הליכוד נגד בג"ץ: "תמוה שכופים פסק דין"; לפיד: "נגמרו המשחקים"

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הפסיקה הדרמטית של בג"ץ, שקבע פה אחד כי על המדינה לגייס חרדים ולא לתקצב ישיבות שתלמידיהן לא קיבלו פטור. הליכוד: "תמוה שכופים פסק דין, בג"ץ נמנע 76 שנה". לפיד: "נגמרו הקומבינות, התורה היא לא תירוץ להשתמטות". קיש: "נקיים את פסק הדין". החרדים זועמים: "אי אפשר לנתק את עם ישראל מהתורה"

זמן צפייה: 04:03

סערה במערכת הפוליטית לאחר שבג"ץ הכריע היום (שלישי) פה אחד כי על המדינה לגייס חרדים ולא לממן ישיבות שתלמידיהן לא קיבלו פטור. בליכוד תקפו: "הפתרון האמיתי לבעיית הגיוס הוא לא פסיקת בג"ץ שתהיה רלוונטית לתקופה קצרה בלבד, אלא השלמת חוק הגיוס ההיסטורי שנמצא כעת בהכנה לקריאה שנייה ושלישית בועדת החוץ והביטחון של הכנסת. תמוה שבג"ץ, שנמנע במשך 76 שנים לכפות בפסק דין את גיוס בני הישיבות, עושה זאת דווקא עכשיו, ערב השלמת חוק הגיוס ההיסטורי וכשגיוס החרדים האחרון היה הגבוה אי פעם. החוק גובש על-ידי מערכת הביטחון כשבני גנץ היה שר הביטחון ועבר בקריאה ראשונה בתמיכת בנט, לפיד וליברמן. עכשיו פתאום בנט, לפיד, ליברמן וגנץ מתנגדים לחוק כי הם אינם מעוניינים בגיוס חרדים אלא בהפלת הממשלה.

"בניגוד לטענתם החוק צפה תרחישי מלחמה ונערך להם, ובכל מקרה נעשות בו התאמות המתחייבות מהמצב הקיים. החוק מעלה באופן ניכר את שיעורי הגיוס של הציבור החרדי, קובע סנקציות כלכליות מוסדיות על אי עמידה ביעדים, ומכיר בחשיבות לימוד התורה".

ראש האופוזציה יאיר לפיד אמר: "בג"ץ אמר הבוקר את דברו, ודברו היה ברור וחד, כולל השופטים השמרנים ביותר: אין יותר פטור לחרדים. הפטור מגיוס לחרדים הוא בלתי חוקי. משרד הבטחון צריך לקיים את החוק ולהוציא צווי גיוס לעשרות אלפי צעירים חרדים שהשתמטו עד עכשיו משירות צבאי. נגמרו המשחקים. נגמרו הקומבינות. נגמרו הימים שבהם יש כאלה שצועקים 'נמות ולא נתגייס' וכאלה שמתים כי הם כן התגייסו. נגמרה האפליה בין דם לדם. אנחנו במלחמה בשבע זירות, לצה"ל אין מספיק חיילים. יש מילואימניקים שחייהם התפרקו מרוב עומס. אם לא נלחם ביחד, נמות ביחד".

עוד לדבריו, "התורה היא לא תירוץ להשתמטות והגמרא היא לא תירוץ לסרבנות. מהיום, מי שלא יתגייס לא יקבל מהמדינה אגורה שחוקה. לא יהיו יותר קצבאות לאברכים שלא מתגייסים, ולא יהיו יותר תקציבים לכוללים ולישיבות הפטור, כי אין יותר פטור. אני אומר מפה לממשלה, אנחנו נבדוק ונוודא שאתם לא מנסים להעביר את הכסף מתחת לשולחן ובתרגילים תקציביים. אני אומר לגורמי המקצוע במשרד האוצר ובמשרד הבטחון, אל תמצאו את עצמכם על ספסל הנאשמים בגלל לחצים פוליטיים. אל תעברו על החוק".

יו"ר מפלגת ש"ס, אריה דרעי, תקף את הפסיקה: "העם היהודי שרד רדיפות, פוגרומים ומלחמות רק בזכות השמירה על ייחודיותו – התורה והמצוות. זהו הנשק הסודי שלנו מול כל האויבים, כהבטחת בורא עולם. גם כאן, במדינת היהודים, לצד לוחמנו היקרים המחרפים נפש מול האויבים, נמשיך לשמור מכל משמר על חברת לומדי התורה המקיימים אותה מתוך הדחק. הם אלו שמשמרים את כוחנו הסגולי ומחוללים ניסים במערכה. אין שום כוח בעולם לנתק את עם ישראל מלימוד התורה וכל מי שניסה זאת בעבר – נכשל כישלון חרוץ. שום פסיקה שרירותית לא תבטל את חברת לומדי התורה בארץ ישראל, שהיא הענף עליו כולנו יושבים".

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר מפלגת יהדות התורה, משה גפני, כתב "כאמור", וזאת לאחר שהתייחס לנושא שעה לפני פרסום הפסיקה, וכתב: "מעולם לא היה פסק דין של בית המשפט העליון לטובת בני הישיבות ולטובת הציבור החרדי. אין שם אף שופט שמבין בערך של לימוד התורה והתרומה שלהם לעם ישראל בכל הדורות".

השר יצחק גולדקנופף הוסיף גם הוא: "החלטה צפויה ומאוד מצערת ומאכזבת. מדינת ישראל קמה על מנת להיות בית לעם היהודי שהתורה היא סלע קיומו. התורה הקדושה תנצח".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש אמר: "פסיקת בג"ץ מובילה בהכרח לשתי מדינות כאן. אחת, זו המדינה שמתנהלת כפי שהיא, כעת. ומדינה נוספת בה בני הישיבות ימשיכו ללמוד תורה כפי שנהגו במדינה שבן גוריון הכריז עליה. אין כח בעולם שיוכל לכפות על אדם שנפשו חשקה בלימוד תורה, להימנע מכך".

השר מאיר פרוש
השר מאיר פרוש | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

שר החינוך יואב קיש אמר: "יש 64 אלף תלמידי ישיבה פטורים לגיוס, יש 15-16 אלף בכל מחזור גיוס, הכוונה שלנו היא לגייס ל-50% מכל מחזור גיוס. החלטת בית המשפט שהתקבלה ביום, כל מה שכתוב בה נקיים, מדינת ישראל מחויבת להחלטה".

שר האנרגיה והתשתיות אלי כהן אמר: "יש כעת הזדמנות היסטורית להגדלת השוויון בנטל ולגיוס אלפי בחורים מהמגזר החרדי. גם אחינו החרדים מבינים שזהו צו השעה, ושזהו מהלך חיוני לביטחון מדינת ישראל. אנו פועלים לתקן את חוק הגיוס כך שכל מי שלא תורתו אומנותו יתגייס. אפשר לקדם זאת בהסכמה, ורק כך נצליח".

חברת הכנסת טלי גוטליב אמרה: "שוב בג"ץ מוכיח שהוא מנהל את המדינה. ואם אנחנו במלחמה אז מה, ואם זו סוגיה נפיצה ומורכבת אז מה. כולם חייבים בגיוס. מסכימה. זו זכות לשרת בצה"ל. מסכימה. יש חילוניים רבים מאוד שלא מתגייסים-חלילה שבג"ץ יזכיר אותם. בג"ץ מבקש מסגרת חוקית ובג"ץ יקבל מסגרת חוקית. אנו נחוקק חוק מאוזן שיתחשב בצורכי הצבא, בהיערכות הצבא לגיוס חרדים, ונתחשב גם בקבוצת לומדי התורה. בשם לוחמנו הגיבורים ובשם נופלינו נפעל לחוקק חוק הוגן ונכון. לא אסלח ולא אשכח לבג"ץ את חוסר הרגישות הלא מפתיעה בפרסום פסק דין מתסיס ומפלג בעת מלחמה".

ח"כ בני גנץ אמר: "אחיי החרדים, זה לא בג"ץ, וזה לא אתם. זה ראש הממשלה והשרים בממשלתו שלא חיפשו פתרונות לגיוס ולשירות המדינה, אלא פתרונות לתחזוק הקואליציה. לא מאוחר להגיע להסכמות, שישרתו את המדינה, ויביאו לשירות ישראלי. השירות הוא צורך ביטחוני וגם חובה מוסרית, לא במקום עולם התורה, אלא כדי שנוכל להמשיך להתקיים במדינה של כולנו - חרדים, ערבים, חילונים וכל חלקי החברה, ביחד. הגיע זמן מתווה שירות ישראלי בהסכמה רחבה".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר: "יש שופטים בירושלים. לאחר שנים של מריחות ושל ניסיונות להגיע לפשרות ולהבנות, בית המשפט העליון קיבל החלטה שעושה צדק עם הציבור שנושא בנטל. בשנה בה איבדנו חטיבה שלמה של חיילים שנפלו במערכה או נפצעו קשה, בשנה בה מילואימניקים שירתו מעל 200 יום, אין הוכחה מוצדקת יותר לכך שצה״ל צריך עוד כוח אדם, עוד אנשים שיכנסו תחת האלונקה. אני מברך את בית המשפט העליון על החלטה זו, היא מהווה צעד משמעותי בדרך לשינוי היסטורי". ח"כ גדעון סער הוסיף: "שמרנים וליברלים - יש שופטים בירושלים". בהמשך, במסגרת כנס הרצליה באוניברסיטת רייכמן, ליברמן הוסיף כי הוא "מצפה שהיועמ"שית תוציא הנחיה לשר הביטחון להוציא צו לכולם ולהתחיל לגייס אותם".

השר בני גנץ בהצהרתו
ח"כ בני גנץ | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר מפלגת העבודה יאיר גולן טען: "ההחלטה שהייתה מובנת לכל אזרח משרת במדינת ישראל הייתה מובנת גם פה אחד לכל הרכב השופטים בבית המשפט הגבוה לצדק. מברך על החלטה צודקת של בג״ץ. איפה שאין ממשלה יש צדק. חובת השירות הבטחוני והאזרחי צריכה לחול על כל צעיר וצעירה ישראלי, ללא הבדל של דת גזע ומין. נמשיך להילחם על דמותה הדמוקרטית והשיוויונית של ישראל".

ח"כ מרב מיכאלי מהעבודה המשיכה באותו הקו: "‏בית המשפט העליון הוכיח הבוקר שוב איזה מזל שהצלחנו למנוע מממשלת ההפיכה לסרס אותו. זה לא נגד חרדים, זה בעד שלטון החוק, חוק מקום המדינה שאומר שזה צבא העם, ואין דרך שרק חלק מהעם ישרת וישלם את המחיר".

ארגון המחאה "אחים לנשק" מסר: "במקום בו אין הנהגה יש דמוקרטיה. 76 שנות ישראבלוף הסתיימו היום כשבית המשפט החליט שכולנו ישראלים, כולנו שווים בפני החוק וכולנו משרתים. אל מול החיוכים המופקרים של 63 ח"כים מנותקים שהצביעו בעד השתמטות ונגד חיילי צה"ל - בג"ץ הכריע צדק והראה שבמקום בו אין הנהגה יש דמוקרטיה. שר הביטחון, הגיע העת למעשים - שחרר את הצווים".

יו"ר התנועה הדרוזית לדמוקרטיה ושיוויון, ד"ר אמיר ח'ניפס, בירך על פסיקת בג"ץ: "אחרי 76 שנות קיומה של המדינה הגיע הזמן לשינוי המציאות המעווותת. העובדה כי הפסיקה ניתנה פה אחד ללא שום התנגדות מוכיחה מעל לכל ספק עד כמה הבשילה העת לכונן כאן חברה שיוויונית שכל חלקיה נושאים בנטל הבטחוני והקיומי במדינת ישראל. אין מקום לפריבילגים מכוח שום זכות לימודים או אמונה דתית". ד"ר ח'ניפס הוסיף: "אנו הדרוזים נשמח ללמד את היהודים החרדים מה זה להיות ישראלים כמו שתמיד היינו עוד לפני קום המדינה ובכל שנות קיומה. אמונתנו, דתנו והיותנו לא יהודים ופחותי זכויות, מעולם לא היוו מכשול, תירוץ או סיבה להיותנו בשר מבשרה של החברה הישראלית ואנו גאים על כך".