לפיד על האפשרות לשריון של אורבך בליכוד: "הצעות עברייניות"

שר החוץ התייחס בפתח ישיבה הסיעה לאפשרות השריון של ח"כ ניר אורבך מימינה בליכוד - על רקע התפוררות הקואליציה. הוא אמר כי מדובר ב"הצעות עברייניות שייחקרו". נתניהו קרא לאורבך: "אסור לך להיות חלק מהביזיון הזה. עכשיו הגיע הזמן להשלים את המלאכה"

זמן צפייה: 02:06

בישיבת סיעת יש עתיד התייחס שר החוץ יאיר לפיד לאפשרות לשיריון של ח"כ ניר אורבך בליכוד כי מדובר ב"הצעות עברייניות". כמו כן, אחרי חשיפת חדשות 13, שלפיה הרמטכ"ל, לשעבר רב-אלוף (במיל') צפוי להיכנס לפוליטיקה, אמר שר החוץ: "אני מדבר עם איזנקוט כל הזמן, אנחנו מיודדים. אני מקווה שייכנס לפוליטיקה".

"החוק אוסר להציע שריון תמורת זה שיצביע נגד הממשלה", הוסיף לפיד. "זו עבירה על החוק. זה לא נורא ידהים אותי אם מגיעות מהצד ההוא הצעות עברייניות, אבל הם צריכים לדעת שלא יקרה דבר כזה לפני שייחקר. החיים הפוליטיים מזמנים לך לא מעט קשיים. לפעמים אתה צריך לחכות שאנשים יחליטו. אני מקווה שניר אורבך יחליט את הדבר הנכון שהממשלה הזו צריכה להמשיך לטובת עם ישראל ואחדות ישראל".

ח''כ ניר אורבך
ח''כ ניר אורבך | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שר החוץ הוסיף ואמר כי "מי שעובר בימים אלה את המטחנה של מכונת השקרים והרעל של ביבי ובן גביר, צריך להיות הראשון שמבין למה אסור להעביר לידיהם את המדינה. אני רוצה להזכיר לאזרחי ישראל, הסיבה שביבי ובן גביר לא בשלטון, היא פשוטה: הם הפסידו. הלכנו לבחירות והם הפסידו. רוב אזרחי ישראל בחרו בדמוקרטיה, בחרו בערכים, בחרו באחדות עם ישראל".

לדברי לפיד, "אם אנחנו לא נגן על הדמוקרטיה הישראלית, היא לא תהיה. יש לנו תפקיד היסטורי מול הקיצוניות. לוודא שישראל נשארת דמוקרטיה חזקה, מאוחדת מול אויביה, מאוחדת מול האתגרים הכלכליים שלה. מי שקשה לו, שיילך הביתה. מי שלא עומד במתח, שיתפטר".

בפתח ישיבת הליכוד קרא יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו לאורבך: "אסור לך להיות חלק מהביזיון הזה. אתה הרי כבר עשית את הצעד הראשון החשוב - להתנתק מהממשלה המסוכנת הזאת. עכשיו הגיע הזמן להשלים את המלאכה. אני קורא מכאן לניר אורבך - הגיע הזמן לחזור לימין. ואני אומר לניר אורבך ספציפית - אם אתה מרגיש טוב עם ממשלה שנשלטת על-ידי איימן עודה, אחמד טיבי ומנסור עבאס - אז תחזור ותצביע עם הממשלה הזאת, זה בסדר. אבל אם אתה לא מרגיש טוב כפי שאתה אומר ומראה אז תעשה את הצעד ותשלים את המלאכה. תעשה את המעשה כי אי אפשר להמשיך להחזיק ככה את המדינה".

גם שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס למשבר הפוליטי וסיפר כי ניסה ליצור קשר ללא הצלחה עם ח"כ ניר אורבך מימינה שטרם החליט אם לפרוש סופית מהקואליציה. "השארתי שתי הודעות לניר אורבך. טרם חזר אליי. לא הצלחתי לדבר איתו לא בטלפון ולא פנים מול פנים. אשמח לקבל איתו טלפון ולשוחח איתו אישית", כך ליברמן.

היום אמרו גורמים בסביבתו של אורבך כי הוא לא מתכוון להצביע בעד חוק התפזרות הכנסת השבוע, כפי שפורסם אמש בחדשות 13 וכי הוא מתכוון למצות את האפשרויות להקמת ממשלת ימין חלופית עוד בכנסת הנוכחית.