הפתרון של הקואליציה ל"חוק הרבנים": ה"מורדים" בליכוד הוחלפו

אחרי ההתנגדות של חה"כ גוטליב סעדה, יו"ר הקואליציה כץ הודיע כי הם יוחלפו בוועדת החוקה - והחוק יעלה מחר להצבעה. גוטליב: "כץ - פיון של דרעי ונתניהו". בן גביר: "לא אתן יד לדיל של נתניהו ודרעי עם עבאס". בש"ס תקפו: "דיל? שקר מוחלט"

זמן צפייה: 06:07

הנהלת הקואליציה הודיעה הערב (שלישי) כי חברי הכנסת טלי גוטליב ומשה סעדה (הליכוד) הודחו מוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת, בעקבות התנגדותם ל"חוק הרבנים" - שצפוי לעלות מחר להצבעה. הצעד החריג של הקואליציה לא מבטיח כי החוק השנוי במחלוקת יעבור בסופו של דבר בקריאה שנייה ושלישית, גם לאחר שיאושר מחר בוועדת החוקה - והוא עשוי להיתקל בהתנגדויות במליאת הכנסת מכיוונם של חברי כנסת נוספים בקואליציה, שיצטרפו לשני חברי הכנסת מהליכוד שהודחו מהוועדה הערב.

בעוצמה יהודית כבר הביעו התנגדות לחוק, ומסרו: "לא ניתן יד לדיל פוליטי בין נתניהו ודרעי למנסור עבאס". בש"ס הגיבו: "מדובר בשקר מוחלט. ש״ס לא עשתה שום הסכם עם אף מפלגה ערבית או כל מפלגה מסיעות האופוזיציה לתמיכה בחוק הרבנים, ומצפה להעביר את החוק בתמיכת 64 אצבעות הקואליציה בלבד. איתמר בן גביר כדרכו הנלוזה מפיץ שקרים במטרה לסחוט את ש״ס לקבל מינוי רבנים שהוא חפץ בהם, או מינוי רב ראשי כזה או אחר, בניגוד לכללים. מהלך זה לא יצלח".

 

בעקבות המהלך, חברת הכנסת גוטליב תקפה בציוץ שפרסמה בטוויטר: "עוד לא יבשה הדיו על פרסומי הקודם והודיע לי ח"כ אופיר כץ שהוא מוציא אותי מוועדת חוקה. אין לו סמכות לעשות זאת בלי וועדת הכנסת אבל הוא עושה זאת בכל זאת. בוחרי הליכוד אני מתביישת שיו"ר הקואליציה אופיר כץ הוא פיון של דרעי ונתניהו. משרתם של אדונים. בידיים שלכם לבחור חברי כנסת אמיצים שעובדים עבורכם ולא עבור אריה דרעי וסמוטריץ שמחוקקים בזמן מלחמה את חוק הג׳ובים המושחת".

בציוץ עוקב, גוטליב תקפה את יו"ר ש"ס אריה דרעי, והתחייבה להתנגד לחוק במליאת הכנסת. "אריה דרעי רשום בפניך", כתבה, "אמנם אתה רוצה שאח שלך יקבל איזה מינוי, אחלה והבטחת לסמוטריץ הבטחות. ואצלך מטרה מקדשת כל אמצעי. הענישו אותי והוציאו אותי מוועדת חוקה כדי שאתה תעביר את חוק הרבנים. אני רואה אותך ורואה לך. ממליאת הכנסת כבר לא תוכל להוציא אותי. שם לא רק אני אצביע נגד".

ח"כ טלי גוטליב בדיון בוועדת החוקה על חוק הרבנים
חברי הכנסת המודחים בדיון בוועדת החוקה, היום | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר פרסום ההודעה על הדחתו, ח"כ סעדה מסר: "כפי שהודעתי כבר אתמול - אני מתנגד לחוק הרע הזה ולעיתוי הרע שהוא מובא בו, ושום סנקציה או הפחדה לא ישנו את עמדתי האידיאולוגית. לא אקבל מצב בו בשעת מלחמה מובא חוק שמטרתו לייצר מאות משרות רבניות".

עוד מסר: "ואם לא די בכך, בגלל הכניעה למפלגת ש"ס, בני הציונות הדתית חובשי הכיפות הסרוגות שמחרפים נפשם בשדה הקרב, לא יהיו יכולים להתמנות לתפקידי רבני עיר. מצב זה הוא בלתי מתקבל על הדעת. ראינו היום בועדת חוקה ראשי ערים, גם כאלו המייצגים את מפלגת הליכוד, שזועקים כנגד העוולה שהחוק הזה מייצר ואני גאה לעמוד לצידם ולצד רוב הציבור גם במחיר הדחה מהועדה. מתחילת המלחמה אני מבקר את הממשלה בכל פעם שהיא סוטה מהערכים בהם אני ורובם של מצביעי הימין דוגלים בהם, ואמשיך למלא את תפקידי ללא מורא".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף גם הוא בעקבות מהלך הקואליציה, ומסר: "כמה רחוק מוכן נתניהו לזחול בשביל החרדים בשביל לשמור על הקואליציה שלו. כמה חברי כנסת בליכוד עוד ימשיכו לספוג בשביל החרדים. השתמטות. ג׳ובים. אין גבול. שתשרף המדינה העיקר שיהיו עוד רבנים".

דיון בוועדת החוקה על חוק הרבנים
ועדת החוקה, הבוקר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדיון שנערך הבוקר בוועדת החוקה על "חוק הרבנים", הקואליציה לא הצליחה להשיג רוב, ויו"ר הוועדה שמחה רוטמן דחה את ההצבעה. מהלך הדחתם של גוטליב וסעדה בוצע כאמור במטרה לשנות את מאזן הכוחות בוועדה ולהבטיח כי החוק יעבור בה מחר בהצלחה.

לפי הצעת החוק השנויה במחלוקת, שיזמו רוטמן וח"כ ארז מלול מש"ס, שר הדתות יוכל לאלץ כל עיר, יישוב או שכונה למנות רב, גם אם אינם מעוניינים בכך. בנוסף, החוק יחייב את הרבנים לחתום על מסמך נאמנות לרבנות הראשית ולהיות כפופים אליה הלכתית, וכן יגדיל משמעותית את מספר הרבנים שמקבלים משכורת מהמדינה.