בדרך למשבר בממשלה? עמונה בדרך לפינוי, ליברמן ושקד לא יתנגדו

פרסום ראשון • מסמך שנחשף מישיבת ממשלה בנושא המאחז הבלתי חוקי, מצביע על תמימות דעים יחסית בהחלטה לפנות - גם בקרב שרי הימין. היועמ"ש: "ממליץ שלא להשלות את התושבים בנושא". עם זאת ההערכה היא, כי ח"כים מהימין המובהק יצאו למאבק שמאיים על שלמות הקואליציה

פינוי מאחז עמונה
פינוי מאחז עמונה | צילום: חדשות 10 צילום מסך

איום חדש מסתמן על ממשלת נתניהו - הפעם מימין: הערב (חמישי) נחשף לראשונה בחדשות 10 מסמך, על פיו שהמאחז הבלתי חוקי עמונה יפונה עד לסוף השנה.

שרי הימין הצהירו פעם אחר פעם כי כל עוד הם בממשלה, היישוב לא ייהרס. אבל מהמסמך עולה, ששר הביטחון ליברמן, כמו גם שרת המשפטים שקד, הפנימו כבר את העובדה שהמאחז המונה כ-50 משפחות, לא צפוי להישאר במתכונתו הנוכחית.

בעבר קבע בג"ץ כי עד סוף 2016, דינו של המאחז להיות מפונה כולו, זאת בניגוד לפינוי הקודם, במהלכוו נהרסו תשעה בתים בלבד. ביום ראשון האחרון נערכה ישיבה בין כל מקבלי ההחלטות בעניין, בהם שר הביטחון, שרת המשפטים, ראש המנהל האזרחי והיועמ"ש.

 

לכתבות נוספות ב"מדיני ביטחוני":

>> נתניהו לר"מ אתיופיה: "סייע בהשבת מנגיסטו"

>> הסנגור של אלאור אזריה: "עדות המח"ט בעייתית - הוא מסתמך על סרטון"

>> עתירת משפחת אבו חדיר: האם לראשונה יהרסו בתי מחבלים יהודים?

 

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: ארן דולב

בין השאר מתועד במסמך ראש המנהל האזרחי שאמר: "ברור שעמונה לא יכולה להישאר במקומה הנוכחי". שר הביטחון ליברמן אמר כי "יש לבחון אופציה להשארת נוכחות כלשהי במקום", כלומר בחווה חקלאית בלבד, אך לא בישוב מלא במשפחות כמו היום.

גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט המשיך באותו הקו. "יש לפעול לאורו של פסק הדין", הוא אמר, אך חיזק את עמדת שר הביטחון, וטען כי "ניתן לבחון השארת חווה חקלאית במקום". בנוסף אמר מנדלבליט, כי "הוא ממליץ שלא להשלות את התושבים בנושא".

יו
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן | צילום: חדשות 10

אם אכן יצא הפינוי לפועל, הוא ללא ספק ייצר משבר קואליציוני. בבית היהודי אף הבהירו בעבר, כי החלטה שכזו תגרום לפירוקה של הממשלה. למרות זאת, נראה כי השר בנט חותר בתקופה האחרונה לכיוון יותר ממלכתי ופחות סקטוריאלי. לא בטוח שזה כשלעצמו יספיק, כיוון ששרי תקומה, הסמן הימני ב"בית היהודי", עלולים לפעול גם בתוך המפלגה וגם כלפי שרי הימין המובהקים, במטרה לחבל בכוונת הפינוי.

תגובת "מטה המאבק עמונה" לפרסום:״אנו קוראים ומצפים משרת המשפטים איילת שקד ומשר הבטחון אביגדור ליברמן להכחיש באופן פומבי את הדיווח לפיו הם השלימו עם עקירת יישוב שלם בארץ ישראל.אנו לא מעלים על דעתנו שבשעה שרוב מכריע של שרי הממשלה וחברי הקואליציה מביעים תמיכה חד משמעית בעמונה דווקא נציגי הציבור בהם בחרנו לייצג נאמנה את המחנה הלאומי יהיו שותפים במעשה או במחדל לעקירת 40 משפחות ולמעלה מ200 ילדים מיישוב פורח הקיים למעלה מעשרים שנה".