זעם על דברי ליברמן נגד המכינות הדתיות: "חללינו הם מיליציות?"

במכינות הקדם צבאיות זעמו על דבריו של יו"ר ישראל ביתנו, לפיהם הציונות הדתית הופכת אותן "מיליציות דתיות פרטיות". מכינת עלי פרסמה את קיר ההנצחה לחלליה. נתניהו: "ניסיון לקושש קולות"

זמן צפייה: 00:52

במכינות הקדם צבאיות זעמו היום (שלישי) על דבריו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שטען הבוקר כי הציונות הדתית הופכת את המוסדות החינוכיים "מיליציות דתיות פרטיות". מכינת בני דוד-עלי פרסמה תמונתו של קיר ההנצחה לחלליה: "הנה המיליציה ליברמן. הנה פלנגת עלי. תתבייש!", נמסר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף אף הוא את ליברמן ואמר: "הציונות הדתית היא מלח הארץ ויש לה תרומה אדירה לצה״ל ולמדינת ישראל. על בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית נמנים רועי קליין ז"ל, אוריאל ואלירז פרץ ז"ל, דרור וינברג ז"ל ולוחמים ומפקדים רבים שמסרו את חייהם למען ביטחון ישראל. מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

בתגובה לדבריו של נתניהו, ליברמן השיב: "‏אדוני ראש הממשלה - אתה האחרון שיכול ללמד אותי ולהטיף לי מוסר על הציונות הדתית. ‏אתה זה שקיבל החלטה להעביר את חברון לפלסטינים, אתה הצבעת בעד ההתנתקות בכנסת, אתה זה שמשלם דמי פרוטקשן לחמאס. קצת צניעות לא תזיק לך".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

ליברמן: המכינות הקדם צבאיות של הציונות הדתית הופכות מיליציות

ליברמן: "נתניהו יקים ממשלת מיעוט – בתמיכת המפלגות הערביות"

גנץ לנתניהו: "עצור את מינוי סמוטריץ' לקבינט – מדובר בהפקרות"

נתניהו וליברמן
נתניהו וליברמן | צילום: רויטרס

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', אותו תקף ליברמן באופן אישי בדבריו, הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "יופי אביגדור חמוד, קיבלת את מנת התשומי היומית שלך כבר בבוקר. אפשר להמשיך את היום. שיהיה לכולנו המשך יום טוב".

ליברמן הגיב לביקורת נגדו, וכתב בחשבון הפייסבוק שלו שהוא עומד מאחורי דבריו. "אני רואה שיש מי שמנסה לעוות דברים שאמרתי הבוקר, אז כדרכי, אהיה ישיר ובהיר: המכינות הקדם צבאיות הדתיות, שהייתי שותף להקמת כמה מהן ולהסדרת כולן בשנת 1997, יחד עם זבולון המר ז״ל, הן מפעל אדיר וחשוב. אני פוגש את תלמידי ובוגרי המכינות בשטח כל הזמן: מדובר במלח הארץ. אבל כדי לשמור על המפעל האדיר הזה חייבים לנתק אותם מהסמוטריצ׳ים למיניהם".

"חייבים להרחיק מהם את הרבנים שמטיפים לערכים הנוגדים את מורשת צה"ל", המשיך ליברמן. "אני בטוח שגם רועי קליין הי"ד היה מתקומם נגד דבריהם של הרב לוינשטיין והרב רדלר. כן למדינה יהודית, לא למדינת הלכה. כן לציונית הדתית, לא לחרד"לים".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, אמר בתגובה לדברי ליברמן: "לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה שלך. בזמן שהחברה הישראלית זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב".

איילת שקד, שרת המשפטים לשעבר, הגיבה אף היא לדברי ליברמן: "בוגרי המכינות הקדם צבאיות הם היום אחד מעמודי התווך של צה״ל. זהו מפעל חינוכי מפואר שבוגריו מהווים את חוד החנית של החברה הישראלית. זו האמת. אין אחרת".

אביגדור ליברמן בכנס הרצליה
אביגדור ליברמן בכנס הרצליה | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום, כאמור, תקף ליברמן את ראשי מפלגות הציונות הדתית, בהם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' והרב פרץ, ואמר כי הציונות הדתית משתלטת על הפוליטיקה הישראלית. "המכינות הקדם צבאיות הדתיות הכינו שורה של לוחמים טובים ואני מקווה שימשיכו", אמר. "אבל מה קורה היום מתפתח לכיוון מיליציות דתיות פרטיות. מטפחים פה חיילים שהכפיפות שלהם לא למפקד הצבאי הישיר אלא לסמכות רוחנית, לרב". ליברמן אמר את הדברים בכנס הרצליה.

"בממשלה הבאה צריך לנתק בין משרד החינוך למכינות הצבאיות. הדואליות הזאת, הכפיפות של המכינות גם למשרד החינוך וגם למשרד הביטחון לא יכולה להימשך. חייבים לנתק מהמכינות את משרד החינוך, שהפך לחרד"לי לחלוטין, במיוחד נוכח העובדה שהרב פרץ שם, לצד סמוטריץ' שמגיע מהקצה השני ובן גביר יצטרף כצלע השלישית".

ליברמן התייחס גם לאפשרות של ממשלת אחדות, אותה הוא מציב כתנאי לכניסה לממשלה הבאה. "אנחנו דוגלים בגישה של ממשלה רחבה. ישראל נמצאת בצומת קריטית, יותר קריטית ממה שאנשים חושבים – גם במישור הביטחוני וגם הכלכלי", אמר. כדי להתמודד עם כל האתגרים בו זמנית חייבים להקים ממשלה רחבה – ישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן. השאלה היא לא מי ראש הממשלה אלא איזו ממשלה תקום. אני לא פוסל אף אחד, התנאי שלנו, לפני שנמליץ לנשיא על מישהו, הוא הסכמה על ממשלה רחבה. לא יסכימו – לא נמליץ לאף אחד".