שטייניץ: "המובלעות יוחזרו לירדן"; התושבים זועמים: "שערוריה"

שר האנרגיה אמר בריאיון לגל"צ כי בתום תקופת החכירה, מובלעות נהריים וצופר ישובו לממלכה ההאשמית – ועורר סערה: "קוראים לנתניהו לפעול מול ירדן לפני פקיעת ההסכם"

 מעבר הגבול בנהריים
מעבר גבול בין ירדן לישראל (ארכיון) | צילום: רויטרס

המובלעות יוחזרו לירדן? שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הודיע היום (שישי) כי ישראל נערכת להחזרת מובלעות נהריים וצופר לירדן לאחר 25 שנים מאז הסכם השלום בין המדינות, וסיום תקופת החכירה. "השטחים הללו יוחזרו לירדן", אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל, "נצטרך למצוא שטחים חקלאיים חלופים ולהכשיר אותם בתוך ישראל. אין לזה תוחלת".

בבקעת הירדן תקפו את הדברים. "מדובר באמירה שהיא שערורייתית וחסרת אחריות", אמר עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, "אנחנו מקווים שזו לא עמדתה הרשמית של ממשלת ישראל והעומד בראשה חודשיים לפני  סיום 25 שנות ההסכם".

עוד הוסיף גרינבאום, כי "בזמן שנותר חייבים לעשות הכל כדי להמשיך את השליטה הישראלית באי ובעיקר להתנהל באחריות ובשיקול דעת ולא לצאת בהצהרות חסרות כיסוי". גורמים נוספים בעמק הירדן הביעו זעם על האמירה. "קוראים לראש הממשלה נתניהו לפעול מול הירדנים לפני פקיעת ההסכם".

המעבר מישראל לירדן באזור נהריים
יוחזר לירדן? המעבר באזור נהריים | צילום: חדשות עשר

בחודש אוקטובר אשתקד הודיע מלך ירדן עבדאללה כי לא יאריך את תוקפו של נספח מהסכם השלום עם ישראל לפיו השטחים החקלאיים הסמוכים לנהריים ימשיכו להיות בריבונות ישראלית. משמעות המהלך הייתה כי תוך שנה ישוב השטח ומובלעת צופר לריבונות ירדנית.

אותם אזורים הועברו בשנת 1994 לריבונות ירדנית, אך עם זכויות שימוש מיוחדות לישראל למשך 25 שנה. אזור נהריים הוגדר כשטח בבעלות ישראלית, עם אפשרות מעבר לחקלאים ותיירים אליו. משנה זו נפתחה נהריים למעשה למבקרים ישראלים, תחת הכינוי "אי השלום".

בהסכם ישנם נספחים שמתייחסים לסיפוח של שני האזורים, ולפיהם לאחר 25 שנים כל אחד מהצדדים יוכל לקבוע אם ברצונו להמשיך בחכירה ל-25 שנה נוספות או לא, בתנאי שיודיע זאת שנה מראש – ואכן שנה לפני תום מועד 25 השנים, הודיעה ישראל כי לא תמשיך בחכירה.