מחאה על חוק המואזין: ח"כ אבו עראר קרא לתפילה מעל דוכן הנואמים בכנסת

ח"כ אבו עראר עלה לדוכן הנואמים במליאה - ופצח בקריאת המואזין הקוראת למוסלמים להגיע לתפילה.צפו

אם המואזין לא יקרא לתפילה במסגדים, יש חבר כנסת שיחליף אותו: לאחר שוועדת השרים לחקיקה אישרה אמש את "חוק המואזין" שיזם ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, חוק שנועד לאסור על בתי תפילה לקרוא למתפללים באמצעות מערכות כריזה, ח"כ טאלב אבו-עראר מהרשימה המשותפת, חשב על דרך מקורית למחות נגד היוזמה, שלדעתו היא אנטי-אסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ אבו עראר עלה לדוכן הנואמים במליאה - ולאחר שמחה על החוק, החל לקרוא את קריאת המואזין, המזמנת את המתפללים המוסלמים לתפילה. חברי הכנסת שנכחו באותה העת באולם מחו על המעשה: אחד מהם, ח"כ אורן חזן מהליכוד, קרא לעברו: "אתה מבזה את התפילה", זאת בזמן שאבו-עראר ממשיך להשמיע את הקריאה. חברו למפלגה, ח"כ יהודה גליק, שעלה לאחר מכן לדוכן, זימר בתגובה פיוטים יהודיים.

"ישראל מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה שנערכה אמש. "אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל. סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים. אני לא יכול לספור את הפעמים, כי הן פשוט כל כך רבות, שפנו אליי אזרחים מכל חלקי החברה הישראלית, בני כל הדתות, שקובלים על הרעש ועל הסבל שנגרם להם מרעש עודף שמגיע אליהם מכריזות בתי תפילה", אמר ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף כי ישראל היא מדינה שמכבדת את חופש הדת של כל הדתות: "ישראל גם מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה. כך נהוג גם במקומות שונים בעולם המוסלמי, ששם הגבילו את עוצמת הכריזה מתוך התחשבות בכלל התושבים. אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל".

"חוק גזעני שמלבה שנאה והסתה"

הצעת החוק קובעת שיש לאסור שימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים. "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם מקריאות המואזין במסגדים", נכתב בהצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). "החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא אמור להוות גורם בפגיעה באיכות החיים". אמנם הנוסח של הצעת החוק קורא לאיסור השימוש במערכות הכריזה, אך במערכת הפוליטית גוברת הסברה כי החוק ירוכך, כך שיגביל את עוצמת הכריזה ולא יאסור עליה לחלוטין.

״מדובר בעוד חוק בסדרה של חוקים גזעניים ופופוליסטים שכל מטרתם היא יצירת אווירה של שנאה והסתה כלפי הציבור הערבי", תקף הבוקר יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, לקראת ההצבעה בוועדת השרים. "הרי קיימים חוקים ותקנות על רעש שחלים גם על מסגדים לכן ברור שכל מטרת החוק היא סימון של המסגדים כגורם בעייתי. מדובר בפגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים והמשך של גל הרדיפה שמוביל ראש הממשלה".

גם חברת מפלגתו, ח"כ חנין זועבי, זעמה על החוק. "הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך. חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב, שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה לו. אם קול המואזין כל כך מפריע לאותם "אוהבי המולדת" ששונאים את כל מאפייניה, שיעברו להתגורר במקום אחר".