בשל המבצע: ועדת חקירה של האו"ם נגד ישראל בחשד ל"פשעים" בעזה

מועצת זכויות האדם של הארגון הצביעה בעד פתיחת הוועדה בעקבות "שומר החומות". נתניהו: "עוד החלטה מבישה שמלבינה ארגון טרור רצחני". משרד החוץ: "כתם מוסרי - לא נשתף פעולה עם החקירה"

מבצע שומר החומות, עזה
פעילות צה"ל ברצועת עזה במהלך מבצע שומר החומות | צילום: רויטרס

מועצת זכויות האדם של האו"ם הצביעה הערב (חמישי) בעד פתיחת חקירה נגד ישראל בחשד ל"פשעים" בעזה, במהלך מבצע "שומר החומות". 24 מדינות הצביעו בעד פתיחת החקירה, 9 התנגדו, ו-14 נמנעו. כזכור, על פי משרד הבריאות בעזה, 254 בני אדם נהרגו במהלך המבצע ברצועה, בהם 67 ילדים ו-39 נשים. קרוב ל-2,000 בני אדם נפצעו.

ראש הממשלה נתניהו תקף את ההחלטה ואמר כי "מדובר בהחלטה מבישה שמוכיחה את האובססיה של המועצה נגד ישראל. פעם נוספת רוב לא מוסרי מארגון מלבין ארגון טרור רצחני שתוקף אזרחים ומשתמש באזרחי עזה כמגן.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הדרישה החדשה של גנץ מלפיד: זכות וטו על כל שינוי במערכת המשפט

כתב אישום כפוף לשימוע נגד ליצמן בפרשיות המעדנייה ומלכה לייפר

אסון הרכבל: איתן בן ה-5 שב להכרה מלאה ושוחח עם דודתו

תקיפת צה''ל ברצועת עזה
תקיפת צה''ל ברצועת עזה | צילום: רויטרס

משרד החוץ מסר בתגובה כי "ישראל דוחה בשאט נפש את ההחלטה של המועצה לזכויות אדם, גוף צבוע בעל רוב אנטי ישראלי מובנה. מדובר בכתם מוסרי על הקהילה הבין-לאומית והאו"ם. ישראל לא תשתף פעולה עם חקירה שכזו ותמשיך להגן על עצמה מפני גופים מוטים פוליטית המנסים לפגוע בלגיטימציה של פעילות חוקית ומוצדקת".

ארצות הברית גינתה גם היא את ההחלטה והביעה עליה צער: "החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם 'מאיימת לסכן' את ההתקדמות האחרונה באזור".

הריסות בעזה
הריסות בעזה כתוצאה מתקיפות חיל האוויר ברצועה | צילום: ללא

גם שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, יצא נגד ההחלטה: "מדובר בהחלטה מבישה ובזויה המונעת משנאה ועיוות מוסרי והתקבלה על ידי רוב המורכב ממדינות שבחלקן המשטרים האכזריים בעולם. המועצה קבעה את תוצאות החקירה עוד לפני תחילתה. ההתעלמות מירי הרקטות לעבר אזרחי ישראל והשוואת מדינה דמוקרטית לארגון טרור – מחזקת את חמאס ומהווה תמיכה בטרור בכל העולם. זוהי חרפה על פני חברי המועצה".