נתניהו: זאת מערכת עקיפת החוק; גנץ: ביקורת לא לגיטימית

רה"מ שב ותקף את מערכת המשפט ברקע סערת אום אל-חיראן. שר הביטחון השיב לו, והבהיר: "ניתן גב למערכת המשפט"; אוחנה: "גורמים מאפוזיים עסוקים בלהחזיק בעלי תפקידים במקומות רגישים"

זמן צפייה: 02:55

שר הביטחון בני גנץ יצא הערב (רביעי) נגד המתקפות של ראש הממשלה בנימין נתניהו על מערכת המשפט, ובפתח ישיבת סיעת כחול לבן אמר כי "מתקפות חריפות מצד השלטון נגד מערכת אכיפת החוק הן סכנה לדמוקרטיה הישראלית. מערכת המשפט ואכיפת החוק לא נולדו ולא יקרסו לטובתו או לרעתו של אדם זה או אחר".

"יש לנו מסר אחד ברור וחד לכל מי שעוסק באכיפת החוק", המשיך גנץ, ופנה לשוטרים, לחוקרים, לשופטים וכן לממלאי התפקידים בפרקליטות ולשופטים עצמם: "זיקפו קומה, אל תיראו ואל תחששו. אתם תמלאו את חובתכם ותגנו על שלטון החוק והדמוקרטיה - ואנחנו נמלא את חובתנו ונגן עליכם".

"זו לא ביקורת לגיטימית ואין בה אלא ניסיון לרסק ולפרק. כחול לבן מחזיקה במשרד המשפטים כדי למנוע צעדים מסוכנים ומיותרים, ובעיקר כדי להמשיך להגן על בתי המשפט ועל מערכת אכיפת החוק שתבטיח את חוסנה הדמוקרטי של ישראל. לא הכל פוליטי – לא הכל אישי. נעמוד כולנו כחומה בצורה וניתן גב למערכת המשפט".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

העצמאים מאיימים לא לציית להגבלות; כ"ץ: "מתנגד לסגר כללי"

הפיגוע בראש העין: כתב אישום נגד תושב ג'נין בגין ניסיון רצח

"מלא תפקידך ואל תטיף מוסר": עימות בין ניסנקורן לח"כים בליכוד

שר הביטחון בני גנץ
שר הביטחון בני גנץ | צילום: חדשות 13

בד בבד, הערב התקיימה גם ישיבה של סיעת הליכוד שהתכנסה על רקע המחדלים שנחשפו בפרשת אום-אל חיראן. בישיבה, יו"ר הכנסת יריב לוין אמר כי "האחד אוחז בגרונו של השני, האחד מחפה על השני - כולם מסתירים מהציבור. אסור שיהיו תפוחים רקובים. במקום שיש כוח כזה חייבת להיות בקרה הדוקה. המאבק הזה איננו עניין מפלגתי. זה דבר שצריך להדיר שינה מעיניו של כל אזרח".

"אם אין מה להסתיר", אמר ח"כ מיקי זוהר, "אין שום סיבה שהנושא לא ייבדק". "יש מה להסתיר", השיב לו נתניהו. גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה התייחס לפרשה, והוסיף: "גורמים מאפיוזיים, במסגרת המאבק לשימור כוחה של המערכת, עסוקים בלהחזיק בעלי תפקידים במקומות רגישים. מאז חקירתו הראשונה של נתניהו, אין ראש ממשלה שלא נחקר. כולם יודעים שגורלם ייחרץ בידי הגורמים המאפיוזיים האלה שמדברים גבוהה גבוהה על שלטון החוק - אבל שחיתות, מרמה והונאה היא לחם חוקם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

עוד בישיבה, השר זאב אלקין שאף קרא ללכת לבחירות בשל חילוקי הדעות בעניין: "הממשלה הזאת מקרטעת. אם נגזר עליה להתפרק - עדיף ורצוי שזה על המחלוקת העקרונית הזאת". בהמשך, חברת הכנסת מאי גולן תקפה את שר המשפטים אבי ניסנקורן, וטענה כי הוא "האיש המסוכן ביותר בממשלת ישראל ובציבוריות הישראלית".

"ייתכן שאבי ניסנקורן צח כשלג", אמר אוחנה, "אבל עצם החזקת הבדיקה באוויר היא כלי הנשק. הוא עמד במליאה והתנפל על אחד האנשים הישרים, יריב לוין, כאילו היה יו"ר ועד עובדים שמגן על עובדיו ולא על הצדק. הציבור מחפש מי שיגן עליו מפניהם ולא להפך, כתב אישום נגד נבחר ציבור, כל נבחר ציבור - וודאי ראש ממשלה, הוא פיגוע בדמוקרטיה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-articles-part-2009092147' autoplay='0' credit='' desc='השר זאב אלקין' kid='1_0xisw49v' duration='234'']

יו"ר הקואליציה זוהר הוסיף ותקף: "חוקרים אותנו כי אנחנו ימין. זה לא ייאמן. הגענו לנקודה בלתי נתפסת. אחרי שנחשפה המזימה לעיני כל, איך תפרו לראש הממשלה תיקים - ממשיכים באליטה המשפטית לטכס עצה איך להפיל את הימין ואת העומד בראשו. יכול להיות שהמדינה הזו הגיעה לשוקת שבורה".

ראש הממשלה סיכם את הישיבה ואמר כי "מה שקרה כאן הערב, זה אירוע מכונן. סוף שלטון הפחד. זאת לא מערכת אכיפת החוק, זאת מערכת עקיפת החוק".

אבי ניסנקורן בתפקידו כיו''ר הוועדה המסדרת בכנסת | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר הערב, בפתח הדיון טען נתניהו כי "אזרח ישראל נהרג באום אל-חיראן והוגדר כמחבל על לא עוול בכפו. מח"ש רצו לחקור - בפרקליטות קברו את התיק. ולמה בפרקליטות עשו את כל זה? לא בגלל שיקולי אכיפת החוק, אלא בגלל שיקול אחר".

כזכור, השבוע פורסם בחדשות 12 כי פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן טרפד חקירה נגד מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך באשר להתנהלותו סביב אירועי אום-אל חיראן, שם נהרג יעקוב אבו אלקיען משום שנחשד כמחבל. הצעד של ניצן, נטען, נעשה מחשש שחקירה כזו תסייע למאבקו הציבורי של נתניהו.

מח''ש מבצעת שחזור של האירוע באום אל-חיראן
מח''ש מבצעת שחזור של האירוע באום אל-חיראן | צילום: חדשות 13

"שי ניצן", המשיך נתניהו, "שטייח את הפרשה, כתב כי 'המפל"ג אכן פעל באופן שערורייתי - אך יש אינטרסים של המדינה שצריך לשקול. זה רק יעשה טוב למי שרוצה לרעת המערכת...'. ברור שיש פה החלטות פוליטיות שהתקבלו על ידי בכירי המשטרה והפרקליטות, תוך עיוות הצדק, החוק והאמת - והכול כדי להפיל ראש ממשלה מהימין. אי אפשר שלא להזדעזע".

ראש הממשלה הוסיף כי "את ההתנהלות הזאת חייבים לחקור - אבל מי יחקור? המפכ"ל ששומר על החוקר? הפרקליט ששומר על המפכ"ל? אולי היועמ"ש? האם יתכן שהיועמ"ש לא ידע את כל ההתנהלות הזו? אני נותן הערכה זהירה - הוא לא יבדוק את זה. אין מנוס מחקירה עצמאית ובלתי תלויה. אזרחי ישראל רוצים לדעת את האמת".

לאחר נאומו של נתניהו, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף וקרא לכחול לבן לעזוב את הממשלה. "הם לא יכולים להישאר בממשלה ההרסנית הזו. נתניהו דוהר לביטול הדמוקרטיה בישראל. כחול לבן לא יכולים להמשיך לתת לזה יד".