונים ותיקים. "לא עשינו דבר, רק הגענו מישראל". משרד החוץ: "הליך שגרתי"

זמן צפייה: 00:35

נוסעים ישראלים עוכבו היום (שלישי) בנמל התעופה במוסקבה שברוסיה. אחד הנוסעים השוהה בנמל התעופה סיפר: "יש כאן המון ישראלים שמעוכבים כבר שעתיים או שלוש. לקחו לכולנו את הדרכונים, ולחלקנו את התיקים. לא עשינו שום דבר, הדבר היחיד שעשינו הוא שהגענו מישראל במטוס של אלעל". משרד החוץ התייחס לטענות ומסר: "מספר אזרחים ישראלים תושאלו על ידי רשויות ההגירה ברוסיה. חלקם נכנסים בגמר תשאול קצר, וחלקם עדיין מעוכב והתשאול מתארך. מדובר בהליך שגרתי ואורכו נקבע על פי הנהלים של המדינה המארחת ועל פי חוקיה".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

ישראל ורוסיה הגיעו להסכם להפסקת עיכוב ישראלים במוסקבה

לאחר שרוסיה מנעה את שובה לארץ: אמילי מולנר בת ה-4 חזרה לביתה

אחותה של נעמה יששכר: "חייבים נס חנוכה, המשפחה שלנו מתפרקת"

נוסעי טיסת אל על מעוכבים בכניסה לרוסיה
נוסעי טיסת אל על מעוכבים בכניסה לרוסיה | צילום: ניקולס וגמן

כזכור, ביום חמישי הגיעו משרדי החוץ בירושלים ובמוסקבה להסכם שיאפשר את הפסקת עיכוב הישראלים בשדה התעופה שבבירה הרוסית. בתמורה לכך, התחייבה ישראל להאיץ את הטיפול בבקשות מקלט של אזרחים רוסיים.

ממשרד החוץ נמסר בהתייחס לפגישה: "השיחות נערכו באווירה חיובית, כאשר שני הצדדים סיכמו שיש לעשות הכל על מנת שלא לפגוע בתנועת התיירות והקשרים העסקיים בין המדינות, וסוכם על מספר צעדים שעשויים לסייע לאכיפת ההסכם לפטור הדדי מאשרות כניסה בין המדינות. הצד הרוסי גילה נכונות לשדרג את ממשקי העבודה מול ישראל בתחום הקונסולרי. הנציגים הישראלים הביעו תקווה כי נעמה יששכר תשוחרר ותשוב לישראל בהקדם, ושלקרוביה ולנציגי ישראל יתאפשר לבקרה בתדירות גבוהה יותר".

הפגישה הגיעה יום לאחר שעשרות ישראלים עוכבו באותו שדה התעופה. זאת לאחר שטיסתם נחתה במקום, והרשויות מנעו את עזיבתם. לדברי כמה מהנוכחים במקום, נלקחו מהם טביעות אצבעות והם תושאלו כמה פעמים.

"המשרד פועל על מנת שתיירים ואנשי עסקים ישראלים יוכלו להמשיך ולהיכנס לרוסיה, כפי שהיה עד כה. זאת, במיוחד כאשר ברור שלשתי המדינות אינטרס משותף בעידוד התיירות ההדדית וקשרי הסחר הבילטראליים".

שגרירות רוסיה בישראל הגיבה למקרה וכתבה: "על פי הנתונים שבידינו, נכון ל-1 לדצמבר 2019 - 5771 תיירים רוסים לא הורשו להכנס לישראל. רק באוקטובר 2019 סורבה כניסתם לישראל של 568 תיירים רוסים, ובנובמבר 2019 - 569 תיירים רוסים. כל יום כ-20 תיירים שמגיעים לישראל עם כסף וטיול מאורגן מעוכבים ונשלחים בחזרה לרוסיה.