דקת הדומיה שעוררה מהומה במשכן

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת עמדו דקת דומיה לזכר נרצחי הטבח בכפר קאסם ב-1956

תוך פחות משעתיים מפתיחת מושב הכנסת, הטונים שוב עלו - והפעם על נושא מפתיע: ח"כ טאלב אבו עראר  (הרשימה המשותפת) הציג היום (שני) את הצעת אי-האמון של מפלגתו מול אולם כמעט ריק - לאחר שרבים הצטרפו לקריאה להחרים את הדיון. אבו עראר הזכיר את הטבח בכפר קאסם, שחל לפני 60 שנים, וביקש מחברי הכנסת המעטים לעמוד דקת דומיה לזכרם - אך השר יריב לוין שנותר באולם סירב ועורר מהומה. צפו בסערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו עראר העיר ללוין: "ביקשתי לקום לזכרם". לוין השיב לו: "זו לא הפגנה, תוציאו אותם מפה". הח"כ מהרשימה המשותפת הגיב לו בצעקות מהדוכן: "אתה גזען ואתה צריך להתבייש". לוין, שנותר באולם מכיוון שעל פי נהלי הכנסת חייב להיות שר נוכח, שב ואמר: "כאן לא עושים מחאות והפגנות".

בהמשך זעק לעבר הח"כים הערבים: "כאן זה לא מסגד, לא עוצרים את הדיון". ח"כ טלי פלוסקוב מסיעת "כולנו", סגנית יו"ר הכנסת שניהלה את הדיון, הבהירה ללוין כי הדבר מותר כל עוד מדובר בזמנו של הנואם - אך התקשתה להרגיע את הרוחות.

חכ

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ, שחלק מבני משפחתו נורו למוות בטבח, זעם על דברי לוין וקרא לו להתבייש בשמו ובשם הממשלה. לוין זעק לעברו: "אין לך סיבה להיות כאן" - ופריג' הוצא מהדיון לאחר שננזף שלוש פעמים.

פריג' מסר לאחר הרחקתו: "'טבח כפר קאסם הוא שקר', זה מה שאמר לי היום שר התיירות של מדינת ישראל יריב לוין. הטבח שבמהלכו נרצחו בני משפחתי הוא שקר בעיני השר לוין. הרצח של 49 חפים מפשע הוא שקר. החלטת בית המשפט היא שקר. גם אמירתו המהדהדת של השופט בנימין הלוי על 'פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה', היא שקר בעיני השר לוין".

הח"כ הוסיף: "שר בממשלה משכתבת היסטוריה, ממשלה שיכולה לגנות מכחישי שואה, אבל בעצמה עסוקה בהכחשת ההיסטוריה. דקות ספורות קודם היה זה השר לוין שסיכל באלימות מילולית את דקת הדומיה ל-49 נרצחי הטבח, הוא צרח, אבל יו"ר הישיבה, ח“כ טלי פלוסקוב הרחיקה אותי. כי במדינת ישראל של 2006 מי שדבריו לא נוחים לשלטון, מושתק".