תחקיר "המקור": האם נתפר תיק לבכיר במשרד החוץ?

שוקי גבאי היה מבכירי משרד החוץ, עובד ותיק במשך שנים. ביום בהיר אחד לפני 7 שנים הוא נעצר בחשד לביצוע עבירות שחיתות חמורות. הוא מוצא את עצמו מספר ימים במעצר בחקירות ארוכות ולאחר מכן במשפט שנמשך 7 שנים עד לזיכוי מוחלט מכל העבירות. תחקיר "המקור" מביא ריאיון עם גבאי ופרסום בלעדי של תיעוד חקירותיו במשטרה: כיצד אדם ללא עבר פלילי מוצא את עצמו לפתע כעבריין?

זמן צפייה: 45:51

תגובת משטרת ישראל:
"משטרת ישראל חוקרת חשדות לביצוע של עבירות פליליות ובכללן עבירות שחיתות ציבורית. החקירות מתבצעות במקצועיות, תוך שמירה על זכויות נחקרים וכבודם. בתיק הנדון, עם סיום החקירה הועבר התיק לפרקליטות וזו החליטה על הגשת כתב אישום. באשר לטענות שעלו בפסק הדין, הביקורת השיפוטית נלמדה והופקו הלקחים הנדרשים"ץ

תגובת הפרקליטות:
"מר גבאי הועמד לדין כחלק מפרשה שבמסגרתה הורשעו שני נאשמים נוספים, האחד עובד משרד החוץ שנידון לחודשי מאסר ממושכים, והשני ספק של משרד החוץ שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון ונידון לעבודות שירות, נוכח נסיבותיו האישיות. ההחלטה להעמיד לדין את גבאי התקבלה בהתאם להערכת הראיות באותה עת, שכללו עדויות עובדים רבים ממשרד החוץ, הפללתו על ידי חשוד מרכזי נוסף שהורשע וכן ראיות אובייקטיביות אחרות. משפט הוא דבר דינמי, ובמהלך ניהול המשפט השופטת נתנה משקל אפסי לעדויות התביעה ולחלק מראיותיה, דבר שלא ניתן היה לצפות מראש ולכן אין להסיק מזיכויו שלא היה יסוד להעמדתו לדין".

תגובת משרד החוץ:
משרד החוץ מברך את שוקי גבאי על זיכויו. זוהי בשורה משמחת עבור שוקי, משפחתו וחבריו במשרד וגם עבור משרד החוץ עצמו. במהלך החקירה והמשפט שיתף משרד החוץ פעולה באופן מלא עם המשטרה, הפרקליטות ונציבות שירות המדינה, כפי שמצופה ממשרד ממשלתי ופעל על פי הנחיית נציבות שירות המדינה".