מפזרים את הכנסת: הבחירות יתקיימו ב-1 בנובמבר

אחרי שבמשך ימים התעכבה ההתפזרות, בקרוב צפויה להתחיל במליאה ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית. הכנסת ה-24 תתפזר אחרי קצת יותר משנה, וישראל תצא למערכת בחירות חמישית בשלוש שנים. עבאס התפרץ לעבר נתניהו בזמן שנאם בגנות הממשלה: "ניהלת איתנו משא ומתן, אין לך בושה?"

זמן צפייה: 02:32

סופית - הבחירות יערכו ב-1 בנובמבר: אחרי שבמשך ימים ארוכים התעכב הליך פיזור הכנסת, ההצבעה הסופית על חוק ההתפזרות צפויה לעלות הבוקר (חמישי) לקריאה שנייה ושלישית. הדיונים החלו בשעה 4:00 לפני בוקר, כאשר ההצבעה תוכננה לשעה 8:00, אך היא עדיין מתעכבת.

נתניהו במליאת הכנסת
נתניהו במליאת הכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו עלה לנאום במליאת הכנסת הבוקר, ואמר: "בשנה האחרונה האזנתי לרחשי הלב שלכם, שמעתי על הבעיות והמצוקות שלכם. התבוננתי גם פנימה, למדתי הרבה מאוד. כל מי שמקשיב לאזרחי ישראל רואה שמשהו יסודי השתבש בשנה האחרונה במדינה שלנו. הביטחון האישי התערער, הכבוד הלאומי הושפל, הפחד מאויבינו גבר, דגלי ישראל הוסרו ודגלי אש״ף הונפו".

"יוקר המחייה מכה בכיס של כולנו", הוסיף נתניהו, "בדלק שהתייקר שוב הבוקר, במשכנתאות, במזון, בחשמל. סל הקניות של כל ישראלי שובר שיאים של כל הזמנים ואין ממשלה שתטפל. זה מה שקורה כשלוקחים פייק ימין עם שמאל קיצוני, מערבבים עם האחים המוסלמים וזו התוצאה".

מנסור עבאס מתפרץ על נתניהו בכנסת
מנסור עבאס מתפרץ על נתניהו בכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"לפיד כבר סגר עם רע"מ והמשותפת כי הוא יודע שבלעדיהם אין להם רוב. זו מתמטיקה פשוטה", המשיך נתניהו, "אל תאמינו להכחשות כי במו עינינו ראינו שזה מה שהחזיק את הממשלה בחודשים האחרונים. אל תאמינו לחתימות באולפנים. הזהרנו על כך ערב הבחירות הקודמות וזה מה שקרה, אחד לאחד. זה מה שיקרה גם הפעם". בשלב זה התפרץ לעברו יו"ר רע"מ מנסור עבאס ואמר: "ניהלת איתנו משא ומתן, אין לך בושה?". נתניהו נזף ביו"ר הכנסת מיקי לוי וקרא: "תוציא אותם".

הסדרנים מפנים את מנסור עבאס לאחר העימות במליאה עם נתניהו
הסדרנים מפנים את מנסור עבאס לאחר העימות במליאה עם נתניהו | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לאחר שכבר הוחלט אמש כי ההצבעה תתקיים בבוקר, בשעות הערב הוזעקו הח"כים למשכן והיה נראה שההצבעה תתחיל כבר במהלך הלילה, אך לבסוף הוחלט סופית להעביר אותה לשעות הבוקר. חילוקי הדעות במליאה נמשכים, כאשר האופוזיציה הציעה לבטל את הפרשת ח"כ עמיחי שיקלי בתמורה לחוק המטרו או לשינוי מועד הבחירות ל-25.10.

על אף ניסיונות השכנוע של הקואליציה, חוק המטרו, כמו גם חוק הפטור מוויזות לארה"ב, ירדו מהפרק ולא יעלו להצבעה. על כל החוקים שנשארו בחוץ יוכלו חברי הקואליציה והאופוזיציה להמשיך להתווכח בוועדת ההסכמות, הגוף שבו נציג מהקואליציה ונציג מהאופוזיציה דנים בתקופת הבחירות בכל חוק שמבקשים לעלות, ומגיעים לסיכומים.

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-the-main-edition-clips-part-2906222045' autoplay='0' credit='' desc='בנט פורש: "אשאר חייל נאמן של הארץ הזאת"' poster='' kid='1_wgp4m7fl' duration='']

לאורך כל היום נמשכו העימותים וחילוקי הדעות על רשימת החוקים שכן יעברו ואלה שיתקעו, כאשר השיא של היום הגיע בשעות הערב כשראש הממשלה נפתלי בנט הודיע, די כצפוי, על החלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים. "אין בכוונתי להתמודד בבחירות הקרובות, אך אשאר חייל נאמן של הארץ הזאת", אמר בנט בהצהרה בכנסת.

ראש הממשלה היוצא גם הודה לשותפתו שאותה הגדיר מצוינת, שרת הפנים איילת שקד, ואמר כי היא תנהיג את מפלגת ימינה. "אני בטוח שהיא תצליח להובילה לטובה", אמר בנט והודה גם לשר מתן כהנא ולחברי הכנסת של ימינה.

בנט נפרד מסדרני הכנסת
בנט נפרד מסדרני הכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

על תקופת ממשלת המעבר אמר בנט: "אעביר את מקל השליחים לחברי יאיר לפיד. אני אמשיך לסייע ולעזור לו במסגרת תפקידי". ראש הממשלה הבא יאיר לפיד צייץ לאחר ההצהרה: "נפתלי אחי, תודה בשמי ובשם כל עם ישראל".

בנט ולפיד בדיון על פיזור הכנסת
בנט ולפיד בדיון על פיזור הכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לפיד צפוי להתחיל בקרוב את תהליך החפיפה שלו, ואמש הבהיר בנט בנאום הפרישה שלו כי הפעם העברת המקל תהיה מסודרת, תוך שהוא רומז לפגישת החפיפה הקצרה בינו לבין ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שארכה חצי שעה.

לפיד בתחילה ייפגש עם כל ראשי מערכת הביטחון, ובכירים נוספים. הוא מעודכן היטב בסוגיות המדיניות והביטחוניות השונות, גם מתוקף תפקידו בשנה האחרונה, כשר החוץ וכראש הממשלה החליפי. עם זאת, ראש הממשלה מכיר את התמונה הרחבה ביותר מתוקף תפקידו, ולכן הפגישות הללו נדרשות.

לפיד במליאת הכנסת
לפיד במליאת הכנסת | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בנוסף, ייערך טקס חילופים מצומצם בין לפיד לבין בנט, לא בנוכחות קהל או תקשורת - להחלטתם. בימים הקרובים ראש הממשלה הנכנס, לפיד, יעבור לבלפור - אולי כלקח על אי-כניסתו של בנט למעון בירושלים, והביקורת שספג על כך. בשבוע הבא מתוכנן ללפיד כבר ביקור מדיני ראשון כראש ממשלה, כאשר הוא יטוס לצרפת, שם הוא צפוי להפגש עם נשיא המדינה עמנואל מקרון.