גנץ פותח הכול: "נתניהו יודע מה צריך לעשות ופועל משיקולים פוליטיים"

אחרי שפרש מממשלת החירום, יו"ר המחנה הממלכתי התראיין במהדורה המרכזית ודיבר על ניהול המלחמה ("המערכה בעזה תימשך עוד שנים רבות"), על הנסיונות להתניע עסקת חטופים ("היה מתווה על השולחן, ככל שחיכינו - המחירים הלכו והאמירו"), על סערת חוק הפטור מגיוס ("מה שחשוב זה לגבש מתווה שירות חדש, ולא ניצחון פוליטי קטן" - ועל היחסים עם רה"מ נתניהו. "המילים והמעשים שלו לא באותו מקום" | צפו בריאיון המלא

זמן צפייה: 14:49

אחרי שפרש מממשלת החירום אליה הצטרף עם פרוץ המלחמה בעזה, יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ התראיין הערב (חמישי) במהדורה המרכזית, ודיבר על ניהול המלחמה, הניסיונות להתניע עסקת חטופים - והיחסים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "השיקולים הפוליטיים בממשלה הם אלה שקובעים, המילים והמעשים של נתניהו הם לא באותו מקום", אמר גנץ, "לנתניהו יש רוב, שיהיה אמיץ ויחליט להשיב את החטופים, נתמוך בו גם מבחוץ. נתניהו יודע מה צריך לעשות - ובוחר לא לעשות את זה, משיקולים פוליטיים".

"נכנסתי לממשלה מתוך כוונה להירתם למלחמה", אמר גנץ בפתח הריאיון, "נכנסתי לא עם רמת אמון, אלא ממקום של צורך. כמו חייל התגייסתי ב-7 באוקטובר עם גדי (איזנקוט) ועם חברי. היינו שם במשך חודשים רבים, ולצערי, בתקופה האחרונה הפוליטיקה השתלטה על ההחלטות הנכונות".

גנץ המשיך: "בתקופה האחרונה, בחודשים האחרונים, ניסינו להשפיע, דיברנו, כתבנו והסברנו. לא נטשתי, זרקתי רימון והלכתי. אמרתי 'הנה הכיוונים שאליהם אנחנו צריכים ללכת'. צריך לקדם עסקת חטופים, צריך לטפל בצפון, צריך להתמצא בזירה האזורית. לצערי זה לא הלך".

בני גנץ וגדי איזנקוט
השרים גנץ ואיזנקוט | צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

גנץ מסביר כי "האשם העיקרי במה שקורה ברצועת עזה זה סינוואר", אך ממשיך וטוען כי "אנחנו צריכים לחפש כל דרך להשיב את החטופים. המערכה ברצועת עזה תימשך עוד שנים רבות. אמרתי את זה כשנכנסנו לקבינט".

יו"ר המחנה ממלכתי מסביר כי "באזור ינואר, פברואר, מרץ, כשדיברנו על מתווה פריז, היו מחירים מסוימים לעסקה, וככל שחיכינו המחירים הלכו והאמירו". לדבריו, "סינוואר יושב בתוך המנהרות, לא באמת אכפת לו מהעם שלו, כל הלחץ העולמי נוצר על מדינת ישראל והמחירים מצד שני הצדדים רק עולים. לכן אנחנו צריכים לקדם על בסיס לחץ צבאי, לחץ אזורי ובינלאומי, לקדם מתווה של עסקה – ולקחת אותה".

מפגינים בתל אביב
מפגינים בתל אביב | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

על מועד העזיבה של הממשלה אמר: "עזבנו בכאב גדול ולא בשמחה, כי הרגשנו שאנחנו לא צריכים להישאר בתוך הממשלה הזאת, שהשיקולים הפוליטיים על כל ההחלטות הכואבות – הם אלה שקובעים". לטענתו, נתניהו "יכול וצריך להחליט, בלי סיפורים. יש לו יש לו מספיק רוב בקבינט ובממשלה – שייקח אומץ, יחליט ויבצע. אנחנו נתמוך בו והוא יקבל את כל הגיבוי שהוא צריך. כל מה שהוא צריך זה להחליט שהוא במקום של השבת החטופים באמת, שהמעשים שלך, והמילים שלך נמצאים בדיוק באותו מקום. לצערי זה לא המצב".

גנץ טוען כי הציבור צריך לחדש את האמון שלו במנהיגיו, ולכן יש לקבוע מועד לבחירות: "אנחנו לפני מערכה מאוד ארוכה ברצועת עזה, לפני אתגרים אזוריים מאוד גדולים, והדרך היחידה של ישראל להתמודד איתם היא על ידי חידוש האמון בין העם לנבחריו. האמון הזה נטחן עד דק במהלך שנת 2023, שיאו ב-7 באוקטובר. זה ממשיך גם עכשיו, מערכת השיקולים הפוליטיים ובשיאה מתווה שירות שלא מקודם".

ישיבת הקבינט
ישיבת קבינט המלחמה (ארכיון) | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

שר הביטחון לשעבר המשיך להטיל ביקורת על קבלת ההחלטות של נתניהו: "הוא לעצרי יודע מה צריך לעשות, ובוחר שלא לעשות את זה בגלל שיקולים פוליטיים, ולכן צריך בחירות, לבחור הנהגה מוסכמת וביחד להתמודד עם זה".

על כך השגם הוא נחשב לחלק מה"קונספציה" שהובילה למחדל 7 באוקטובר, אמר: "אני מאוד גאה על תקופת שירותי כרמטכ"ל, גם עברנו תקופות קשות ומערכות לא פשוטות. אני לא בורח מהאחריות שלי לא כרמטכ"ל, לא כשר ביטחון. 7 באוקטובר זו נקודת חציה".

על החלטת החלת דין הרציפות על חוק הגיוס, שעברה במליאת הכנסת, אמר גנץ: "ניצחון פוליטי קטן שמאריך לך את החיים בשאכטה של כמה חודשים מבחינה פוליטית, זה ממש לא מה שמדינת ישראל צריכה, וזה עצוב מאוד. מה שצריך זה מתווה שירות חדש".

רה"מ נתניהו אמש בכנסת
רה"מ נתניהו בכנסת לאחר ההחלטה על חוק הגיוס | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גנץ הרחיב בדבריו על הפעילות של צה"ל בגזרה הצפונית, ואמר: "אנחנו צריכים לחתור לניצחון אמיתי, הביטוי של ניצחון מוחלט - הוא לא לספר את המציאות האמיתית. אנחנו כבר במצב הכרעה ברצועת עזה. צה"ל יכול לפעול בכל מקום שהוא רוצה. המלחמה לא נגמרה, אך בדרום אי אפשר למנוע פעולה של צה"ל. האתגר הגדול מונח כבר בצפון. אני חודשים מדבר על הצורך להפנות את המאמצים צפונה.

אנחנו לא יכולים לאבד עוד שנה בצפון. הפינוי שם היה נרחב מדי, אני שותף להחלטה הזאת. צריך להיות מסוגלים להחזיר את התושבים. בוודאי את היישובים האחוריים, ובהמשך גם את היישובים הקדמיים. המלחמה עם חיזבאללה, המלחמה הגדולה עם איראן, היא עוד תקרה בעתיד, אבל כרגע צריך להביא את המלחמה לסיומה".

גנץ טען כי ביום שאחרי המלחמה, "גורמים מקומיים שיגובו על ידי האזור", צריכים לשלוט ברצועת עזה. "הם לא אוהבים את מדינת ישראל, זו האמת, אבל הם פה", סיכם, "אנחנו נצטרך לסתום את האף ולעבוד איתם. אני לא רוצה שהילדים שלך או שלי יחלקו אוכל או יטפלו בביוב של עזה".