הח"כ למען הקנגורו: "זה תפקידנו"

ח"כ אמסלם מגיב: "להם יש קנגורו ולנו יש איילים וחזירי בר, אתה בא ללמוד מניסיון כזה או אחר" ויוצא נגד ח"כ רוזנטל: "מלשן ומשת"פ"

לאחר פרסום הפרוייקט המיוחד של חדשות 2 אתמול (רביעי), במסגרתו אישרו מספר חברי כנסת את הגעתם לכנס פיקטיבי להצלת חיות הכיס באוסטרליה, שנערך בשבוע העמוס ביותר של המושב - הבוקר כבר מנסים הח"כים להצדיק את בחירתם. "תפקידו של ח"כ הוא גם לייצג את ישראל בכל מיני גופים בעולם, ברוב הנסיעות עצם המפגש הוא חשוב", אמר הבוקר ח"כ דודי אמסלם בריאיון לגל"צ. במקביל גם תקף אמסלם את ח"כ מיקי רוזנטל, שסייע בפרוייקט. "הוא ח"כ שהלשין על חברים שלו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בסופו של דבר כשבאים למפגש כל מיני חברי פרלמנט מכל מיני מקומות בעולם זה חשוב", הסביר ח"כ אמסלם את העובדה שאישר את הגעתו בתחילה. "בסוף הודעתי שלא אוכל להגיע, אבל חשוב להבין שאצלנו בוועדה דנו בעבר בהצלת חיות הבר. אז אם להם יש קנגורו אז לנו יש איילים וחזירי בר, אתה בא ללמוד מניסיון כזה או אחר".

רוצה לייצג את ישראל. אמסלם (מרים אלסטר / פלאש 90)
רוצה לייצג את ישראל. אמסלם (מרים אלסטר / פלאש 90)

במסגרת הפרוייקט, על מנת לקבל את אישורה של ועדת האתיקה, שיתף עמנו פעולה ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), שסייע בהגשת הטפסים לוועדה. בריאיון לגל"צ התייחס ח"כ אמסלם גם לסיוע של רונזטל ואמר כי הוא הלשין על חבריו. "אני רואה אותו כמלשן ומשת"פ קטן", אמר. "אם זה היה בליכוד אני הייתי דואג שהוא לא יישאר בליכוד".

גם ח"כ רוזנטל התייחס לסיוע שהעניק לפרוייקט. "חלק מהח"כים אמרו לי כל הכבוד ושזה בסדר גמור שעזרתי לחשוף מחדל שחשוב שנתקן, אחרים אמרו שהייתי משת"פ ושזה לא בסדר", אמר. "אני חושב שהתופעה הזאת שח"כים משתמשים בתפקיד שלהם בעיקר כדי להגשים את החלומות שלהם לנסוע לחו"ל, זה לא ראוי. הכנסת היא לא משרד החוץ".

 מי הח"כים שאישרו הגעה?

עוד הוסיף רוזנלט כי לדעתו, צריך לצמצם את נסיעות הח"כים רק לנסיעות הכרחיות ולבדוק מי הגורם המזמין. "אני חושב שהעבודה הפרלמנטרית היא מאוד חשובה ויש הרבה עבודה לעשות בכנסת והיא עבודה אפורה. אני לגמרי חושב שהנסיעה הזאת של חברי הכנסת היא מוגזמת, צריך לשים לזה סוף".
[brightcove_iframe video_id='miki_rozental_vtr2_n20161208_v1' autoplay='0' credit='"הכנסת היא לא משרד החוץ". רוזנטל' kid='' duration='0'']
"אני הסכמתי לשתף פעולה עם דפנה ליאל במובן הזה שוועדת האתיקה היא אמונה על אישור הנסיעות", הוסיף. "חלק מהעבודה שלה זה לבדוק אם בכלל הארגון הזה קיים. אם הוא לא גורם מסחרי, אם הוא לא גורם עוין".

במסגרת הניסוי, נשלחה ל-120 חברי הכנסת הזמנה לכנס שהמצאנו מאפס - וכך גם העמותה שעומדת מאחוריו. זהו נוסח ההודעה שקיבלו הח"כים: "חבר/ת כנסת יקר/ה, עמותת S.A.M למען חיות הכיס באוסטרליה מתכבדת להזמינך לכנס הבינלאומי השני של העמותה, שייערך בסידני אוסטרליה בחודש מרץ הקרוב. "השנה יעסוק הכנס באתגר הצלתן של 20 זני חיות כיס המצויות בהכחדה ואשר אינן קיימות בשום מקום אחר בעולם". עוד הדגשנו כי כל ההוצאות יכוסו על ידי העמותה.

מלבד ח"כ אמסלם גם הח"כים יואל חסון, נורית קורן, עיסוואי פריג', זוהיר בהלול, קסניה סבטלובה ויעל כהן פארן אישרו את הגעתם. לצידם בלטו ברשימת מאשרי ההגעה גם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שיאנם מוכנים לטוס במשלחות רשמיות של הכנסת ולייצג את מדינת ישראל, ונסיעה שכזו קורצת להם.

בנוסף ניתן לראות כי כל חברי הכנסת שאישרו את הגעתם, הם חברי כנסת ממפלגות בהן יש פריימריז. אחת הסיבות היא שבאותן טיסות פוגשים כל מיני תורמים ויוצרים קשרים שיכולים לסייע מאוחר יותר בפריימריז, ח"כים ממפלגה בלי פריימריז - פחות זקוק לזה.