טלוויזיית חמאס: "ההבנות המתגבשות כוללות חילופי אסירים"

לפי ערוץ "אל-קודס", בשעות הקרובות יגיעו להכרעה בנוגע להסדרה בין רצועת עזה לישראל • דיווח: האסירים הביטחוניים החליטו לפתוח בשביתת רעב בשבוע הבא

זמן צפייה: 01:14

במסגרת ההבנות המתגבשות בין ישראל לחמאס צפויה להתבצע עסקת חילופי אסירים - כך דיווחו הבוקר (שלישי) מקורות לערוץ "אל-קודס", השייך לחמאס. על פי הדיווח, השעות הקרובות יהיו קריטיות לחתימת העסקה. בתוך כך, האסירים הבטחוניים החליטו להסלים את המחאה נגד שירות בתי הסוהר, ויפתחו בשביתת רעב החל מיום ראשון - כך על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

שביתת הרעב, כך טוענים האסירים, נועדה למחות על כך שבשב"ס ממשיכים להתקין מכשירי מיסוך נגד מכשירים סלולריים. לצד זאת, חמאס הציגה אתמול לשליח האו"ם במזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, מידע שהתקבל מראשי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הישראלים שמצביע על חומרת מצבם. הנהגת החמאס ביקשה ממלאדנוב להתערב באופן מהיר כדי לעצור את ההתדרדרות בתוך בתי הכלא. כך דיווח עיתון "אל-אחבאר" הלבנוני.

כזכור, אתמול נפגשו יו"ר הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה ונציגים נוספים של הארגון בעזה עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב. לפי דיווח פלסטיני מפי מקור אשר לקח חלק בפגישות, סוגיית אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל הייתה הראשונה שנידונה בשיחות, לאחר שבשבוע שעבר שני סוהרים נדקרו על ידי אסירי חמאס בכלא קציעות שבנגב. הנייה הזהיר כי זהו גורם שעלול להוביל להסלמת המצב בבתי הכלא ולהרעה ביחסים בין ישראל לחמאס. כך לפי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים.

אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב
אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב | צילום: חדשות 13

עוד דווח כי אנשי חמאס הציגו חלק מהמסרים שהועברו מהנהגת האסירים בבתי הכלא, המתארים את חומרת המצב וכן את הצעדים שבכוונתם לנקוט אם לא ייפסקו "התקיפות" נגדם. בנוסף, נטען כי אנשי חמאס דרשו ממלאדנוב ומהאו"ם שיתערבו במהרה, על מנת למנוע את הידרדרות המצב.

מאמצי ההסדרה בין ישראל לחמאס כוללים פעולות הומניטריות. מתאם פעולות הממשלה בשטחים אישר אתמול את הדיווחים בתקשורת הפלסטינית לפיהם, בצעד תקדימי, יוגדל מרחב הדייג מטווח של עד 11 קילומטר לטווח של עד 28 ק"מ. עוד נמסר כי מדובר בצעד למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה, מתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת.

בד בבד, יממה לאחר שנפתחו מחדש מעברי הגבול ארז וכרם שלום, הגיעו אתמול מספר פעילי "עוצמה יהודית", בהובלת איתמר בן גביר למעבר כרם שלום, ומחו על הפתיחה המחודשת. במהלך חסימת הדרך על ידי הפעילים, התפתחה קטטה בינם לבין נהג משאית. לטענת הנהג, הפעילים תקפו אותו במוטות, ב-"עוצמה יהודית" טענו מנגד כי הנהג ניסה לדקור אותם בסכין. המשטרה עיכבה לחקירה שלושה בני אדם החשודים במעורבות באירוע.

צילום: עוצמה יהודית

התרעת "צבע אדום" נשמעה ביום ראשון במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מדובר צה"ל נמסר כי הרקטה שנורתה לעבר ישראל - נפלה בשטח הרצועה. "סוף השבוע האחרון היה כמו סרט עם עלילה שהסוף שלה ידוע מראש", סיפר בני חסון, תושב קיבוץ כיסופים שבעוטף עזה ל-"החדשות עם יעקב אילון". "כרגע אין שום סבב, רק כוחות צה"ל על הגדר – אנחנו ממשיכים לשמוע את קולות הנפץ. פה ושם יש אזעקת צבע אדום, פעם זה בטעות ופעם זה אמת – וזה המצב".

חמש רקטות נורו ביום ראשון לפנות בוקר מרצועת עזה לשטח ישראל, ונחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו מטרות ברצועה. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו היעדים סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. זאת, בתום יום של הפגנות מאופקות יחסית בגדר הרצועה, שאירעו לציון יום האדמה וברקע המגעים לגיבוש הבנות בתיווך המשלחת המצרית.

''צעדת המיליון'' בגבול רצועת עזה לציון יום האדמה | צילום: החדשות 13

בתום הפגנת "צעדת המיליון" שנערכה ביום שבת בגבול רצועת עזה, נמסר מדובר צה"ל כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה מאנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40 אלף מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סדרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.